• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Општа тема за монитори

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
190
126
Skopje
Kupiv Anhoch PC Market Online - Monitor 27" Gigabyte G27FC LED Gaming 1ms, 165Hz, FHD, 8bits, 2xHDMI/DP, Curved, Height/Tilt.

И многу сум задоволен, има ненормална разлика од ТН.А ghosting има али не ми смета искрено, уз играње не се ни приметува.
Погледнете го атачментот 97049
Со здравје да си се служиш !
Поздрав !
 
  • Ја почнал/а темата
  • #153

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,301
3,448
Битола
Пишав веќе во друга тема дека најдобар избор е G7 моментално за монитор(mid-highend). Предобар контраст, одличен респонс тајм и минимален гостинг.

Патем за ОЛЕД монитори има ли некои најави?

Освен типот како овој, нема други.

Монитор со големина и формат како што мислиш СЕ УШТЕ не постои со ОЛЕД панел бидејќи ненормално скапо е да се направи толку мал ОЛЕД панел (Пример овој што го линкнав 48 инчниот хибрид телевизор/монитор е поскап од ист 55 инчен продукт).

Оваа година за првпат ќе излегуваат два ОЛЕД монитори за креативна работа. Што значи, нема да имаат гејмерски особини од типот VRR технологија или high refresh rate. LG ги вади двата оваа година со 60хз:

1. 27EP950 -- LG 27" OLED UHD Tilt Monitor --- Цена 3000 долари за 27 инчниот.
2. 32EP950

За 27 инчниот плаќаш 2 пати повеќе за помала големина а доста полош е во особини во споредба со 48 инчниот CX којшто има G-Sync 120hz.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #155

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603

Освен типот како овој, нема други.

Монитор со големина и формат како што мислиш СЕ УШТЕ не постои со ОЛЕД панел бидејќи ненормално скапо е да се направи толку мал ОЛЕД панел (Пример овој што го линкнав 48 инчниот хибрид телевизор/монитор е поскап од ист 55 инчен продукт).

Оваа година за првпат ќе излегуваат два ОЛЕД монитори за креативна работа. Што значи, нема да имаат гејмерски особини од типот VRR технологија или high refresh rate. LG ги вади двата оваа година со 60хз:

1. 27EP950 -- LG 27" OLED UHD Tilt Monitor --- Цена 3000 долари за 27 инчниот.
2. 32EP950

За 27 инчниот плаќаш 2 пати повеќе за помала големина а доста полош е во особини во споредба со 48 инчниот CX којшто има G-Sync 120hz.
Мизерија, 6 инчни оледи постојат скоро 10 години и се каде каде подобри од големиве. Нека паднат телевизориве до кај 1000 евра и би земал :D

И Dell имаат телевизор од пред некој период.

 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
190
126
Skopje
Пишав веќе во друга тема дека најдобар избор е G7 моментално за монитор(mid-highend). Предобар контраст, одличен респонс тајм и минимален гостинг.

Патем за ОЛЕД монитори има ли некои најави?
Еее..сите знаеме што е најдобро ама да најдеш добро а со разумна цена е тешко !
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,091
1,335
Се утепав читајки сите можни теми на форумов за монитор, и колку повеќе читам, толку по не-одлучен сум :grin: (фала ти @Rikimaru за исцрпниот текст околу мониторите!)

Потребен ми е некој mid-range монитор за програмирање,. Битно ми е да можам да го закачам да стое вертикално на биро, и да не фаќа многу простор. Верувам дека 24" ќе биде и повеќе од доволно? (предлог за добра рамка\држач на која што ќе може да стое на биро од ергономикс?)

Од она што заклучив, 144Hz и 1440p и не ми е потребен за мојата намена, НО, ако разликата во цената меѓу таков монитор и „обичен“ 60-75hz 1080p не е многу драстична - би го избрал подобриот.

Веројатно подобро би било да земам IPS наспроти VA панел.
Ќе биде поврзан на Thinkpad P52s so Quadro P500 графичка.

Од она што изгледав до сега, ова ми изгледа како добар избор:
Монитор 1 - Монитор 2 - Монитор 3 (сега приметив, некои не се на залиха ..)

Да е достапен веднаш во МК, да не се чека со недели/месеци.

Немам замислен буџет, но не би сакал да преплаќам функционалности кои нема да ми вршат работа воопшто.

Гаранција и слично не ми е многу битно, па ако има нешто од форум би можел и од тука да го земам на старо.

