• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Општа тема за монитори

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,345
4,472
Ти благодарам. Го гледав и јас P2720D како надграбна на ATM, да. Помеѓу S2721 и P2720 гледам дека разлика е генерално само во ротирачкото постоље. Знам дека сериите им одат U -> P -> S. Сепак гледам во Макпетрол е нешто под 18К, така да може да се размисли за тоа. :)
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,747
2,423
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Ти благодарам. Го гледав и јас P2720D како надграбна на ATM, да. Помеѓу S2721 и P2720 гледам дека разлика е генерално само во ротирачкото постоље. Знам дека сериите им одат U -> P -> S. Сепак гледам во Макпетрол е нешто под 18К, така да може да се размисли за тоа. :)
Го имам јас P2720D веќе 2 месеца, претходно имав исто IPS монитор ама доста постар од пониска класа, LG 22MP55HQ.

Тоа што приметив кај Dell-от е дека сликата е исто типично IPS - неутрални бои но изгледаат поживо без да бидат пренападни, ова е на дифолтни сетинзи, сменив само brightness на 25% бидејќи е доста светол, по спец. е 350 cd/m2, секако ова зависи од лична преференца. Исто се приметуваат повеќе детали во сенки/нијанси на сиво.

Градбата е одлична, постаментот е коска стабилен и при ротација/тилт/подесување по висина слободно се движи во сите насоки.

Исто приметив и дека е пореспонсивен во игри од претходниот, но можеби е само пласебо бидејќи горе доле ист G2G треба да имаат. Плус на 1440p се изгледа многу подобро, многу појасни се некои детали одошто на 1080p, пример текстурите во понови игри изгледаат феноменално. Настрана од игри има многу поголема работна површина за десктоп и многу полесно се комбинираат повеќе прозори, знам дека се гледа на слики на нет ама друго е кога ќе осетиш колку поголем е просторот во живо :D

Што се однесува до мене мислам дека вреди секој денар и има целосна препорака.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
526
479
Струга
Го имам јас P2720D веќе 2 месеца, претходно имав исто IPS монитор ама доста постар од пониска класа, LG 22MP55HQ.

Тоа што приметив кај Dell-от е дека сликата е исто типично IPS - неутрални бои но изгледаат поживо без да бидат пренападни, ова е на дифолтни сетинзи, сменив само brightness на 25% бидејќи е доста светол, по спец. е 350 cd/m2, секако ова зависи од лична преференца. Исто се приметуваат повеќе детали во сенки/нијанси на сиво.

Градбата е одлична, постаментот е коска стабилен и при ротација/тилт/подесување по висина слободно се движи во сите насоки.

Исто приметив и дека е пореспонсивен во игри од претходниот, но можеби е само пласебо бидејќи горе доле ист G2G треба да имаат. Плус на 1440p се изгледа многу подобро, многу појасни се некои детали одошто на 1080p, пример текстурите во понови игри изгледаат феноменално. Настрана од игри има многу поголема работна површина за десктоп и многу полесно се комбинираат повеќе прозори, знам дека се гледа на слики на нет ама друго е кога ќе осетиш колку поголем е просторот во живо :D

Што се однесува до мене мислам дека вреди секој денар и има целосна препорака.
Како се поновиве модели со BLB?
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,345
4,472
Мастер 0, ти благодарам за деталното ривју. Сепак одлуката падна за P2720 :)
За недела - две би требало да пристигне па да го земам.

Sent from my Samsung S20 FE
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
32
60
Струмица
Се подновив со AOC AG273QXP од Сетек, го имаше на некоја викенд акција за ~23k, и првите импресии ми се многу позитивни. Единствени минуси ми се менито на оваа серија на Agon (на претходните серии ми беа поедноставни и попрегледни) како и футуристичкото постоље кое за среќа нема да го користам бидејќи имам држач за на биро. Пред да го купам мониторов не знаев што точно да очекувам бидејќи нема многу ривјуа конкретно за IPS верзијата, ама откако потрошив неколку саати за дотерување на сликата и тестирање на неколку колор профили, сега сум :love: секој пат кога ќе седнам пред него. Претходно имав AG241QX кој морам да го пофалам дека има одлична слика за TN панел.
Го меркам од ко е донесен. Многу ми се допаѓа, да имаше 32 инчна верзија го зимав секундарно. Кажи ми како е констрасот и backlight bleed?
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,747
2,423
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Како се поновиве модели со BLB?
Кај мене е повоочливо доле лево, но само навечер со пригушено светло, инаку генерално е ок. Мислам дека ми се има паднато солиден примерок, а и не прочитав многу поплаки од овој модел.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,170
1,481
Скопје
Го меркам од ко е донесен. Многу ми се допаѓа, да имаше 32 инчна верзија го зимав секундарно. Кажи ми како е констрасот и backlight bleed?
Не знам дали е конкретно до мојов производ, bleed НУЛА! Се чудевме со дечково во Сет кога го пробувавме дали работи, па го гуглавме моделот за секој случај да не не е IPS верзијата. Контрастот е исто многу солиден. Презадоволен сум од мониторов.
 

Dinako

Intern
26 октомври 2016
45
16
Колку повеќе читаш толку полошо... VA или IPS?
За лајт гејминг и секојдневна употреба?
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
174
122
Skopje
Колку повеќе читаш толку полошо... VA или IPS?
За лајт гејминг и секојдневна употреба?
IPS !
Тоа што VA панелите имаат потемна црна и поголем контраст - со денешниве (2019-2021) модели е скоро надминато. И контрастот на IPS мониторите е се подобар. AOCG2 серија има 1500 контраст наспрема 2500-3000 на најскапите VA монитори. Од друга страна VA мониторите имаат многу ghosting. Mој совет семи IPS AOCG2 (G1 се VA) или MSI што понов.(тоа бар има кај нас на лагер)
 

Dinako

Intern
26 октомври 2016
45
16
IPS !
Тоа што VA панелите имаат потемна црна и поголем контраст - со денешниве (2019-2021) модели е скоро надминато. И контрастот на IPS мониторите е се подобар. AOCG2 серија има 1500 контраст наспрема 2500-3000 на најскапите VA монитори. Од друга страна VA мониторите имаат многу ghosting. Mој совет семи IPS AOCG2 (G1 се VA) или MSI што понов.(тоа бар има кај нас на лагер)
Благодорам за одговорот.
Значи истиот монитор го гледам и јас, се двоумам помеѓу 24 и 27 инчи ама мислам дека 24 е подобра опција
 
Последна промена:

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
174
122
Skopje
Благодорам за одговорот.
Значи истиот монитор го гледам и јас, се двоумам помеѓу 24 и 27 инчи ама мислам дека 24 е подобра опција
27 само ако имаш ослабен вид или седиш далеку од монитор - иначе 24 е сосема ок. Друго 1080 резолуција на 27 инчи не изгледа баш супер ...Ги имам и двата дома и прзадоволен сум од нив , а гледам и цената е спуштена за 1000ден така да ти препорачувам да си купиш.
Поздрав
 
  • Ја почнал/а темата
  • #189

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,127
1,603
IPS !
Тоа што VA панелите имаат потемна црна и поголем контраст - со денешниве (2019-2021) модели е скоро надминато. И контрастот на IPS мониторите е се подобар. AOCG2 серија има 1500 контраст наспрема 2500-3000 на најскапите VA монитори. Од друга страна VA мониторите имаат многу ghosting. Mој совет семи IPS AOCG2 (G1 се VA) или MSI што понов.(тоа бар има кај нас на лагер)
Апсолутно неточно.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
IPS !
Тоа што VA панелите имаат потемна црна и поголем контраст - со денешниве (2019-2021) модели е скоро надминато. И контрастот на IPS мониторите е се подобар. AOCG2 серија има 1500 контраст наспрема 2500-3000 на најскапите VA монитори. Од друга страна VA мониторите имаат многу ghosting.
Ова веројатно зависи од потребите на корисникот, ама во најголемиот дел случаи/корисници така ќе е... :)
офтопик: за телевизори/филмови сеуште VA е подобар компромис.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #192

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,127
1,603
Последна промена:

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
174
122
Skopje
Ова веројатно зависи од потребите на корисникот, ама во најголемиот дел случаи/корисници така ќе е... :)
офтопик: за телевизори/филмови сеуште VA е подобар компромис.
" За лајт гејминг и секојдневна употреба " бараше дечкото. За да не му се случува ова ,
View: https://youtu.be/VENEpp6mQkQ


или ова

View: https://youtu.be/BKojsdVFCI8


го посоветував да си купи IPS.
 

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
95
170
Дечки ај во пм нека ми пише кој имаше со попуст монитори и сл поточно за моделов ако има солидна цена имам ќеш плаќам
тенкју вери мач :D
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
" За лајт гејминг и секојдневна употреба " бараше дечкото. За да не му се случува ова ,
View: https://youtu.be/VENEpp6mQkQ


или ова

View: https://youtu.be/BKojsdVFCI8


го посоветував да си купи IPS.
А замисли да го гледаш сето ова на VA и ама баш ништо не разбираш за што се зборува... :geek:

 

LILDAX

Intern
20 март 2020
11
8
24 или 27 инча на 1080п , што е подобро ?
Зборам во споредба на 2 исти монитори ?
Конкретно за Aoc g2u моделите?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,470
Мислења
845,150
Членови
29,292
Најнов член
ivica25
На врв Дно