• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Optimal Settings for Screen Color Display

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Прво да се извинам за насловот, незнаев како да го опишам на македонски, а да не биде наслов од 5 реченици.

Второ, во врска со темата, сакав да прашам дали постојат оптимални, односно нешто како default подесувања за правилно прикажување на боите на екранот?
Прашањето се однесува на Brightness, Contrast и RGB ( od 0 do 100 )

Во моментов кај мене е Brightness 100, Contrast 50, RGB се сите на 100-ка

Дали има некои општи прифатени сетингс, или секој треба да си вози како што му изгледа најдобро? Иако користам LCD екран, мислам дека нема голема разлика во тој поглед ( LCD vs CRT).

поздрав
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
за секој монитор е различно
не само разлика помеѓу LCD i CRT туку и помеѓу разни CRT со исти сетинзи разно се гледа
најубаво по мене барем јас се научив па и од око си ги подесувам
некоја добра слика која имаш со добри и живи бои
наравно сликана со дигитален апарат не комјутерска обработка
и отвори ја сликата и гледај да ги подесиш боите да се доста блиску до како што е оригинално

мене на овој CRT CTX ми се 95, 85, 85, RGB, B = 95, и C = 58
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.505
1.349
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Исто така зависи и од осветленоста на просторијата - од каде е прозорецот, светлото и слично.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Мене Brightness ми е 80%, друго се на стотка.
Па ова друже зависи од мониторот, ако имаш ЦРТ монитор е најдобро што појше контраст и малце помалку светлина. за ЛЦД не знам не сум видел ЛЦД со толку копчиња ко на ЦРТ екран.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.267
Мислења
920.239
Членови
32.927
Огласи
1.069
Најнов член
yapa
На врв Дно