• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Оптички интернет

  • Ја почнал/а темата
  • #1

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
43
7
Битола
Здраво дечки јас сакам да се префрлам на оптички интернет, моментално имам од Телекабел 30/1. Планирам да земам 40/40 од Телекабел. Некои предлози кој оператор е подобар кој да го избегнам. Досега Телекабел користам 10тина години и задоволен сум ама во последно време download speed ми е доста смален, а и на игрите имам зголемен пинг. Ако има некој искуства од Битола. Исто така ако се префрлам на оптички кој рутер би ми го препорачале, моментално го имам овај ( Anhoch PC Market Online - Tenda Wireless N Router 300Mbps F3 w/3 Antennas ) па незнам дали би бил добар оти гледам дека некои од тука плаќаат 40/40 а добиваат 100/100.
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
184
Зависи линијата на оптиката, можи да е добра или лоша. На пример кај мене линијата е супер, но во соседната улица е лоша. 40/40 пакетот го имам и моментално е на 150/150 брзина. Така да би ти препорачал да си земиш ТП-ЛИНК.
 
Последна промена:

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
506
419
Ако одиш со телекабел избегавај тенда рутери,кажано е повеќе пати на форумов дека телекабел има некој проблем со тенда рутери,тп линк е добар избор,иначе 40/40 е 150/150 ако ти е гигабитен

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
184
Ако одиш со телекабел избегавај тенда рутери,кажано е повеќе пати на форумов дека телекабел има некој проблем со тенда рутери,тп линк е добар избор,иначе 40/40 е 150/150 ако ти е гигабитен

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Мене телекабел ме зафркна, си купив тенда рутер 100 мегабити со 5.0 вифи и ја покачија брзината. Свич арно ми даден другарче иначе ботелнек ќе ми беше рутерот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
43
7
Битола
Ако одиш со телекабел избегавај тенда рутери,кажано е повеќе пати на форумов дека телекабел има некој проблем со тенда рутери,тп линк е добар избор,иначе 40/40 е 150/150 ако ти е гигабитен

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Фала за информацијава, затоа и прашав тука за рутерот ако може и некој понуди да ми дадете. MikroTik колку што прочитав се добри АП но за рутер незнам
 

Chovek1

Intern
19 октомври 2019
5
0
Мене телекабел ме зафркна, си купив тенда рутер 100 мегабити со 5.0 вифи и ја покачија брзината. Свич арно ми даден другарче иначе ботелнек ќе ми беше рутерот.
Здраво, а што е муабетот со поголемите брзини од пакетите што ги имате на телекабел? Јас имам 20/20 и тој е константен .
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,765
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Фала за информацијава, затоа и прашав тука за рутерот ако може и некој понуди да ми дадете. MikroTik колку што прочитав се добри АП но за рутер незнам
Зависи од моделот, добри се да само пази да не земеш нешто што не ти треба. @smole @HardCorec прашај ги кој да го бараш. Не за друго може да лупнеш 100 евра за нешто што не ти треба. Дали ти треба и ВиФи добар или само рутер итн.
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
184
Здраво, а што е муабетот со поголемите брзини од пакетите што ги имате на телекабел? Јас имам 20/20 и тој е константен .
Таа брзина не доби за жал зголемување. Како што разбрав од повеќе луѓе што се имаја јавено во контакт центарот им рекле дека тестирале брзината и линијата дали ќе издржела толкава брзина.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
43
7
Битола
Зависи од моделот, добри се да само пази да не земеш нешто што не ти треба. @smole @HardCorec прашај ги кој да го бараш. Не за друго може да лупнеш 100 евра за нешто што не ти треба. Дали ти треба и ВиФи добар или само рутер итн.
Па и добар рутер да биди брзините да ги издржува ако пуштат 150/150 и добар ВиФи за неколку уреди поврзани
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
683
801
orgrimar
Во Скопје оптика 1 телеком 2 неотел..............10телекабел... 756А1
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,535
4,171
Зависи од моделот, добри се да само пази да не земеш нешто што не ти треба. @smole @HardCorec прашај ги кој да го бараш. Не за друго може да лупнеш 100 евра за нешто што не ти треба. Дали ти треба и ВиФи добар или само рутер итн.
@HardCorec е експертот, јас сум само задоволен корисник на Микротик кој планира WiFi-то да го префла на UBNT.

