Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Општа тема за монитори

thrw

On your way to fame
3 декември 2021
631
503
Еден монитор од Ѓорѓибајт гледав од тој канал што чинел 800 Долари. Ама во коментарите тие што не се од САД, викаат дека се продавал над 1000 евра во противредност на нивната валута. Ќе потрае ама почнаа да паѓаат па ќе се купи еден кога ќе бидат по 30000денари.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2.788
2.526
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | NH-U12A
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Ducky One 2 SF w/ Kailh Box White
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64

Alienware 34 Curved QD-OLED Gaming Monitor - AW3423DWF од @m4rk0

Конечно го комплетиравме сетап-от!

Со здравје да се служи, ќе постирам овде да не идам офтопик во другана тема.

Јес да прочитав и низ форумов мислења баш за овој монитор и на нет/по ривјуа, и ова зависи од човек до човек на крај колку ќе го примети, ама еве и кај тебе од првични впечатоци, како се однесува панелов со текст, дали е многу воочлив "text fringe-от" што се јавува заради распоредот на пикселите? На ова мислам, не знам на нашки како би го превел:


Јас разгледувам монитори периодов за апгрејд, ми фати овој око, меѓутоа покрај за игри/филмови би го користел привремено и за работа (кодирање/Teams/mail итн.) и знам по себе дека сум осетлив на вакви работи, веројатно ќе треба во живо да видам QD-OLED панел па да се одлучам.
 

outsider

Practice makes perfect
14 јуни 2019
717
1.422
Битола
www.instagram.com
Со здравје да се служи, ќе постирам овде да не идам офтопик во другана тема.

Јес да прочитав и низ форумов мислења баш за овој монитор и на нет/по ривјуа, и ова зависи од човек до човек на крај колку ќе го примети, ама еве и кај тебе од првични впечатоци, како се однесува панелов со текст, дали е многу воочлив "text fringe-от" што се јавува заради распоредот на пикселите? На ова мислам, не знам на нашки како би го превел:


Јас разгледувам монитори периодов за апгрејд, ми фати овој око, меѓутоа покрај за игри/филмови би го користел привремено и за работа (кодирање/Teams/mail итн.) и знам по себе дека сум осетлив на вакви работи, веројатно ќе треба во живо да видам QD-OLED панел па да се одлучам.
Баш го тестирав сега и не забележав такво нешто, а во глобала ќе користи за гејминг 90 посто од времето.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Дечки, да се уфрлам во темава со едно проблемче: постар монитор одеднаш почна само бело да свети, ништо друго. И во биос кога е компјутерот пак чиста бела боја преку цел екран. Рикавела, или има чаре некако да се опраи?
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.256
4.243
Скопје
hackitfree.github.io
Дечки, да се уфрлам во темава со едно проблемче: постар монитор одеднаш почна само бело да свети, ништо друго. И во биос кога е компјутерот пак чиста бела боја преку цел екран. Рикавела, или има чаре некако да се опраи?
Којзнае - тоа само позадинското осветлување изгледа работи додека панелот (пикслите) не работат воопшто. (фан-фект - ЛЦД панелите не светат туку само отвараат и затвараат и пропуштаат од позадинското светло) Можно е кабел откачен или некој поголем квар...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.231
Мислења
976.990
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно