1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Општи информации за андроид апликации

Дискусија во форумот 'Програмирање на мобилни платформи' започната од prichina, 6 Март 2019.

 1. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,817
  4,985
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Дечки, сакам да најдам што би ми било потребно да знам за да направам андроид(и епл прилагодување) апликација, кој алатки да ги употребам за правење на апликацијата...ако може дирекции да ме упатите, за туторијали ќе се снајдам, не е проблем. Битно, да ми кажете што ми е потребно да знам, т.е. со кои алатки ќе може да направам една андроид апликација. Дали Adobe XD ќе ми биде доволен за UI па понатаму за да се среди под шраубата дали да изнајмам про-девелопер со искуство или ќе можам сам или Adobe XD генерално може да направи функционална апликација...
   
 2. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  871
  57
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Cross platform апликации можеш да направиш преку Xamarin (Visual Studio за Windows) или Ionic (за Ionic можеш да користиш Visual Studio, Visual Studio Code, Sublime, односно не ти треба некој посебен едитор).
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  172
  173
  12 Август 2014
  Машко
  Разгледај го и Flutter, продукт на Google што во однос на тоа пред колку време излезе, има ненормално добар замав земено. Качи се со време на возот. :D

  Ако нешто може да ти помогне во изборот, гледај во кои јазици се куцаат фрејмворциве и глеј понатаму ако решиш да прошируваш спектар на знаење што друго би можел со истите како олеснителна околност.

  А да, можеш и Cordova/Phonegap да го разгледаш, се куца HTML + JS. Ако почнуваш ова, разгледај го Framework7 за дизајн/интеракција. Можда може и со друг cross-platform framework да се комбинира, треба да провериш.

  За про девелопер или сам да куцаш, зависи што сакаш да постигнеш со апликацијата.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SarevD

  SarevD
  Intern

  49
  6
  20 Јануари 2010
  Како андроид дев можам да ти кажам да ги изгледаш следниве раб:
  Free Courses and Nanodegree Programs | Udacity
  Developer Guides  |  Android Developers

  Тука ги имаш сите потребни информации за Андроид. На Udacity имаш и неколку курсеви за Flutter ако си заинтересиран за хибридно решение.

  А инаку ти зависи од идеата што ја имаш дали би ти било подобро хибридно решение или пак нативно решение.
  Ако си почетник најдобро би ти било да си најдеш уште некој што би ти помагал со правилно поставување на архитектура на апп и што би ти давал правец како треба да оди изградбата за да не луташ напразно по кодови, туторијали, стакоферфлоу..
   

Сподели

Вчитување...