Фала за информацијава, затоа и прашав тука за рутерот ако може и некој понуди да ми дадете. MikroTik колку што прочитав се добри АП но за рутер незнам
Обратно е, MT се добри за рутери, за АП има и подобри.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,784
6,825
www.mikrotikmacedonia.net
Фала за информацијава, затоа и прашав тука за рутерот ако може и некој понуди да ми дадете. MikroTik колку што прочитав се добри АП но за рутер незнам
Грешка. За АП се само солидни !
И за рутер се перфектни.
Согласен !
@HardCorec е експертот, јас сум само задоволен корисник на Микротик кој планира WiFi-то да го префла на UBNT.Обратно е, MT се добри за рутери, за АП има и подобри.
МТ за рутирање, UBNT за WiFi. Повеќе од 2 години, презадоволен корисник од комбото MT (рутирање)+UBNT (AP) !
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
43
7
Битола
Освен Тп линк-от што ми го посочија погоре дали може и други да ми посочите што би биле добри
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,765
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Освен Тп линк-от што ми го посочија погоре дали може и други да ми посочите што би биле добри

Значи имаш рутери со оперативен систем како IOS на cisco, RouterOS на Микротик, arista/juniper, pfsense, dd-wrt

И имаш сток фирмвер како што се тендите, тплинкови, асуси и слично.

Дали бараш од првите или вторите. За брзина и двата ќе бидат брзи, за можности споредувај ги со мобилен од 2002 и 2021. Освен проблемот што го спомнаа со тенда и телекабел, други работи би работеле и на двата.

Моја препорака е да земеш некој од актуелните hAP модели на пример овој


Е ама јас не сум вифи стручњак и незнам како се движат работите моментално со тоа радијата (проклети биле). Затоа пиши му на @HardCorec порака и прашај го.

Или ако не ти се важни тие работи, сакаш само плаг'н плеј, слободно земи си некој со сток фирмвер и терај. Ништо нема да изгубиш ако немаш потреба од истото.

Еве кај мајка ми функционира овој модел без проблеми на 100/100 оптика од телеком. Без рестартирања, главења и слично откако е земен.

 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
125
113

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,394
4,887
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
hAP AC и мирна глава, но, доколку имаш потреба од "екстра wifi" тогаш земај UniFi во комбо со MikroTik (MikroTik RB750 gr3 + UniFi UAP AC Pro или Lite за помал простор е врв).
Ако не ти се даваат толку пари, тогаш оди со Archer C6 на TP Link.

ВАЖНО, никогаш не купувај Tenda, а ако ти ја даваат гратис од глава да му ја удриш.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,765
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
hAP AC и мирна глава, но, доколку имаш потреба од "екстра wifi" тогаш земај UniFi во комбо со MikroTik (MikroTik RB750 gr3 + UniFi UAP AC Pro или Lite за помал простор е врв).
Ако не ти се даваат толку пари, тогаш оди со Archer C6 на TP Link.

ВАЖНО, никогаш не купувај Tenda, а ако ти ја даваат гратис од глава да му ја удриш.
Абе немој така ми треба тенда од 10м2. Плус ќе го отепам мајсторот ако му ја удрам од глава.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,394
4,887
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Абе немој така ми треба тенда од 10м2. Плус ќе го отепам мајсторот ако му ја удрам од глава.
Не бе брат, нема да го отепаш, празни се :D (мислам дека нема ни да осети).
Тендата стави ја покрај икона, секое сабајле ке и се молиш за да има стабилен интернет :D
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,784
6,825
www.mikrotikmacedonia.net
hAP AC и мирна глава, но, доколку имаш потреба од "екстра wifi" тогаш земај UniFi во комбо со MikroTik (MikroTik RB750 gr3 + UniFi UAP AC Pro или Lite за помал простор е врв).
Ако не ти се даваат толку пари, тогаш оди со Archer C6 на TP Link.

ВАЖНО, никогаш не купувај Tenda, а ако ти ја даваат гратис од глава да му ја удриш.
Unifi е Linksys WRT54GL со DDWRT фирмвер на времето. Го ставаш во некој ќош и не го погледнуваш во следните години.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,765
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не бе брат, нема да го отепаш, празни се :D (мислам дека нема ни да осети).
Тендата стави ја покрај икона, секое сабајле ке и се молиш за да има стабилен интернет :D
Море ти ме шубиш, кај да најдам толкава икона :D

Еве ми ја тендата што ја порачав. Од хубо. лапласт

1618955023169.png


Црквиче да изградам до нејзе :)

Шала на страна, рутерите на тенда се бљак. Имам дома AC1200 како рутер е тапа, како AP кај што рутер е микротик си добивам 866.7Mbps со лаптопот (intel(r) dual band wireless-ac 8265), така да за тоа врши работа. Ама само 1 клиент на AC (телефони се на 2.4Гхз).

1618955717007.png
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,286
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно