1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Оптички интернет во Скопје(Водно)

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од tomaso, 8 oктомври 2019.

 1. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,060
  1,550
  25 Јануари 2008
  Машко
  Дечки потребен ми е оптички интернет на локација во Скопје (Водно).
  Кој освен телеком нуди оптика таму?
  Контактирани А1 и Телекабел испитуваат техничка можност.Премногу време им треба за одговор.
  Моментално се користи оптика од Телеком, потребна е уште една независна од телеком за back up.

  Има некоја друга опција?
   
  Последна промена: 8 oктомври 2019
 2. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  982
  1,113
  9 Јуни 2015
  Машко
  neotel ? имаа страшно добри промотивни понуди, ако сеуште важат не се мисли, користат мрежа од телеком.
   
  На tomaso и 123456 им се допаѓа ова.
 3. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,060
  1,550
  25 Јануари 2008
  Машко
  Тоа може да биде проблем ако користат иста мрежа.Во случај да снема од телеком, ќе нема и неотел.
   
 4. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,564
  1,663
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Не се секирај, 100% ќе снема :)
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 5. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  205
  127
  25 Февруари 2017
  Машко
  Мислам дека Телекабел имаат спроведувано црева накај Водно, им имам видено ормарчиња, ама каде точно и како стварно не знам. За Неотел како бек-ап само исклучиво ако имаат нивни кабли пуштено, што мислам дека немаат, имаат само околу нивната централа и низ Аеродром некаде.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  576
  228
  9 Август 2018
  Машко
  Јас сум на неотел, и со 0ms ping закон се. Ама да, живеам на 500m оддалеченост од нивната централа.
  Ако успееш да ги фатиш преку нивната мрежа што како што кажаа другите им е ретка, ондак да не би требало да имаш проблеми, али ако идат преку Телеком, тогаш ништо.
  Или Телекабел, или A1. Друг избор нема.
   
 7. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  60
  56
  24 Јули 2012
  Машко
  Imam dva nterneta, od Telekom i od Interspace. Problemi so vtorive nemam, si konfigurirash paket spored tvoi potrebi-barem mene taka mi napravija ama gledam i na stranata im e potencirano sega. Ne delat isti niternet so telekom,eventualno moze da zakupuvat infrastruktura-za da ne kopat, mestat nanovo kabli od "shahta" do korisnik. Taka mi objasnuvaa pred nekoja godina. Raspitaj se sega kako e kaj niv i barem uste nekoj od kaj niv sho zima da ti kaze mislenje.
   
 8. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,060
  1,550
  25 Јануари 2008
  Машко
  Дечки фала ви на одговорите.Најверојатно ќе се оди со а1 за бек ап, само нема да биде оптика туку со безжично со чинија, брзините доволни за потребите.
   

Сподели

Вчитување...