• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Оптички интернет

  • Ја почнал/а темата
  • #26

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
43
7
Битола
Фала ви за помошта :)
Мислењето е автоматски споено:

Дали hAP ac3/ac2 би ми го препорачале или hAP AC е подобар?
Мислењето е автоматски споено:

Во главно ќе земам или TP Link Archer C6 или hAP AC / hAP AC Lite или hAP ac3 / ac2 ако ми го препорачате
 
Последна промена:

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
978
1,359
Фала ви за помошта :)
Мислењето е автоматски споено:

Дали hAP ac3/ac2 би ми го препорачале или hAP AC е подобар?
Мислењето е автоматски споено:

Во главно ќе земам или TP Link Archer C6 или hAP AC / hAP AC Lite или hAP ac3 / ac2 ако ми го препорачате
Аку сакаш брз и лесен setup тогаш земи Tenda. Но не Tenda AC6 и AC7 зошто WAN портата е 10/100Mbps. Доколку е точно дека Телекабел пуштаат 150/150Mbps тогаш џабе ти се тие модели. Ти треба AC8, AC10U или доколку сакаш да покриеш поголем простор над 200m2 со многу корисници AC21. Не биди скептичен, Tenda имаат доста добар хардвер, а веќе неколку години ваѓаат стабилни софтвери. Не се фушерај ко пред 10 години.

hAP AC2 е добар за до од прилика 80m2 со оптимална поставеност т.е. на средина од објектот. Аку е ставен некаде во ќош тогаш слаб е сигналот и џабе ќе имаш 150Mbps кога нема да ги осетиш преку WiFi. Има моќен хардвер, ама не би го препорачал за стрикно домашна (casual) употреба. Вреди доколку знаеш да го искористиш максимумот од него, пример да инсталираш firewall, VPN и слично, а WiFi-то да ти е споредна работа колку да врши работа.

Аку си искусен, имаш некој што ќе ти го намести и не ти треба голема покриеност тогаш земи hAP AC2. Се надевам ти помогнав во одлуката. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #28

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
43
7
Битола
Аку сакаш брз и лесен setup тогаш земи Tenda. Но не Tenda AC6 и AC7 зошто WAN портата е 10/100Mbps. Доколку е точно дека Телекабел пуштаат 150/150Mbps тогаш џабе ти се тие модели. Ти треба AC8, AC10U или доколку сакаш да покриеш поголем простор над 200m2 со многу корисници AC21. Не биди скептичен, Tenda имаат доста добар хардвер, а веќе неколку години ваѓаат стабилни софтвери. Не се фушерај ко пред 10 години.

hAP AC2 е добар за до од прилика 80m2 со оптимална поставеност т.е. на средина од објектот. Аку е ставен некаде во ќош тогаш слаб е сигналот и џабе ќе имаш 150Mbps кога нема да ги осетиш преку WiFi. Има моќен хардвер, ама не би го препорачал за стрикно домашна (casual) употреба. Вреди доколку знаеш да го искористиш максимумот од него, пример да инсталираш firewall, VPN и слично, а WiFi-то да ти е споредна работа колку да врши работа.

Аку си искусен, имаш некој што ќе ти го намести и не ти треба голема покриеност тогаш земи hAP AC2. Се надевам ти помогнав во одлуката. :)
За тенда прочитав по форумов дека има проблем со Телекабел, во секој случај за hAP ac2 ми помогна фала ти ќе избирам помеѓу TP Link Archer и hAP AC/Lite
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,394
4,887
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
hAP AC има 3 chain-а, hAP AC2 има 2 chain-а (што прави голема разлика за wifi), hAP AC е подобар избор за разлика од AC2, да, hAP AC2 има малце подобар процесор но, тоа тебе не ти прави никаква разлика.
Ги имам тестирано двата уреди, затоа и ти го препорачав hAP AC.

Лесно е за конфигурирање, имаш quick set, со 4-5 клика е завршена работата.
Еднаш го конфигурираш и го забораваш.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,764
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
hAP AC има 3 chain-а, hAP AC2 има 2 chain-а (што прави голема разлика за wifi), hAP AC е подобар избор за разлика од AC2, да, hAP AC2 има малце подобар процесор но, тоа тебе не ти прави никаква разлика.
Ги имам тестирано двата уреди, затоа и ти го препорачав hAP AC.

Лесно е за конфигурирање, имаш quick set, со 4-5 клика е завршена работата.
Еднаш го конфигурираш и го забораваш.
Имаш видено некој лаптоп со 4х160/4x4:4 на вифи? Мене се што ми паднало во раце е 2x2 11ac so 866.7 највеќе. Баш ме интересира еден таков клиент колку ќе протне низ тие радијата.

Дури и на пц се ретки (и прескапи). На пример ова, со што доаѓаш до логика дека кабел со канал, па дури и со копање и глетување е поефтина варијанта.

1618994672663.png

ПС знам за изродите на USB од алибаба, ама не се AC1900 проверено.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,166
1,636
Имаш видено некој лаптоп со 4х160/4x4:4 на вифи? Мене се што ми паднало во раце е 2x2 11ac so 866.7 највеќе. Баш ме интересира еден таков клиент колку ќе протне низ тие радијата.

Дури и на пц се ретки (и прескапи). На пример ова, со што доаѓаш до логика дека кабел со канал, па дури и со копање и глетување е поефтина варијанта.

Погледнете го атачментот 100072

ПС знам за изродите на USB од алибаба, ама не се AC1900 проверено.
Јас сакам wifi картица да ставам во ПЦ.

Некоја од овие не е добра опција?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,764
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Абе добра е ама колку ќе искочи до тука. На последната пишува јасно MU-MIMO 4x4 што во теорија би ти дало максимална брзина моментално, над 100 мегабајти/с.

Ама вајфај си е вајфај, кабел си е кабел. Нема константен квалитет на сигнал, стално бркаш оптимален.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,166
1,636
Абе добра е ама колку ќе искочи до тука. На последната пишува јасно MU-MIMO 4x4 што во теорија би ти дало максимална брзина моментално, над 100 мегабајти/с.

Ама вајфај си е вајфај, кабел си е кабел. Нема константен квалитет на сигнал, стално бркаш оптимален.
Знам дека неможе да постигне гигабитна брзина. Ме интересира на 3м оддалеченост отприлика позади гипс/картон ѕид, врата дали би имало ок брзини.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
125
113
Знам дека неможе да постигне гигабитна брзина. Ме интересира на 3м оддалеченост отприлика позади гипс/картон ѕид, врата дали би имало ок брзини.
Бушиш гипс картон и си ставаш лан кабел, шала на страна би требало да има добар сигнал на 3 метри.
Ама вајфај си е вајфај, кабел си е кабел. Нема константен квалитет на сигнал, стално бркаш оптимален.
Како што вика @ARMac кабел си е кабел.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
hAP AC има 3 chain-а, hAP AC2 има 2 chain-а (што прави голема разлика за wifi), hAP AC е подобар избор за разлика од AC2, да, hAP AC2 има малце подобар процесор но, тоа тебе не ти прави никаква разлика.
Ги имам тестирано двата уреди, затоа и ти го препорачав hAP AC.

Лесно е за конфигурирање, имаш quick set, со 4-5 клика е завршена работата.
Еднаш го конфигурираш и го забораваш.
Абе нека зема ац2, АЦ нема 5ГХз. Ја би идел на АЦ само ако сакам поголема покриеност, а брзината не ми е толку битна, ама АЦ2 ис д шит моментално за мене. Кај мене имам топ покриеност на станот на 5ГХз, 2.4 ми е искључено.

П.С. Сакам да земам АЦ3, незнам зошто, за проба ваљда.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Знам дека неможе да постигне гигабитна брзина. Ме интересира на 3м оддалеченост отприлика позади гипс/картон ѕид, врата дали би имало ок брзини.
Јас извадив од прилика 450-500Mbps проток со iperf3 мерено. Картицата e AX интел, интегрирана на плоча, рутерот е арчер C7. Сосема солидни брзини.
Слични брзини вадам и со fenvi intel ac од алиекспрес купена. Ова е на 3 - 4 метри од рутер, позади бетонски стуб и дупли гипс. Компјутерот е на земја, рутерот е на 2.2 метри високо поставен.

1619010324550.png
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,278
1,538
Абе нека зема ац2, АЦ нема 5ГХз. Ја би идел на АЦ само ако сакам поголема покриеност, а брзината не ми е толку битна, ама АЦ2 ис д шит моментално за мене. Кај мене имам топ покриеност на станот на 5ГХз, 2.4 ми е искључено.

П.С. Сакам да земам АЦ3, незнам зошто, за проба ваљда.
Се извинувам за мала дигресија од темата, ама да искористам прилика додека мрежната екипа е тука :)

Кој од овие уреди од лично искуство би бил доволен за стабилен локален "гајтанлес/WiFi" стрим на 4К/UHD некомпресирана содржина помеѓу НУК (гигабитна порта) и Гугл Хромкаст (with TV) во иста просторија?

Би избегнал екстра акцес поинти во моментов АКО нема потреба :)
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Се извинувам за мала дигресија од темата, ама да искористам прилика додека мрежната екипа е тука :)

Кој од овие уреди од лично искуство би бил доволен за стабилен локален "гајтанлес/WiFi" стрим на 4К/UHD некомпресирана содржина помеѓу НУК (гигабитна порта) и Гугл Хромкаст (with TV) во иста просторија?

Би избегнал екстра акцес поинти во моментов АКО нема потреба :)
Од лично лично искуство, tplink арчер C7 стримам катаден 4К UHD од синолоџи закачено на гигабитна порта кон LG телевизор и Fire Stick 4k.


Ама глеј вака. Трипл леер БР диск е 144Mbit/s. Значи треба да целиш да покриваш бар тоа. Што значи треба да имаш минимум 300Mbit/s вифи конекција коска.
Значи ако земеш солиден 5ghz рутер (ац1200 или 1750) треба да може да извади бар 500Мбит/с на 5G што би било доволно, ако не ти е на 30 метра позади 17 ѕида. 5Г е многу поосетлив на препреки од 2.5Г
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,166
1,636
Јас извадив од прилика 450-500Mbps проток со iperf3 мерено. Картицата e AX интел, интегрирана на плоча, рутерот е арчер C7. Сосема солидни брзини.
Слични брзини вадам и со fenvi intel ac од алиекспрес купена. Ова е на 3 - 4 метри од рутер, позади бетонски стуб и дупли гипс. Компјутерот е на земја, рутерот е на 2.2 метри високо поставен.

Погледнете го атачментот 100080
Фала ти, слични брзини добивам моментално на телефон. Се надевав дека со мрежниве картици за пц би имало појак сигнал отколку на телефон што има.
Бушиш гипс картон и си ставаш лан кабел, шала на страна би требало да има добар сигнал на 3 метри.

Како што вика @ARMac кабел си е кабел.
Кабел си е кабел, моментално сум на кабел(1gbps) ама можно е да се преселам и не ми се буши и пуштаат кабли насекаде пак.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,394
4,887
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Докторе, ги имаш помешано брзините море :D
Како hAP AC нема 5GHz?

RB962UiGS-5HacT2HnT (International) supports 2412-2484MHz and 5150MHz-5875MHz range.

Далеку од тоа дека hAP AC2 е лош, баш напротив, тоа што јас преферирам hAP AC е поради тоа што некако подобро ми се покажал за она јас што го правам со уредите, а дека AC2 е повеќе и од доволен за обичен корисник, тоа секако :)

AC3, имав прилика да се дружам со тој уред, кратко ама слатко, јас сум ептен задоволен од него, планирам да си набавам едно такво уредче само прво да соберам храброст за да се откажам од RB2011 UiAS... не ми се менува овај рутер иако нема 5GHz (злато вреден).
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Па нормално дека сум ги помешал брзините, сум пребацил на РБ951, баму стопанката, деси се човек погреши... епа дај ја да му го продадам мојот хап ац2 на момаков од темата и да земеме по еден хап ац3, а? Многу пари ми се гледа во овернет некако, дај по некој од твоите к-анали да набавиме... Патим и јас сум многу одомаќинет со 2011 и мака ми е да го менувам а нема поента два рутери, сега имам 2011 и ац2 кој е само АП. И топ е!