Дајте предлози момци :)
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,301
3,448
Битола
Гаранција и слично не ми е многу битно, па ако има нешто од форум би можел и од тука да го земам на старо.
Според мене ова ти е најдобра идеја. Отвори си тема КУПУВАМ тоа и тоа види дали ќе пријави некој зачуван монитор. Можеш да најдеш за парите доста подобро отколку ако нов би го земал од продавница.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,174
Од она што заклучив, 144Hz и 1440p и не ми е потребен за мојата намена, НО, ако разликата во цената меѓу таков монитор и „обичен“ 60-75hz 1080p не е многу драстична - би го избрал подобриот
1440 на 25 ± 1" ти е минимум прифатливо ако твојата намена е пишување и читање текст. Јас би одел и на уште поголема резолуција, односно густина на пиксели.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,091
1,335
Разликата меѓу 144hz и 75hz на АОС монитор од Сетек е само 1400 денари.
Во таков случај мислам дека подобра опција е 144hz.
Проблемот е што: 1. Сетек , 2. Го немаат на залиха и не знаат кога ќе го имаат.
Дали има некој искуства со електронски компоненти купени од еКупи.мк?
Гледам го имаат овој со 144hz, иста цена, дури 3 години гаранција.... ^^
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
190
126
Skopje
Разликата меѓу 144hz и 75hz на АОС монитор од Сетек е само 1400 денари.
Во таков случај мислам дека подобра опција е 144hz.
Проблемот е што: 1. Сетек , 2. Го немаат на залиха и не знаат кога ќе го имаат.
Дали има некој искуства со електронски компоненти купени од еКупи.мк?
Гледам го имаат овој со 144hz, иста цена, дури 3 години гаранција.... ^^
Немам искуство (си купив од Сетек бидејки не дозволуваат да го пробаш мониторот во Е-купи - прашав - рекоа ке ти стигне на врата - плати си и ако има некој проблем ке го пратиш во сервис)
Ако баш мораш од таму да купиш - одлучи...
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,091
1,335
Немам искуство (си купив од Сетек бидејки не дозволуваат да го пробаш мониторот во Е-купи - прашав - рекоа ке ти стигне на врата - плати си и ако има некој проблем ке го пратиш во сервис)
Ако баш мораш од таму да купиш - одлучи...
Па некако искрено не ми се чекаше многу и го земав од кај нив.
Дента се чув со нив на телефон, човекот многу фино и културно ми објасни се што ме интересираше околу мониторот (едно 15 мин муабет сигурно), до 12 на пладне го имав нарачно, доставено утредента преку DelCo до 12.

Први импресии од мониторов се предобри! Презадоволен како изгледа, каква слика вади, многу тенки рамки, но највеќе што ми направи ќеиф од се е тоа што може да се ротира и за 90степени така да ми заштеди некои 2-3к за држач за поставување мониторот вертикално :D На страна од ротирањето, мониторов се движи буквално во секоја насока (уште шпага да прави..)

3 години гаранција има, 11.000 мкд, 24", 1080п на 144hz мислам дека е предобар deal споредбено со слични мониторови од „брендашите“.

Тапа е што лаптопов нема DisplayPort па преку HDMI на линуксов ми дава само до 120 Hz да тера.. (не знам искрено ни дали би се осетила некоја разлика во тие 24 херци, но ете)
 
Последна промена:

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
190
126
Skopje
Баш ми е драго што не си имал проблем со луѓево и со здравје да си се служиш со новиот монитор ... Јас најискрено сум презадоволен од мониториве (24 и 27 имам) и немам ништо апсолутно негативно да кажам.Едно време на 120 гејмав зошто ми се виде некако појак контраст дека има (можеби плацебо ефект ама се приметува). Што е најважно има многу добар контраст а и троши 12 вати само - што значи дека не се грее воопшто и со тоа трае подолго. Што да ти кажам повеке - си нема грешка мониторот
Поздрав
Мислењето е автоматски споено:

Па некако искрено не ми се чекаше многу и го земав од кај нив.
Дента се чув со нив на телефон, човекот многу фино и културно ми објасни се што ме интересираше околу мониторот (едно 15 мин муабет сигурно), до 12 на пладне го имав нарачно, доставено утредента преку DelCo до 12.

Први импресии од мониторов се предобри! Презадоволен како изгледа, каква слика вади, многу тенки рамки, но највеќе што ми направи ќеиф од се е тоа што може да се ротира и за 90степени така да ми заштеди некои 2-3к за држач за поставување мониторот вертикално :D На страна од ротирањето, мониторов се движи буквално во секоја насока/димензија (уште шпага да прави..)

3 години гаранција има, 11.000 мкд, 24", 1080п на 144hz мислам дека е предобар deal споредбено со слични мониторови од „брендашите“.

Тапа е што лаптопов нема DisplayPort па преку HDMI на линуксов ми дава само до 120 Hz да тера.. (не знам искрено ни дали би се осетила некоја разлика во тие 24 херци, но ете)
Ako ne si go gledal rivjuvo obavezno da go gledas
View: https://youtu.be/6MHdeDv9bqI
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
266
366
Па некако искрено не ми се чекаше многу и го земав од кај нив.
Дента се чув со нив на телефон, човекот многу фино и културно ми објасни се што ме интересираше околу мониторот (едно 15 мин муабет сигурно), до 12 на пладне го имав нарачно, доставено утредента преку DelCo до 12.

Први импресии од мониторов се предобри! Презадоволен како изгледа, каква слика вади, многу тенки рамки, но највеќе што ми направи ќеиф од се е тоа што може да се ротира и за 90степени така да ми заштеди некои 2-3к за држач за поставување мониторот вертикално :D На страна од ротирањето, мониторов се движи буквално во секоја насока (уште шпага да прави..)

3 години гаранција има, 11.000 мкд, 24", 1080п на 144hz мислам дека е предобар deal споредбено со слични мониторови од „брендашите“.

Тапа е што лаптопов нема DisplayPort па преку HDMI на линуксов ми дава само до 120 Hz да тера.. (не знам искрено ни дали би се осетила некоја разлика во тие 24 херци, но ете)
Го користам истиот монитор паралелно на пц-то (display port 144hz) и на службениот лап топ (hdmi 120hz) и нема воочлива разлика.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
605
616
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Ми треба помош, сакам да купам монитор до 8.000ден. Ми паднаа во око овие два. Philips FullHD Curved LCD Monitor 248E9QHSB
Ќе може ли помош од некој што разбира да ми каже кој е подобар.
Comparison between: 23.8" Acer Nitro VG240Y bmipcx, 23.6" Philips 248E9QHSB (displayspecifications.com)

Скоро исти се, разликата е што Acer е IPS а Philips VA панел. Лично преферирам IPS панел, но ако сакаш поконтрастни бои, тогаш VA панелот е подобар.

Друга разлика гледам дека Acer-от има звучки и камера а Philips-от нема.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,588
978
Ми треба помош, сакам да купам монитор до 8.000ден. Ми паднаа во око овие два. Philips FullHD Curved LCD Monitor 248E9QHSB
Ќе може ли помош од некој што разбира да ми каже кој е подобар.
Тој што има ДисплејПорт 1.4
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,170
1,481
Скопје
Се подновив со AOC AG273QXP од Сетек, го имаше на некоја викенд акција за ~23k, и првите импресии ми се многу позитивни. Единствени минуси ми се менито на оваа серија на Agon (на претходните серии ми беа поедноставни и попрегледни) како и футуристичкото постоље кое за среќа нема да го користам бидејќи имам држач за на биро. Пред да го купам мониторов не знаев што точно да очекувам бидејќи нема многу ривјуа конкретно за IPS верзијата, ама откако потрошив неколку саати за дотерување на сликата и тестирање на неколку колор профили, сега сум :love: секој пат кога ќе седнам пред него. Претходно имав AG241QX кој морам да го пофалам дека има одлична слика за TN панел.
 
Последна промена:

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
190
126
Skopje
Се подновив со AOC AG273QXP од Сетек, го имаше на некоја викенд акција за ~23k, и првите импресии ми се многу позитивни. Единствени минуси ми се менито на оваа серија на Agon (на претходните серии ми беа поедноставни и попрегледни) како и футуристичкото постоље кое за среќа нема да го користам бидејќи имам држач за на биро. Пред да го купам мониторов не знаев што точно да очекувам бидејќи нема многу ривјуа конкретно за IPS верзијата, ама откако потрошив неколку саати за дотерување на сликата и тестирање на неколку колор профили, сега сум секој пат кога ќе седнам пред него. Претходно имав AG241QX кој морам да го пофалам дека има одлична слика за TN панел.
Создравје да си се служиш.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,349
4,488
Мислење од поискусните. Моментално имам Dell P2417H веќе 4 години и сум презадоволен од сликата.
Но сакам поголем монитор, со поголема резолуција. Се мислам за Dell S2721D околу 15.000 денари.
Ми треба да стандард работа, сурфање, документи, планирам да почнам со куцање кодови, па ми треба поголема резолуција.
Знам и да пукам Warzone, ама не сум некој фрик дека ми требаат 4к +240хз и сл.
Понудете нешто до 18.000 буџет максимум.

Благодарам.

Sent from my Samsung S20 FE
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,412
3,975
Скопје
Мислење од поискусните. Моментално имам Dell P2417H веќе 4 години и сум презадоволен од сликата.
Но сакам поголем монитор, со поголема резолуција. Се мислам за Dell S2721D околу 15.000 денари.
Ми треба да стандард работа, сурфање, документи, планирам да почнам со куцање кодови, па ми треба поголема резолуција.
Знам и да пукам Warzone, ама не сум некој фрик дека ми требаат 4к +240хз и сл.
Понудете нешто до 18.000 буџет максимум.

Благодарам.

Sent from my Samsung S20 FE
Тој што го имаш пишано не е лош, основен модел 27ца 1440р.

Надградба на твојот модел, а 27 инчен 1440р можеш да го видиш овој.

Го има и во Макпетрол за 500 денари пониска цена ако не се лажам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,530
Мислења
846,090
Членови
29,329
Најнов член
josifov
На врв Дно