1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Општо за фотографија

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од gokica, 24 Март 2016.

1. DarkEnchanter

DarkEnchanter
    Practice makes perfect

1,761
    1,250
    17 Август 2014
    Машко
    Дали објективов е боље од китот што доаѓа со канон 700д кој е 18-55
    Canon EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS US.
    Овој како што гледам стар модел е, денеска фотнав неколку слики не е лош вака, али ваше мислење ме интересира.

Значи имам кит објектив,
    ефс 55-250
    ef фиксна 100mm

Ова фикснава 100ка мн јаки фотки вади али само за портрети ке ми брка работа, јас претежно сликам акции и сл..

2. Војвода

Војвода
    Unstoppable

2,137
    3,480
    26 oктомври 2012
    Машко
    Тој е FX објектив, и нема да ти биде универзално добар, воглавно поради тоа што најшироката фокална должина, ќе ти биде доста зумирана и нема да ти брка работа. 28мм ти е 42мм во fx должина, односно речиси неутрална должина. Во поглед на квалитет треба да е подобар од китот што го имаш.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DarkEnchanter

DarkEnchanter
    Practice makes perfect

1,761
    1,250
    17 Август 2014
    Машко
    Ништо не сваќам од ова што го пиша...

Sent from my MI 5 using Tapatalk

4. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

4,175
    3,899
    5 Декември 2009
    Машко
    Прво, одлична тема од страна на гокица, веќе има лајк. :D

Друго,
    јас како почетник у вие работи, сакам да научам нешто за сликањето па ме интересира дали имате некоја книга да ми препорачате, туторијали или што и да е. Без обуки само кои коштаат доста пари, пошто не планирам да се занимавам професионално. :)
    Значи не поседувам апарат, али битно ми е да дознаам нешто плус за тоа од кој агол е подобро да сликаш, повеќе/помалку светлина и сл.
    Јас веќе симнав некои пдф -а од интернет, али ме интересира и Ваше мислење.

Фала, поздрав.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  5. gokica

gokica
    Модератор

8,550
    10,639
    13 Јуни 2009
    Сакаше да ти каже дека не е лошо да имаш објектив кој оди под 28мм како на пример 17 или 18мм.

Фала ти за убавите зборови. Фотографија се учи само со практично фотографирање. И тоа прилично многу фоторафирање. Се што ќе читнеш ќе ти биде од полза но најдобро ќе го сватиш кога ќе го применуваш. Само теорија нема многу да помогне.

Исто колку повеќе опрема имаш толку побрзо ќе навлегуваш во повеќето од тајните на фотографијата.

Најдобар почетен учител ти е јутуб. Еве линк до личност која е ценета во поглед на своите погледи и мислења:

https://www.youtube.com/user/VistaClues

Ако си решен кој апарат ќе го земаш тогаш барај книги баш за него кои истовремено се и добар водител.

Разгледувај фотографии на познати сајтови кои се оценети како одлични за да добиваш перцепција што значи добар фотограф и фотографија.

Ако имаш можност а не си запознат може напоредно да ги разгледаш фотошоп, лајтрум и сл. па да си поработиш во нив со сегашната опрема. Ако имаш било каква камера што може да слика RAW ете ти уште подобра можност за работа во софтверот.

На Taurus и StalkeR им се допаѓа ова.
  6. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,829
    26,030
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Еден мал рифреш на темава.
    Конечно си купив апарат како што доликува (Никон Д3300) Со стадрадтни18/55 објектив.
    За почеток додека да се научам ми е добар. Но ќе купувам дополнителне тоа сигурно.
    1. Најчесто ќе фотографирам жива природа, па кој објектив би ми легнал најубаво за оваа намена.
    2. Со моменталниот кит, што сетинзи да наместам за да доловам најдобра слика за природа.. Дневна светлина.

Благодарам.

Oktar, gokica и на StalkeR им се допаѓа ова.
  7. GoCe_

GoCe_
    Gaining Experience

281
    293
    18 ноември 2007
  8. theMAD

theMAD
    Practice makes perfect

1,078
    1,433
    6 Декември 2012
    Машко
    Студент
    да отовирме некоја тема кај шо ке можебе да си ставаме ние од форумот фотки, или некој си хаштак од форумов да направиме, за фотографии тагирани со тој, па да има нештко како изложба на најдобри фотографии или слично ?

јас имам доста фотки ама се ставам на инстаграм најчесто, ретко на друго место

бујрум

Petar Lazarov ♈ ⛺ (@petar.lazarovv) • Instagram photos and videos

krisbt, Oktar и на gokica им се допаѓа ова.
  9. gokica

gokica
    Модератор

8,550
    10,639
    13 Јуни 2009
    Welcome to the club! Е така доликува. Со здравје да те служи.

И за твоите потреби повторно се истите правила на фотографирање. Тоа што имаш дневна светлина, посебно кога е сончево е голема предност.

За да замрзнеш нешто кое е во движење повисок шутер спид. Не паѓај под 60 за почеток.

Сликај со најниско можно ИСО. Вози со 100 освен ако е облачно, сенка итн. па почувствуваш дека ти треба повеќе.

Ако е пејсаж тогаш висок f. Тој објектив е најоштар помеѓу f4 и 8 па движи се во тие рамки. По можност гледај да не си на 18 или 55 туку барај некоја средина. На пример 24мм.

Со овој објектив си ограничен кога станува збор за боке односно заматена позадина. Тоа ќе го постигнеш само доколку објект го фотографираш одблизу а позадината е далечна. Во таков случај користи најнизок f на 18-20мм за почеток па види како одговара.

Fatal1ty_, StalkeR и на dimsa им се допаѓа ова.
  10. dimsa

dimsa
    Gaining Experience

246
    276
    9 Јануари 2015
    Или следи го едноставното правило за шатер - фокусно растојание х кроп факторот = минимален шатер -
    (пр. на 24мм фокусно растојание х 1,6 кроп фактор = 38 мм што значи минимум 1/40 )
    Активирај хистограм и следи ја експозицијата во целина, одма ќе ти покаже дали имаш over или underexposed делови.
    Имаше исто и изрека - "f8 and be there" :)

11. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unbeatable

3,884
    4,120
    1 Септември 2011
    Машко
    Функционираат ги имам истиве и сум ги користел досега на ајфон,и искрено вадат одлична фотографија ако знаеш добро да ги искористиш :)

На GoCe_ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

926
    869
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Бидеќи овде падна мала дискусија за леќи за телефон, ке споделам едно видео што го направив.

Реално, леќиве си немаат врска, само ги уништуваат сликите. Добра е само макро леќата која стварно ваѓа доста блур зад објектот но треба точно да се погоди дистансата.

Другите леќи, само ја заматуваат сликата и ја дисторзираат без некоја посебна придобивка.

Зум, или телескоп леќата е интересна на прв поглед, но реална примена има само двоглед, не и како леќа за камера.

На krema и Oktar им се допаѓа ова.
  13. Oktar

Oktar
    Epic

3,667
    10,931
    23 oктомври 2012
    Машко
    Друже си ме пресмеал со видеово, без навреда, али англискиов е на ниво на Apu Nahasapeemapetilon.
    П.С. Не се пишува Lence туку Lens, како што веќе си пишал кај макрото :D

На GreenRoot и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  14. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

926
    869
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Немам кај да вежбам изговор, затоа звучам ко идиот. А описот го пополнував од телефон па сум лапнал некоја буква.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  15. gokica

gokica
    Модератор

8,550
    10,639
    13 Јуни 2009
    Добро е музичето на крај. Секоја чест за видеото и за обидот телефонот да го претвориш во DSLR :)

16. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

926
    869
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Не се мои леќите, само беа кај мене еден ден и снимив видео со нив.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk

17. psyside

psyside
    Rising Star

26,749
    27,428
    4 Септември 2008
    Некој да ми објасни една дилема. Се работи за новиот Canon EOS - 1D X Mark III,

Screenshot_2.jpg

Наводно апаратов се најавува како нешто големо, си викам чекај да ги разгледам сликите/семпловите.

Кога ќе го видам ова, некој да ми објасни што се случува? како може наводно монструм, да извади волку просечна слика? па би рекол дури и подпросечна?

Дали нешто пропуштам? гледам доста шум....

18. M.Pix

M.Pix
    Модератор

765
    2,555
    27 Јануари 2014
    Машко
    За ISO 6400 мислам дека таман си е шумот.

stefan_off, toshex и на psyside им се допаѓа ова.
  19. psyside

psyside
    Rising Star

26,749
    27,428
    4 Септември 2008
    Можеби ме лаже сцената, можеби е многу потемно него што апаратот прави да е?

Иначе ISO 6400, дали ова значи дека не се правени никакви подесување пред да се слика, и дали исто така значи дека ако имаш ваква машинерија, сликање во ауто би било далеку од оптимално?

Прашање и зошто на ауто ISO-то иде на толку високо ниво, за наводно солидно осветлена сцена и огромен сензор - другите слике се генерално драма, ама оваа зградите во позадина ич не ми се по ќеиф (повторно можеби е многу потемно него што изгледа)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,609
    3,355
    24 Септември 2012
    Апсолутно ќе е бесполезно сликање на Ауто. Згора на тоа Канон веќе 10 години има проблеми со шумот кога се креваат сенките. Несакам да почнам војна туку само да ти укажам дека ако сакаш да гледаш перформанси во темница треба да гледаш Nikon D850 на пример, или пак некој Сони ама моделите им се каша попара со ознаки.

Еве конкретно пред 3 години Сони што правеше:

View: https://youtu.be/miy4MNgQxTs

Намерно е видео за да не е со долга експозиција. Баш реално видео во темница. Значи ги вади 24-30 фрејма во секунда во црна темница.

View: https://youtu.be/CVLBHMbRMW4

Црна темница пред 5 години.

View: https://youtu.be/a1W-bPyYR0k

Последна промена: 7 Јануари 2020
    На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  21. psyside

psyside
    Rising Star

26,749
    27,428
    4 Септември 2008
    Од она што го истражував последнава недела, ми делува како Канон да има проблем со luma noise? а не со chroma. Не знам на нашки како се викаат терминиви али сеедно, она што не ми се допадна се овие делови од сликата, меко а доста шум.

Screenshot_3.jpg
    Screenshot_4.jpg

22. toshex

toshex
    Unbeatable

4,463
    4,782
    18 Септември 2013
    Машко
    Јас да прашам - дали тоа шо никонот и сонито имаат помалку шум на high iso у темните тонови е ради постпроцесинг повеќе или ради разлика у сензор?

Пошо од тоа шо јас гледав сите имаат опции за denoise ама препорачано е поспроцесинг да си средиш поарно него ли да користиш софтверски denoise од камера.

23. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,609
    3,355
    24 Септември 2012
    Toa e noise, и целото е хрома. Нема лума кај овие сензори, тоа е од алгоритамот за деноис. Како и да е signal to noise не е добар и автоматски кога е слаб сигналот нема основа за работа. Можеби сега нешто поднаправиле, ама последен пат кога ме интересираше ова пред 5-10 години ситуацијата си беше оваа. А ова мене не ми врши работа:

Во случајов е signal to noise во сенките разликата. Никон пред 20 години каснеше со SNR и канон се фалеа со перформанси во сенка. Потоа излезе Д90, и Д3 и таа приказна заврши. Потоа веќе беа недостижни Никон. Сони се сензорите истите од Сони, но софтверлукот вади перформанси над Сони.

Последна промена: 8 Јануари 2020
  24. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,154
    4,861
    8 Април 2011
    Машко
    Ова е подобро од најт вижан. Наместо ир тенковите да користеа ова чудо ке беа дупло помоќни лол.

25. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,609
    3,355
    24 Септември 2012
    Да не претеруваме, новата генерација на night vision e страшно нешто. Изволте, црна, црна темница со ѕвезди:

Последна промена: 8 Јануари 2020

Сподели

Вчитување...