@igor_xxxx
Кој од овие уреди од лично искуство би бил доволен за стабилен локален "гајтанлес/WiFi" стрим на 4К/UHD некомпресирана содржина помеѓу НУК (гигабитна порта) и Гугл Хромкаст (with TV) во иста просторија?
како што наведов погоре јас сум на 2011 кој е одличен рутер, ама нема 5ГХз и затоа имам Хап АЦ2 како АП и искрено немам проблем со стримање од Синологија на еЛЏи теве преку вајарлес на филмови кои благо надминуваат 100Мбпс (околу 120-125 макс). Е сега некомпресирани... шознам... мислам дека хап ац2 е бес бај, прајс/перформанце (@dekomote ќе ме убие сега, али there, I said it). АЦ3 не сум го пробал, али ако имав вишок пари ќе одев на него. Е сега, ако сакаш да го купиш мојот АЦ2 по цена како од нов, па ја да купам АЦ3, да се жртвувам, да тестирам, па чинело/ не чинело...


Би избегнал екстра акцес поинти во моментов АКО нема потреба :)
Воопшто не размислуваш како извесен заеднички познаник со адреса во еден познат Титов град во Македонија, да не го именувам директно лицето @InSides, не би било коректно од моја страна... имено, истиот тој постави 3 Јунифај АП Лајт во својот дом и моментално, ако сака да јаде варено јајце, само го става на маса во дневна и после 15 мин е сварено. :D :D :D
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,764
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Па нормално дека сум ги помешал брзините, сум пребацил на РБ951, баму стопанката, деси се човек погреши... епа дај ја да му го продадам мојот хап ац2 на момаков од темата и да земеме по еден хап ац3, а? Многу пари ми се гледа во овернет некако, дај по некој од твоите к-анали да набавиме... Патим и јас сум многу одомаќинет со 2011 и мака ми е да го менувам а нема поента два рутери, сега имам 2011 и ац2 кој е само АП. И топ е!

@igor_xxxx


како што наведов погоре јас сум на 2011 кој е одличен рутер, ама нема 5ГХз и затоа имам Хап АЦ2 како АП и искрено немам проблем со стримање од Синологија на еЛЏи теве преку вајарлес на филмови кои благо надминуваат 100Мбпс (околу 120-125 макс). Е сега некомпресирани... шознам... мислам дека хап ац2 е бес бај, прајс/перформанце (@dekomote ќе ме убие сега, али there, I said it). АЦ3 не сум го пробал, али ако имав вишок пари ќе одев на него. Е сега, ако сакаш да го купиш мојот АЦ2 по цена како од нов, па ја да купам АЦ3, да се жртвувам, да тестирам, па чинело/ не чинело...
Воопшто не размислуваш како извесен заеднички познаник со адреса во еден познат Титов град во Македонија, да не го именувам директно лицето @InSides, не би било коректно од моја страна... имено, истиот тој постави 3 Јунифај АП Лајт во својот дом и моментално, ако сака да јаде варено јајце, само го става на маса во дневна и после 15 мин е сварено. :D :D :D
Јас сум уште на 750GL незнам дали да се замарам воопшто да го мењам. За вајвај и онака само 1 лаптоп користам и мобилни нека гори тендата. Сега ќе се префрлам од телеком на телекабел, тоест двата еден месец ќе ги терам (да не попијам лоша конекција).

@HardCorec поновиве модели подржуваат openvpn UTP или уште не? Или имаат некоја друга опција. Мојот е на RouterOS v6.43.8 (stable)

Мада ако ми пуштат 140/140 телекабел и TCP топ ќе биде.
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,278
1,538
Од лично лично искуство, tplink арчер C7 стримам катаден 4К UHD од синолоџи закачено на гигабитна порта кон LG телевизор и Fire Stick 4k.


Ама глеј вака. Трипл леер БР диск е 144Mbit/s. Значи треба да целиш да покриваш бар тоа. Што значи треба да имаш минимум 300Mbit/s вифи конекција коска.
Значи ако земеш солиден 5ghz рутер (ац1200 или 1750) треба да може да извади бар 500Мбит/с на 5G што би било доволно, ако не ти е на 30 метра позади 17 ѕида. 5Г е многу поосетлив на препреки од 2.5Г
Фала Деко, такво искуство ми требаше.Инаку уредите се сите во дневен простор и воздушна далечина од преку сила 3 метри без никакви препреки.

како што наведов погоре јас сум на 2011 кој е одличен рутер, ама нема 5ГХз и затоа имам Хап АЦ2 како АП и искрено немам проблем со стримање од Синологија на еЛЏи теве преку вајарлес на филмови кои благо надминуваат 100Мбпс (околу 120-125 макс). Е сега некомпресирани... шознам... мислам дека хап ац2 е бес бај, прајс/перформанце (@dekomote ќе ме убие сега, али there, I said it). АЦ3 не сум го пробал, али ако имав вишок пари ќе одев на него. Е сега, ако сакаш да го купиш мојот АЦ2 по цена како од нов, па ја да купам АЦ3, да се жртвувам, да тестирам, па чинело/ не чинело...
Фала и на тебе, генерално дилемата ми беше дали за овие потреби има потреба од инвестирање во посериозна инфраструктура, или се доволни овие рутери во рангот од 50-100-150 ЕУР.Како што гледам најверојатно нема потреба од посериозно нешто, така да ќе земам некој од овие предлози до сега, па до толку ако нешто не прави ќеиф, ќе му ја мислиме (трошиме повеќе пари) :)

Воопшто не размислуваш како извесен заеднички познаник со адреса во еден познат Титов град во Македонија, да не го именувам директно лицето @InSides, не би било коректно од моја страна... имено, истиот тој постави 3 Јунифај АП Лајт во својот дом и моментално, ако сака да јаде варено јајце, само го става на маса во дневна и после 15 мин е сварено. :D :D :D
Great minds (or idiots) think alike :)
 

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
202
242
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
Едно нубовско прашање. Имам оптички интернет од локален провајдер. Оптичкиот кабел оди во медиа конвертор и потоа од конверторот мрежен кабел во рутер. Имам микротик рутер со SFP порта, и прашањето ми е дали може директно оптичкиот кабел да иде во рутерот со SFP модул, да се исфрли медиа конверторот. Оптичкиот кабел со SFP модул, модулот во рутерот?

Претпоставувам дека тоа е намената на портата.

Фала
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,535
4,171
Едно нубовско прашање. Имам оптички интернет од локален провајдер. Оптичкиот кабел оди во медиа конвертор и потоа од конверторот мрежен кабел во рутер. Имам микротик рутер со SFP порта, и прашањето ми е дали може директно оптичкиот кабел да иде во рутерот со SFP модул, да се исфрли медиа конверторот. Оптичкиот кабел со SFP модул, модулот во рутерот?

Претпоставувам дека тоа е намената на портата.

Фала
Теоретски може, ама тешко операторот да ти дозволи. Не се замарај.
 

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
202
242
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
Теоретски може, ама тешко операторот да ти дозволи. Не се замарај.
Не планирав да се замарам со нив, едноставно да си купам таков модул, на ибеј се околу 20 - 25 долари. А и најбитното нешто од сето тоа дали ќе имам некаков бенефит? Подобра стабилност, побрз интернет и сл. Моменталниот медиа конвертер е 100мбпс.
 

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,476
1,007
А што ќе кажете за Xiaomi рутерите? Гледам никој не ги спомнува, па ме интересира дали ги бива или јок.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,716
Мислења
849,270
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно