• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Општо за фотографија

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
237
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
909
3,158
Прага
Барај ме и мене, во Скопје ќе бидам 3 недели :D :D :D

пс. Со здравје да си го служиш, штета не си го земал малку порано да го тестираше на метеорскиов дожд.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
237
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Барај ме и мене, во Скопје ќе бидам 3 недели :D :D :D

пс. Со здравје да си го служиш, штета не си го земал малку порано да го тестираше на метеорскиов дожд.
Ќе се договоримо, нема проблем... само да стигне за тоа време хахаха :D :D
Инаку сега прошлава недела ми се узврте малце појќе у глава и видов аукција на ибеј, беше 104 фунти и вчера успеав да победим на аукцијата и го зедов за 190.
Првата верзија е иначе, со златен прстен на телото, ама како што читав оптички трите верзие се исти.
Продавачот како што ми кажа не го користел многу па затоа и го продава, и мислим дека океј е цената што ја платив...па се надевам дека ќе биде све океј и дека пред све ќе стигне за кратко време. :D
 
Друго... колку би коштало ова да се среди? Гумата е изгледа одлепена и е истегната и ми смета при мењавање на шатер...
Кога тоа одлепеното е горе, океј иде скролот, а кога е доле иде потешко и би сакал да го средим здравје.
Canon 6D иначе.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,341
2,163
Ова документов им е нешто грешка или ја намалиле царината за објективи?
Untitled-1.png
Дали ова значи сега е исплатливо и од Dynaphos да се нарачува оналјн*. 20 евра им е достава до Македонија со TNT Express. Или нешто документов иим е грешен на царина?

*За одредени објективи што имаат напумпани цени во Pix+
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,598
2,724

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
276
650
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Што е со табелава? Ако добро сфаќам нема царина, само ддв 18%?
Ова документов им е нешто грешка или ја намалиле царината за објективи?
Погледнете го атачментот 90418
Дали ова значи сега е исплатливо и од Dynaphos да се нарачува оналјн*. 20 евра им е достава до Македонија со TNT Express. Или нешто документов иим е грешен на царина?

*За одредени објективи што имаат напумпани цени во Pix+
Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Што е со табелава? Ако добро сфаќам нема царина, само ддв 18%?

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
Првата бројка е царина, значи 5% царина и 18% ДДВ. Еве го појасно скриншотот.

Screenshot_1.png

Патем, мене ако нешто ми е нејасно, обично им пишувам на ДХЛ со конкретен продукт и ми враќаат колку е царина и данок.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,341
2,163
Првата бројка е царина, значи 5% царина и 18% ДДВ. Еве го појасно скриншотот.

Погледнете го атачментот 93533

Патем, мене ако нешто ми е нејасно, обично им пишувам на ДХЛ со конкретен продукт и ми враќаат колку е царина и данок.
Ајде бе нарачај нешто од Dynaphos, уште чекам на тебе. :LOL:
 
15 август 2017
24
18
Скопје
Наручуал некој објектив од ибеј?
Вчера "победив" самјанг 14мм ф2.8 на аукција, 190£, ќе ми го прати прекуппреку Royal Mail сакам да знам искуства ваши за дали ве царинеле, плаќање ддв и слично. :D
Шо се деси? Може ли да раскажеш плс.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
237
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Шо се деси? Може ли да раскажеш плс.
Сори за лејт риплај.
Како што кажав, го победив објективот, и ми го испратија на домашна адреса.
За брзо време стигна у Македонија, неколку дена беше на царина и доплатив 3 000 денари.
Објективот беше нов, никакви знаци на користење, како и што ми кажа продавачот, дека го продава затоа што не го користи.
„Прстенот“ за фокус беше off, па морав да го калибрирам да допира на инфинити, и сега ознаките на него не се точни ама не ми игра голема улога, секако не ги користим. :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,807
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,807
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Еве еден интересен тест,


Би сакал да чујам од поискуснисте мислење за ова? :unsure:
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,262
2,860
Ресен
Honestly, I can’t believe I spent this many words debunking such a silly conspiracy theory.

Тазе станат и недорасонет, нити мене ми се верува дека го прочитав цел текст.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,333
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно