1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Општи информации за андроид апликации

Дискусија во форумот 'Програмирање на мобилни платформи' започната од prichina, 6 Март 2019.

1. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,811
    4,984
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Дечки, сакам да најдам што би ми било потребно да знам за да направам андроид(и епл прилагодување) апликација, кој алатки да ги употребам за правење на апликацијата...ако може дирекции да ме упатите, за туторијали ќе се снајдам, не е проблем. Битно, да ми кажете што ми е потребно да знам, т.е. со кои алатки ќе може да направам една андроид апликација. Дали Adobe XD ќе ми биде доволен за UI па понатаму за да се среди под шраубата дали да изнајмам про-девелопер со искуство или ќе можам сам или Adobe XD генерално може да направи функционална апликација...

2. Blagojce

Blagojce
    Gaining Experience

870
    56
    26 Декември 2007
    Машко
    Програмер
    Cross platform апликации можеш да направиш преку Xamarin (Visual Studio за Windows) или Ionic (за Ionic можеш да користиш Visual Studio, Visual Studio Code, Sublime, односно не ти треба некој посебен едитор).

На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. dddragan

dddragan
    Gaining Experience

166
    169
    12 Август 2014
    Машко
    Разгледај го и Flutter, продукт на Google што во однос на тоа пред колку време излезе, има ненормално добар замав земено. Качи се со време на возот. :D

Ако нешто може да ти помогне во изборот, гледај во кои јазици се куцаат фрејмворциве и глеј понатаму ако решиш да прошируваш спектар на знаење што друго би можел со истите како олеснителна околност.

А да, можеш и Cordova/Phonegap да го разгледаш, се куца HTML + JS. Ако почнуваш ова, разгледај го Framework7 за дизајн/интеракција. Можда може и со друг cross-platform framework да се комбинира, треба да провериш.

За про девелопер или сам да куцаш, зависи што сакаш да постигнеш со апликацијата.

На prichina му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...