• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Општо за вируси и антивирусни програми?

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,385
29,032
kalco.ru
Вирусите се штетни (најчесто програми) кои имаат за цел да уничтат делови од твојот компјутер...А антивирусте се создадени истите да ги препознаваат пред да влезат во самиот систем...Нешто повеќе за ова ОВДЕ!!!
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Имаше на форумот една тема за тоа како работат злонамерните кодови па можеш да ја прочиташ....
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Вируси се штетни кодови(програми)кои порано најчесто ги правеле деца,а сега искусни програмери,а анти вируси,се програми,кои ги наоѓаат вирусите,и те штитат од нив(дали преку бришење на инфицираниот фајл...),има различни методи за заштита од вируси и то.И за крај погледни го туторијалов,доколку сакаш да дознаеш какви видови на вируси постојот,и на кој начин работат :)

@fatal1ty_ јас мислам дека антивирусите не служат за да ги препознаат вирусите пред да влезат,за тоа служи огнениот зид,а ако влезат ги наоѓа анти-вирусот.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
@fatal1ty_ јас мислам дека антивирусите не служат за да ги препознаат вирусите пред да влезат,за тоа служи огнениот зид,а ако влезат ги наоѓа анти-вирусот.
хмммз.. Firewall штити од напади, поточно не дозволува да ти се отвори Backdoor, кој што подоцна може лесно да биде искористен од напаѓачот да добие пристап до твојот компјутер, како што и го контролира целиот интернет собраќај со тоа што, бара дозвола за да се уклучи било каква апликација поврзана со интернет.

Доколку налеташ на вирус online, Анти вирусната ќе го открие прва, и таа прво ќе те предупреди, и ќе стопира пристап, а не огнениот зид.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
@kobra_13
Си требел да наведиш и извори. Пошо истово сум го сретнал на најмалку 2 места.

едит: еве како на пример овде.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,754
Мислења
864,034
Членови
30,087
Најнов член
Гиги5
На врв Дно