• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Општа тема за монитори

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
540
573
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Барам периодов монитор ИПС, ми отекоа очите од ТН панел за работа. Тоа што гледав нема ништо на залиха ама може сум утнал нешто интересно.

Буџет околу 25к - 30к, 1440п, 144+ ИПС, G-sync. Во нексио има LG 27GL850-B ама некако цената е многу ~35к.
ASUS 27" TUF Gaming VG27AQ HDR Gaming Monitor – 27 inch WQHD (2560x1440) Ова е на залиха ама ич не ги сакам СЕТ и ми се последна опција за купување било што. Некој да гледал исто периодов па да сподели некој линк?
Го земав LG 27GL850-B пред 7-8 месеци и одличен е. Разликата со тој на Асус е што Асус има AU Optronics панел а LG-то има LG панел затоа е 100 евра поскап. За гејмање и нормална работа иди со Асус, но ако бараш подобри/поточни бои тогаш подобар избор е LG-то.

 

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
115
142
Колку мизерен контраст има LG-во според тестов, страшно.
Го имав на неколку дена и стварно е катастрофа контрастот. Полош контраст од TN мониторот шо ми е стар 10 години.

Заедно со тоа имаш во пакет прилично забележлив IPS glow, со што кај игрите со многу темница едвај се глеа нешто.

Иначе, во игри/видеа со светла разнобојна содржина растура.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #79

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,961
1,464
Дали реалноИПС за gaming/секојдневна употреба е подобар од добар VA панел? 144hz+
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Дали реалноИПС за gaming/секојдневна употреба е подобар од добар VA панел? 144hz+
За гејминг IPS е подобар само поради тоа што има помал ghosting, но од друга страна како што пиша членот погоре, малку е лотарија со тоа колку IPS Glow и Backlight Bleed ќе ти се погоди, и поради тоа може целото искуство да ти биде уништено доколку играш во темна просторија.

Идеално нема, секогаш се прави некој компромис.
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,155
843
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Дали реалноИПС за gaming/секојдневна употреба е подобар од добар VA панел? 144hz+
Имам VA и TN моментално. VA е многу спор и многу ме нервираат црните бои, апла црно. За филмови е добар ама за гејминг не. TN е добар за гејминг ама за ништо друго не го бива. IPS би требало некаде да е на средина.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #82

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,961
1,464
Мислев за ептен добар VA панел, кој монитор го користиш ти?
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
540
573
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Колку мизерен контраст има LG-во според тестов, страшно.
Контраст и IPS не идат заедно во иста реченица. Само VA панелите вадат јак контраст и тоа им единствениот адут што го имаат над IPS панелите, но тоа е многу вештачка/неприродна слика што на некои луѓе им се допаѓа, а ја лично не можам да поднесам таква слика зошто е претемна и градацијата на боите е ужасна.
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,155
843
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Само VA панелите вадат јак контраст и тоа им единствениот адут што го имаат над IPS панелите, но тоа е многу вештачка/неприродна слика што на некои луѓе им се допаѓа, а ја лично не можам да поднесам таква слика зошто е претемна и градацијата на боите е ужасна.
Исто... Добра црна вади ама во некои моменти е неподносливо, посебно за гејминг...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #85

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,961
1,464
Контраст и IPS не идат заедно во иста реченица. Само VA панелите вадат јак контраст и тоа им единствениот адут што го имаат над IPS панелите, но тоа е многу вештачка/неприродна слика што на некои луѓе им се допаѓа, а ја лично не можам да поднесам таква слика зошто е претемна и градацијата на боите е ужасна.
Има некои ИПС панели со контраст од околу 1500:1, тоа мислам дека е ок.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,950
Скопје
Ич не ги сакам СЕТ, ама нема избор во моментов. Со нив не се знае ни дали е стоен, дали е враќан, лотарија...
Мониторот на @Rikimaru ти е топ опција, ти ги исполнува сите услови и плус поевтино ќе поминеш.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,237
1,020
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Дечки, ми треба монитор кој ќе биде добар баланс за работа и грјминг. Инаку работам со графички дизајн и нормално битно ми е да има добар приказ на бои моноторот а истовремено и да се испукс некоја фпс како кантер или варзон. За работа имам Dell ultrasharp 4k 27”ама тој ми е спореден. Да спомнам дека барам 27” QHD балансирано мониторче. Може и од странство, пријател се враќа во пон од австрија и може да го донесе ако го има на лагер во mediamarkt.at


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,098
3,094
Битола
Дечки, ми треба монитор кој ќе биде добар баланс за работа и грјминг. Инаку работам со графички дизајн и нормално битно ми е да има добар приказ на бои моноторот а истовремено и да се испукс некоја фпс како кантер или варзон. За работа имам Dell ultrasharp 4k 27”ама тој ми е спореден. Да спомнам дека барам 27” QHD балансирано мониторче. Може и од странство, пријател се враќа во пон од австрија и може да го донесе ако го има на лагер во mediamarkt.at


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Мислењето е автоматски споено:

За вие што се жалите дека не може да се има и убав контраст и убави бои, МОМЕНТАЛНО (се додека не излезат MicroLED во следниве 10 години) има само ЕДНО решение (кое што истотака доаѓа со свои компромиси).

Тоа е OLED панел:


Совршен приказ на бои. Вистински ПЕРФЕКТЕН контраст (OLED нема backlight). 1ms ResponseTime, висок refresh rate и VRR tech кај гејмерски BFGD панели како овој од линков.

CONS: Burn-IN со тек на време и цената.
 
Последна промена:
 • Ми се допаѓа
Реакции: Mao

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,237
1,020
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Мислењето е автоматски споено:

За вие што се жалите дека не може да се има и убав контраст и убави бои, МОМЕНТАЛНО (се додека не излезат MicroLED во следниве 10 години) има само ЕДНО решение (кое што истотака доаѓа со свои компромиси).

Тоа е OLED панел:


Совршен приказ на бои. Вистински ПЕРФЕКТЕН контраст (OLED нема backlight). 1ms ResponseTime, висок refresh rate и VRR tech кај гејмерски BFGD панели како овој од линков.

CONS: Burn-IN со тек на време и цената.
Сакам да купам асап, така да не ми се чека за твојот а одлична понуда е.

Баш ме интересира што монитор нарача, и јас би сакал UltraWide, со каков панел зема?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,098
3,094
Битола
Сакам да купам асап, така да не ми се чека за твојот а одлична понуда е.

Баш ме интересира што монитор нарача, и јас би сакал UltraWide, со каков панел зема?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
476
503
Има ли некој ultrawide монитор со ОК панел, 120Hz+ и рамен екран? Сите што ги видов се со заоблен екран, што нема смисла за големината.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #93

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,961
1,464
Последна промена:

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
115
142
Дечки, има ли некој асален 1440p монитор не поголем од 24-25" со Adaptive Sync?
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,098
3,094
Битола
Телевизор како монитор
Размислував помеѓу овој и тој што го зедов. По цена малку поскап овај беше ама изводливо. Совршен контраст, бои и HDR бидејќи OLED, но не го зедов бидејќи нема да трае долго во споредба со ЛЕД панел.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,098
3,094
Битола
Доста пократок рок на траење, а ако играш игри со статично УИ или програми да користиш со статично УИ, burn in ot ќе настапи скоро. Зависно употребата и брајтнесот што го користиш се разбира. Скап е да мора да го менуваш скоро.
@Rikimaru зошто компромис што е ОЛЕД?
Испратено од OnePlus 5T преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,200
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно