1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Општо за фотографија

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од gokica, 24 Март 2016.

 1. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  765
  2,555
  27 Јануари 2014
  Машко
  Со апарат. Теоретска шанса нема да извади вакво bokeh некој телефон. Башка и боите поготово зеленота делува дека е едитирана т.е. бустнат saturation. И го има оној природен bokeh изглед (фокусот е на него, но не сите делови се исто фокусирани).

  Така што убеден сум дека ова не е телефон.
   
  На Скоти и Oktar им се допаѓа ова.
 2. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,899
  5 Декември 2009
  Машко
  Не сум стручњак, но мене ми личи на апарат. Телефоните не се стигнати до овој степен, барем не сеуште.
  Башка, ако зумирате на наочарите иако не се гледа добро (барем преку тапаталк), позицијата на рацете е како да држи апарат, не телефон.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Дефинитивно ДСЛР. Сликите отворени на фулл сајз покажуваат перфектни линии, дури и влакната на дланките се гледаат, ама бокето е главниот показател, сите линии се остри и идеални. Патем, на фул сајз, во очилата за сонце го има сликарот каде на првата од сликтие ептен очигледно е во позиција на сликање со ДСЛР т.е. гледа низ вјуфајндерот. Вакви детали сеуште нема кај телефон, без разлика дали ке направи 200 слики и ке ги стакува.
   
  Скоти, fuzzjaw, flashgordon007 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  646
  991
  3 Јануари 2019
  Машко
  На првата слика, на долниот дел од левиот ракав, има некој чуден артефакт (outlined) - но тоа може да е од компресија или да е лошо тргнат color fringing. Ја типувам дека таа е со телефон. Иако, bokeh-то е остро, далува малку чудно. За тие што го пратат Christopher Frost, он би рекол "busy bokeh". Но лошо bokeh, е карактеристично е и за ефтини леќи...


  Untitled-1.png

  Ништо чудно и двете да се со телефон.
   
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  640
  649
  15 Септември 2012
  Машко
  Напротив, мислам дека е телефон. Отсјајот на очилата покажува дека фотографот со едната рака го држи мобилниот а со другата рака си прави сенка на екранот - сонцето му бие од позади и претпоставувам дека сликата на екранот му е тапа. Ем башка висината на таа другата рака е или за сенка или за држење на мобилен од горната страна.

  Према времето од ексифот, ова е фотографирано пред неколку часа далеку источно од нас и сонцето е прилично ниско пред заоѓање...

  Втора работа што ме насочува на телефон е што влакната на косата не се баш толку остри. Ако е со дслр би биле маааалце поостри, или пак објективот што е намонтиран на тој дслр е жив резил. Ај што рамнината на фокусот ја нема никаде (па и најќумур објектив подобро ќе ја прикаже)... ама ова е дефинитивно сликано со телефон.

  Боите? Во јпг и онака се добиваат пресметковно, преддефинирано, софтверски...
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 7. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  646
  991
  3 Јануари 2019
  Машко
  This! Низ целата слика bokeh-то е со ист интензитет.

  Инаку, прегледани преку мобилен, мислев дека двете слики се со камера. Али на PC се приметуваат повеќе маани.
   
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Сликата е компресирана и затоа е намален квалитетот и изгубено е на детали, а позицијата на ликот од одсјајот е скроз поглед низ вјуфајндер... скроз! Вообичаено со телефон сликаш од пониско, не го ставаш на ниво на главата, ова зборам за во портрет, затоа што објективите на телефоните се пошироки и имаш поголема дисторзија кога сликаш од повисоко. Ваква фотка би требало да го држиш телефонот некаде околу стомакот. Гарантирам дека е ДСЛР.

  Едит: Интензитетот на бокето е генерално ист од проста причина што момаков намерно избрал таква сцена каде што нема објекти што се протегаат од предниот дел кон задниот, ликот е во фокус, се друго е далеку од него.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  На двете слики има две ситуации кои телефон 99.9% би ги зезнал.

  1. На двете има ситуација со по едно-две влакна на главата кои се очигледно во фокус. Нема таков edge detection кој би ги задржал нив во фокус, а тие околу нив не.

  2. На двете, ама посебно на првата, ја има дупката помеѓу внатрешниот дел на раката, кај што е свиткана. Повеќето телефони ова ќе го зезнеа и тревата позади ќе беше во фокус наместо да е заматена.

  Овие мене ми се најочигледните, а и не верувам телефон да извади вака добар bokeh.

  EDIT:
  @TheMarshal , баш напротив, нема ист интензитет. Спореди ја тревата долу до нозете, со куќите во позадина. Не би го зел ова како одлучувачки фактор зошто има телефони кои се сосем солидни со portrait mode баш во такви ситуации.
   
  Последна промена: 29 Јануари 2020
  Скоти, TheMarshal и на Oktar им се допаѓа ова.
 10. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  765
  2,555
  27 Јануари 2014
  Машко
  Тој што има сликано со отворена бленда 1.8, 1.4 па и 1.2 лесно може да ги примети разликите. Телефоните ова ниво би го достигнале кога бокето нема да е софтверско. До тогаш, резултатите се повеќе и од очигледни.

  пс. Со малце гуглање дознав дека сликиве се од мирорлес Sony aIII. Дај друго дете сеа :D
   
  На Скоти, psyside, shooter и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  646
  991
  3 Јануари 2019
  Машко
  But what if... сака да не зеза и намерно така позирале. :)

  I'll cave in. Сепак, имаш повеќе искуство со фотофрафија за разлика од мене. Мислам во секој поглед, на повеќето мислења што ги дадовме сите има по нешто што држи вода. Ама еве, ја делот со дисторзијата не би го забележал.

  Се чека на Psy да не просветли.

  Edit: @M.Pix више не просветли.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  M.Pix, TheMarshal и на Oktar им се допаѓа ова.
 13. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  358
  299
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  1 Апарат, 2 Телефон
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,749
  27,430
  4 Септември 2008
  Не требаше, чекав повеќето да кажат па ќе наведев....
  Едит, веќе кажал Pix :hay:

  Nope, 2-те се камера Sony A7III
   
  GGTT1, fuzzjaw и на stefan_off им се допаѓа ова.
 15. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  765
  2,555
  27 Јануари 2014
  Машко
  Има некој од членовите тука сликано со телескоп? Нешто во последно време многу ме пали астро фотографија, али до сега не сум сликал ништо освен млечен пат и метеорски дождови. Почнав да разгледувам телескопи, да би фатил нешто од кратерите на месечината, евентуално да сликам небула и слично. Тотален аматер сум за телескопи, и не знам што да гледам и што е битно да има.
  Го разгледувам Целестрон Астромастер 114EQ. Би рекол буџет докај 350-400 евра за почетник.
  Совети? @Oktar, @Astro ?
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,644
  9,320
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да подзаврши карантинов уште месец-два, па ќе те земам со мене на терен. Во друштво имаме експерти за астрофотографија, чим те интересира ќе те спојам со луѓето па ќе ти објаснат. На есен ќе одиме и на натпревар по астрофотографија. Јас не сум толку по практичната астрономија, јас сум повеќе кон теоретската, по космологија, астрофизика па не би знаел да те советувам во детали. Пробај прво со нашите телескопи, па каков ќе ти фати око после ќе донесеме не е проблем.
   
  goranzoran, temelk4, mdeni и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...