Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Оптички драјв на лаптоп не сака да чита, отиден ли е?

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
283
335
Куманово
Оптичкиот драјв не е користен едно 6 години, како тоа се расипал од не користење?

Гледав на интернет нешто како да се зачисти ласерот со влажно стапче за уши и пак ништо, испушта звуци као пробува да го прочита дискот неколку пати ама нејќе.

Има ли уште нешто што можам да пробам или да купувам екстерен драјв, ако има некој случајно на старо нека понуди
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.377
1.106
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
земи си нов или на старо и решен проблем, не губи време со стариот
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.507
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно