Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Optimalna temperatura

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Me intereira koja e optimalna temperatura na procesor od lap top.
Konfiguracija Acer Aspire 1400
Intel Pentium 2.5
512 mb ram
30gb hdd
i drugo...
Instalirav SpeedFan i koga go uklucuvam pocnuva so 28c i so tekot na rabota se kacuva do 46c.
Dali toa e vo red ili treba nesto da prevzemam.
Kulerot si raboti no po nekoe vreme se slusa kako zabrzuva, i posle pak se stabilizira.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.805
17.498
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
не е опасно дури и ако крене повисока темература
Зависи што подразбираш под повисока температура и колку време ќе е на таа температура.
Според Intel има 4 работни нивоа на температурата: cool, safe, warm и hot. Дефинирани се различно во целзиусови степени за различни степинзи и ревизии на различни Intel процесори.
После тоа се активира термалната заштита и се гаси процесорот(од Pentium 4 па наваму).
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.805
17.498
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
војкан, ај пушти Prime95(Torture Test) и SuperPi 32M одеднаш да работат и кажи ми која температура ја имаш ;)
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Температурата на мојот процесор се движи од 30 - 50 степени. Претходниот кулер ја држеше истава температура ама ми работеше на 4200 вртежи и дигаше неверојатна галама :D и земав го изадив и малце експериментирав со кулери. На крај поставив еден 12 сантиметарски и покрај тоа што оригиналниот е 8 cm. Тестирав малце "тортурирав" :)) и не ја смени многу работната температура па го оставив тој со тоа што се изнамачив додека го прицврстам. Му ставив кулер од напојување хехехе ама сега е тивок.. дури може да се подзамислиш дали работи или не PC-во.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.805
17.498
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
на максимум RPM.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.805
17.498
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Висока е таа температура за C2D. На 85 C' нe ти прегорува, туку сам се гаси за да не прегори. Над таа температура многу е голема веројатноста дека ќе го оштетиш. Но и 70'C воопшто не е ниска температура. Имам C2Q оверклокуван на 3.6GHz и во зависност од амбиентната температура кога не е оптоварен, температурата на капачето се движи од 23C'~30C'. При максимум товар, во зависност од товарот и амбиентаната температура, темературата се движи од 36C'~55C'.
idleloadat7.jpg
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
Me intereira koja e optimalna temperatura na procesor od lap top.
Konfiguracija Acer Aspire 1400
Intel Pentium 2.5
512 mb ram
30gb hdd
i drugo...
Instalirav SpeedFan i koga go uklucuvam pocnuva so 28c i so tekot na rabota se kacuva do 46c.
Dali toa e vo red ili treba nesto da prevzemam.
Kulerot si raboti no po nekoe vreme se slusa kako zabrzuva, i posle pak se stabilizira.

Па..Мислам дека тоа си е најнормално,нема никаков проблем,и затоа со кулерот,и тоа си е најнормално..:bravo:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
EE Ја да имав до 50 степени температура на цпуто на лепиот топ Dell Inspiron 5150 немаше да земам подлога со 2 вентилатори се за да не ми седи цело време на 1.6 гигахерци од можни 3 заради големата температура 65+ степени
 

BazeBim

Intern
13 јануари 2008
4
0
На темература над 50? Провери дали е оверклокуван или ако куќиштети ти е отворено ( препорачливо е да биде затворено, така има подобро ладење ) а можно е и да имаш понизок напон од дистрибуција ( - 220 ) мислам, исто така мозе да дојде до поголемо греење.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.805
17.498
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
На темература над 50? Провери дали е оверклокуван или ако куќиштети ти е отворено ( препорачливо е да биде затворено, така има подобро ладење )
Не е точно дека со затворено куќиште ќе има подобро ладење. Тенекето представува топлотен изолатор, а истовремео спречува циркулација на воздух.

а можно е и да имаш понизок напон од дистрибуција ( - 220 ) мислам, исто така мозе да дојде до поголемо греење.
1) Секое напојување има филтри кои даваат испеглан напон на излез. Покрај тоа напајањата се прават да работат со напон во граници од +-10%(198V до 242V).
2) Од понизок напон на процесорот може да има САМО пониски температури. Зависноста на температурата(и потрошувачката на енергија) е приближно квадратна.
Вкупната потрошувачка на енергија и термална дисипација е:

Pвкупно = Pстатичко + Рдианмичко


Рстатичко е уште позната како leakage, односно изтекување на струја од транзисторите дури и кога не работат(свичуваат). За секој производствен процес оваа компонента е различна, но во принцип представува од 5% до 15% од вкупната потрошувачка.

Pдинамичко = C * V * V * F, каде C е кумулативна капаситивност, V * V е напонот на квадрат, а F e фреквенцијата на процесорот.

Како се зголемува напонот, така Pдинамичко квадратно расне, однсно ако референтниот напон на процесорот се намали за 10%, потрошувачката на енергија и греењето нема да се зголемат, но ќе се намалат за приближно 20%.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.805
17.498
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
да де, се разбира тоа, затоа реков дури и кога не работат.
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
Е па имаш две (поточно повеќе, ама другите ќе ги баталам) протекувања. Едниот заради нискиот напон на праг Vt, другиот заради тунелирање на електрони низ гејтот. Првото протекување постои и кога транзисторот е исклучен, второто протекување го имаш кога „префрла“ транзисторот (се вклучува).

Е сега, кој од овие две влегува во статичка потрошувачка кој во динамичка не е ни битно. Колку да разјасниме.
 

BazeBim

Intern
13 јануари 2008
4
0
Не е точно дека со затворено куќиште ќе има подобро ладење. Тенекето представува топлотен изолатор, а истовремео спречува циркулација на воздух.


1) Секое напојување има филтри кои даваат испеглан напон на излез. Покрај тоа напајањата се прават да работат со напон во граници од +-10%(198V до 242V).
2) Од понизок напон на процесорот може да има САМО пониски температури. Зависноста на температурата(и потрошувачката на енергија) е приближно квадратна.
Вкупната потрошувачка на енергија и термална дисипација е:

Pвкупно = Pстатичко + Рдианмичко


Рстатичко е уште позната како leakage, односно изтекување на струја од транзисторите дури и кога не работат(свичуваат). За секој производствен процес оваа компонента е различна, но во принцип представува од 5% до 15% од вкупната потрошувачка.

Pдинамичко = C * V * V * F, каде C е кумулативна капаситивност, V * V е напонот на квадрат, а F e фреквенцијата на процесорот.

Како се зголемува напонот, така Pдинамичко квадратно расне, однсно ако референтниот напон на процесорот се намали за 10%, потрошувачката на енергија и греењето нема да се зголемат, но ќе се намалат за приближно 20%.

Ha Ha Ha, Ovie sto proizveduvaat kucishta se izgleda baagi smotani spored tebe a? Vo red e i jas mislev deka poveke se zagreva koga e zatvoreno, se dodeka ne se uveriv i sam.
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1.618
689
Hehehehe,pa deckovo prasa samo dali e normalna taa temperatura, a nekoi pocnaa da pokazuvaat znaenje ne onamu kade sto treba tuku tuka na forum. Ovde se resavaat prakticni problemi, kolku iznesuva vkupnata energija odnosno efektivna moknost mozat da mu kazat na Makraduli ili na Arsov ili na nekoi nivni kolegi na FEITLutTaman rabota ako jas sega si dozvolam da objasnuvam kolku i kako se presmetuva protokot na vozduh(fluid) za daden broj na vrtezi na kulerot i dadena forma na lopatkite na istiot LOL Zatoa, ne postuvajte samo zaradi dobivanje na zvanjeto "moderator" tuku bidete konstruktivni, pomognete na toj sto mozete ;)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Малку off topic

@ zorandesign

lmao!!!:LOL:

Види име, на една персона која веќе не е активна на форумот, а едно време сакаше да продава памет (како што прави на друг форум) одамна и објаснив што треба да е суштината на постирањето и објаснувањето. Тука има напредни компјутерџии со кои може да се дискутира и за проток на воздух, и закривеност на лопатки, и за влијанието на пореметениот ексцентар на вентилаторот врз ефикасноста на протокот ит.н., и т.н.
Изгледа препис од pdf фајлови за некои е душевна храна...
Но, тука има и понеискусни дечки на кои таквите одговори не има значат ништо, кои компјутерот го користат наменски (а не ентузијастички/зависнички/(ај, да не речам)), и кога ќе им се јави проблем бараат помош, мислење, што е сосема во ред. И на тие персони треба одговорот да им се формулира на начин на кој можат да го разберат и кој може да им биде корисен.

@ BazeBim
Ти си во право.
Затвореното куќиште овозможува далеку подобар проток на воздух - секако, при средени кабли, а не џунгли. Секое отварање на куќиштето создава хаотично движење на воздухот наоколу, а не "промаја" која топлиот воздух веднаш го насочува надвор од куќиштето.
Значи, затворено куќиште и средени, прибрани кабли.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@zorandesign (no 2.)

Немај гајле, модератор не се станува само со покажување знаење. Тоа е само еден од условите.:bluesbrother:


А што се однесува до температурата, 46 степени не е невообичаено кај лаптоп. Мало, тесно и пренатрпано куќиште, со ограничена циркулација на воздух....нормално е и одвреме-навреме вентилаторот побрзо да заврти, кога ќе се крене температура.
Треба да внимаваш и дали на долниот дел од лаптопот има отвори за вентилација - истите не треба да ги гушиш....
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1.618
689
@Mr.Alien

Ne se slozuvam so tebe ime, kompjuterot vi nikoj slucaj nema da se ladi podobro so zatvoreno kukiste samo dokolku se sredeni kablite.Toa e samo eden od uslovite.Potrebno e isto taka da bide ispolnet i eden mnogu povazen uslov- kuler na zadna strana za istisnuvanje na topliot vozduh nadvor i eden napred sto ke vsmukuva.Na toj nacin se sozdava zamislen podvizen volumen na vozduh vnatre vo samoto kukiste kojsto voedno ke ovozmozi mnogu podobro ladenje otkolku so otvoreno.Dokolku ovoj uslov ne e ispolnet togas neka mi se javi toj sto ke postigni postabilna temperetura so zatvoreno kukiste bez dodatni kuleri otkolku bez istite no so otvoreno kukiste.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.000
Мислења
973.042
Членови
35.348
Огласи
2.935
Најнов член
MilaKalkova93
На врв Дно