1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Општа дискусија за Mac OS

Дискусија во форумот 'Mac OS' започната од Др.Кулен, 7 ноември 2009.

 1. Др.Кулен

  Др.Кулен
  Intern

  38
  1
  7 ноември 2009
  Вака, јас сум тотален нуП за овој оперативен систем. Ќе може некој да ми објасни како работи? Тежок е за работење? Тежок за инсталација? Може целосно да го исфрлам од употреба „Џамчето“?
  Фала.

  Ако има ваква тема, слободно кантосајте ја оваа. :)
   
 2. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  OS X (Mac OS) неможе да се инсталира на обични компјутери (PC).
  може, али треба многу вештина и среќа.

  инаку е прелесен за работење и јас лично многу го сакам :)
   
 3. Др.Кулен

  Др.Кулен
  Intern

  38
  1
  7 ноември 2009
  Среќа? Јас и среќата сме скарени.:p
  Значи ако го инсталирам може слободно да се откажам од „Windows„?
   
 4. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Зависи од што сте зависни :)

  Програмите кои се на windows не работат на mac и обратно (иако скоро за се има алтернативи)
   
 5. Др.Кулен

  Др.Кулен
  Intern

  38
  1
  7 ноември 2009
  Фала за инфото батка.
  Го читав туторијалот за инсталација, ама тоа за драјверите ми е многу зафркнато. Ќе ми објасни некој повеќе?
   
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Пиши што конфигурација имаш, па ќе ти препорачаме нешто, иначе OS X е супер, мн поедноставен од windows, да имав доста кеш одма ќе им дадев Мек, да не ме дават на секои 5 минути. Убав брз и безбеден. Ни вируси ни бутур.
   
 7. Др.Кулен

  Др.Кулен
  Intern

  38
  1
  7 ноември 2009
  Матична - MCP61PM2MA
  Графичка nVidia 7300 256MB
  Процесор - 2.21 AMD
  RAM - 512MB 667 Mhz
  Hard Drive - 160 GB
  Audio - Integrated

  Прилично бедна конфигурација. :)
   
 8. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Стварно незнам што да ти препорачам. Да имаше по мејнстрим делови, ајде де али вака стварно незнам. Јас веќе неколку дена го користам Snow Leopard и мора да кажам дека сум презадоволен.
   
 9. kingpiN

  kingpiN
  Баниран/a

  84
  8
  22 oктомври 2008

  OS X бара минимално 1 GB RAM.
   
 10. Др.Кулен

  Др.Кулен
  Intern

  38
  1
  7 ноември 2009
  А да ја пишеш твоја конфигурација, па да видам колку би требало да сменам во мојата конфигурација?
  Добро се снајде ти со драјверите?
   
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  mb p35-ds4
  cpu q6600
  vga 8800gt
  ram 4g 1066
  hdd 3x250 gb

  ок пројдов со драјверите, последен пат кога инсталирав беше 10.5.2, само аднав кехт пакет за мб, и nviject за графичката, и имаше и QE и QC.
   
 12. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Ме интересира мене кои драјвери да изберам од менито на iAtkos v7 (моментално најнова верзија) иначе имам:
  Intel Celeron 2.66ghz
  1GB RAM
  7300 LE 256mb
  80gb HDD
  ако треба повеќе инфо известете ме. Иначе пробав да го инсталирам неколку пати и безуспешно. Се го бутирам како треба и после ејпл логото ништо не се појавува. Црна слика. Ако знае некој решение на проблемов нека пише
   
 13. discodancer

  discodancer
  Intern

  66
  14
  12 Јануари 2009
  Купи си Mac

  Сериозно, многу од убавите работи кај Mac OS X доаѓаат од самиот хардвер. Ако поминуваш многу време пред компјутер, купи си Mac, ќе ти бидат најдобро потрошените ... 1000 евра :)

  Инаку OS X е многу подобар OS од Windows.
  Прво е многу постабилен.
  Второ е многу побрз.
  Трето, доаѓа со еден куп софтвер и ситници за кои на Windows ќе треба да инсталираш софтвер, како на пример апачи сервер, python, ruby, rails, супер бекап систем, фото албум, iTunes, GarageBand, одличен прегледувач на фајлови, нативна поддршка за гледање и едитирање на PDF, терминал... Windows нема ни NETSTAT out of the box.
  Четврто, ако ме прашаш мене, iWork е подобар од MS Office иаку ни оддалеку нема толку опции, многу е поедноставен и интуитивен за користење - на офисот ионака не ги користиш 90% од опциите.
  Петто, навистина стварите функционираат. На пример ако сакаш да си ги импортираш сите контакти од телефонот во адресарот на Mac OS X треба само да уклушиш Bluetooth. На Windows ќе треба да инсталираш некаков си Нокиа софтвер од 100 мега за воопшто да го врзеш телефонот со компјутерот. Овакви примери има милион.
  Шесто, најважно - Mac OS X е POSIX compliant.

  Единствена маана е што не ги прават сите игри и за Mac ... ама најдобрите (Blizzard) ги прават :)
  Друга маана е што ако сакаш да не се нервираш .. стварно ќе мора да си купиш Mac.
   
 14. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Вака сега. Сакав да прашам која е моментална најнова верзија на iDeneb, iAtkos и која дистрибуција е најдобро да ставам. Зедов нова конфигурација, па решив да го пробам на машината. И исто така ме интересираше некоја поедноставна постапка за инсталација на Snow Leopard на ПЦ
   

Сподели

Вчитување...