1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Општо за фотографија

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од gokica, 24 Март 2016.

 1. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,761
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Дали објективов е боље од китот што доаѓа со канон 700д кој е 18-55
  Canon EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS US.
  Овој како што гледам стар модел е, денеска фотнав неколку слики не е лош вака, али ваше мислење ме интересира.

  Значи имам кит објектив,
  ефс 55-250
  ef фиксна 100mm


  Ова фикснава 100ка мн јаки фотки вади али само за портрети ке ми брка работа, јас претежно сликам акции и сл..

   
 2. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  Тој е FX објектив, и нема да ти биде универзално добар, воглавно поради тоа што најшироката фокална должина, ќе ти биде доста зумирана и нема да ти брка работа. 28мм ти е 42мм во fx должина, односно речиси неутрална должина. Во поглед на квалитет треба да е подобар од китот што го имаш.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,761
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Ништо не сваќам од ова што го пиша...

  Sent from my MI 5 using Tapatalk
   
 4. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,899
  5 Декември 2009
  Машко
  Прво, одлична тема од страна на гокица, веќе има лајк. :D

  Друго,
  јас како почетник у вие работи, сакам да научам нешто за сликањето па ме интересира дали имате некоја книга да ми препорачате, туторијали или што и да е. Без обуки само кои коштаат доста пари, пошто не планирам да се занимавам професионално. :)
  Значи не поседувам апарат, али битно ми е да дознаам нешто плус за тоа од кој агол е подобро да сликаш, повеќе/помалку светлина и сл.
  Јас веќе симнав некои пдф -а од интернет, али ме интересира и Ваше мислење.

  Фала, поздрав.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Сакаше да ти каже дека не е лошо да имаш објектив кој оди под 28мм како на пример 17 или 18мм.

  Фала ти за убавите зборови. Фотографија се учи само со практично фотографирање. И тоа прилично многу фоторафирање. Се што ќе читнеш ќе ти биде од полза но најдобро ќе го сватиш кога ќе го применуваш. Само теорија нема многу да помогне.

  Исто колку повеќе опрема имаш толку побрзо ќе навлегуваш во повеќето од тајните на фотографијата.

  Најдобар почетен учител ти е јутуб. Еве линк до личност која е ценета во поглед на своите погледи и мислења:

  https://www.youtube.com/user/VistaClues

  Ако си решен кој апарат ќе го земаш тогаш барај книги баш за него кои истовремено се и добар водител.

  Разгледувај фотографии на познати сајтови кои се оценети како одлични за да добиваш перцепција што значи добар фотограф и фотографија.

  Ако имаш можност а не си запознат може напоредно да ги разгледаш фотошоп, лајтрум и сл. па да си поработиш во нив со сегашната опрема. Ако имаш било каква камера што може да слика RAW ете ти уште подобра можност за работа во софтверот.
   
  На Taurus и StalkeR им се допаѓа ова.
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,030
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Еден мал рифреш на темава.
  Конечно си купив апарат како што доликува (Никон Д3300) Со стадрадтни18/55 објектив.
  За почеток додека да се научам ми е добар. Но ќе купувам дополнителне тоа сигурно.
  1. Најчесто ќе фотографирам жива природа, па кој објектив би ми легнал најубаво за оваа намена.
  2. Со моменталниот кит, што сетинзи да наместам за да доловам најдобра слика за природа.. Дневна светлина.

  Благодарам.
   
  Oktar, gokica и на StalkeR им се допаѓа ова.
 7. GoCe_

  GoCe_
  Gaining Experience

  281
  293
  18 ноември 2007
 8. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,078
  1,433
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  да отовирме некоја тема кај шо ке можебе да си ставаме ние од форумот фотки, или некој си хаштак од форумов да направиме, за фотографии тагирани со тој, па да има нештко како изложба на најдобри фотографии или слично ?

  јас имам доста фотки ама се ставам на инстаграм најчесто, ретко на друго место

  бујрум

  Petar Lazarov ♈ ⛺ (@petar.lazarovv) • Instagram photos and videos
   
  krisbt, Oktar и на gokica им се допаѓа ова.
 9. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Welcome to the club! Е така доликува. Со здравје да те служи.

  И за твоите потреби повторно се истите правила на фотографирање. Тоа што имаш дневна светлина, посебно кога е сончево е голема предност.

  За да замрзнеш нешто кое е во движење повисок шутер спид. Не паѓај под 60 за почеток.

  Сликај со најниско можно ИСО. Вози со 100 освен ако е облачно, сенка итн. па почувствуваш дека ти треба повеќе.

  Ако е пејсаж тогаш висок f. Тој објектив е најоштар помеѓу f4 и 8 па движи се во тие рамки. По можност гледај да не си на 18 или 55 туку барај некоја средина. На пример 24мм.

  Со овој објектив си ограничен кога станува збор за боке односно заматена позадина. Тоа ќе го постигнеш само доколку објект го фотографираш одблизу а позадината е далечна. Во таков случај користи најнизок f на 18-20мм за почеток па види како одговара.
   
  Fatal1ty_, StalkeR и на dimsa им се допаѓа ова.
 10. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Или следи го едноставното правило за шатер - фокусно растојание х кроп факторот = минимален шатер -
  (пр. на 24мм фокусно растојание х 1,6 кроп фактор = 38 мм што значи минимум 1/40 )
  Активирај хистограм и следи ја експозицијата во целина, одма ќе ти покаже дали имаш over или underexposed делови.
  Имаше исто и изрека - "f8 and be there" :)
   
 11. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,884
  4,120
  1 Септември 2011
  Машко
  Функционираат ги имам истиве и сум ги користел досега на ајфон,и искрено вадат одлична фотографија ако знаеш добро да ги искористиш :)
   
  На GoCe_ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  869
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Бидеќи овде падна мала дискусија за леќи за телефон, ке споделам едно видео што го направив.  Реално, леќиве си немаат врска, само ги уништуваат сликите. Добра е само макро леќата која стварно ваѓа доста блур зад објектот но треба точно да се погоди дистансата.

  Другите леќи, само ја заматуваат сликата и ја дисторзираат без некоја посебна придобивка.

  Зум, или телескоп леќата е интересна на прв поглед, но реална примена има само двоглед, не и како леќа за камера.
   
  На krema и Oktar им се допаѓа ова.
 13. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Друже си ме пресмеал со видеово, без навреда, али англискиов е на ниво на Apu Nahasapeemapetilon.
  П.С. Не се пишува Lence туку Lens, како што веќе си пишал кај макрото :D
   
  На GreenRoot и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 14. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  869
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Немам кај да вежбам изговор, затоа звучам ко идиот. А описот го пополнував од телефон па сум лапнал некоја буква.

  Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Добро е музичето на крај. Секоја чест за видеото и за обидот телефонот да го претвориш во DSLR :)
   
 16. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  869
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Не се мои леќите, само беа кај мене еден ден и снимив видео со нив.

  Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,749
  27,428
  4 Септември 2008
  Некој да ми објасни една дилема. Се работи за новиот Canon EOS - 1D X Mark III,

  Screenshot_2.jpg

  Наводно апаратов се најавува како нешто големо, си викам чекај да ги разгледам сликите/семпловите.

  Кога ќе го видам ова, некој да ми објасни што се случува? како може наводно монструм, да извади волку просечна слика? па би рекол дури и подпросечна?

  Дали нешто пропуштам? гледам доста шум....
  [​IMG]
   
 18. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  765
  2,555
  27 Јануари 2014
  Машко
  За ISO 6400 мислам дека таман си е шумот.
   
  stefan_off, toshex и на psyside им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,749
  27,428
  4 Септември 2008
  Можеби ме лаже сцената, можеби е многу потемно него што апаратот прави да е?

  Иначе ISO 6400, дали ова значи дека не се правени никакви подесување пред да се слика, и дали исто така значи дека ако имаш ваква машинерија, сликање во ауто би било далеку од оптимално?

  Прашање и зошто на ауто ISO-то иде на толку високо ниво, за наводно солидно осветлена сцена и огромен сензор - другите слике се генерално драма, ама оваа зградите во позадина ич не ми се по ќеиф (повторно можеби е многу потемно него што изгледа)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,609
  3,355
  24 Септември 2012
  Апсолутно ќе е бесполезно сликање на Ауто. Згора на тоа Канон веќе 10 години има проблеми со шумот кога се креваат сенките. Несакам да почнам војна туку само да ти укажам дека ако сакаш да гледаш перформанси во темница треба да гледаш Nikon D850 на пример, или пак некој Сони ама моделите им се каша попара со ознаки.

  Еве конкретно пред 3 години Сони што правеше:

  View: https://youtu.be/miy4MNgQxTs

  Намерно е видео за да не е со долга експозиција. Баш реално видео во темница. Значи ги вади 24-30 фрејма во секунда во црна темница.


  View: https://youtu.be/CVLBHMbRMW4


  Црна темница пред 5 години.


  View: https://youtu.be/a1W-bPyYR0k
   
  Последна промена: 7 Јануари 2020
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,749
  27,428
  4 Септември 2008
  Од она што го истражував последнава недела, ми делува како Канон да има проблем со luma noise? а не со chroma. Не знам на нашки како се викаат терминиви али сеедно, она што не ми се допадна се овие делови од сликата, меко а доста шум.


  Screenshot_3.jpg
  Screenshot_4.jpg
   
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Јас да прашам - дали тоа шо никонот и сонито имаат помалку шум на high iso у темните тонови е ради постпроцесинг повеќе или ради разлика у сензор?

  Пошо од тоа шо јас гледав сите имаат опции за denoise ама препорачано е поспроцесинг да си средиш поарно него ли да користиш софтверски denoise од камера.
   
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,609
  3,355
  24 Септември 2012
  Toa e noise, и целото е хрома. Нема лума кај овие сензори, тоа е од алгоритамот за деноис. Како и да е signal to noise не е добар и автоматски кога е слаб сигналот нема основа за работа. Можеби сега нешто поднаправиле, ама последен пат кога ме интересираше ова пред 5-10 години ситуацијата си беше оваа. А ова мене не ми врши работа:
  [​IMG]  Во случајов е signal to noise во сенките разликата. Никон пред 20 години каснеше со SNR и канон се фалеа со перформанси во сенка. Потоа излезе Д90, и Д3 и таа приказна заврши. Потоа веќе беа недостижни Никон. Сони се сензорите истите од Сони, но софтверлукот вади перформанси над Сони.
   
  Последна промена: 8 Јануари 2020
 24. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Ова е подобро од најт вижан. Наместо ир тенковите да користеа ова чудо ке беа дупло помоќни лол.
   
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,609
  3,355
  24 Септември 2012
  Да не претеруваме, новата генерација на night vision e страшно нешто. Изволте, црна, црна темница со ѕвезди:
   
  Последна промена: 8 Јануари 2020

Сподели

Вчитување...