1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Општа дискусија за Mac OS

Дискусија во форумот 'Mac OS' започната од Др.Кулен, 7 ноември 2009.

1. Др.Кулен

Др.Кулен
    Intern

38
    1
    7 ноември 2009
    Вака, јас сум тотален нуП за овој оперативен систем. Ќе може некој да ми објасни како работи? Тежок е за работење? Тежок за инсталација? Може целосно да го исфрлам од употреба „Џамчето“?
    Фала.

Ако има ваква тема, слободно кантосајте ја оваа. :)

2. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    OS X (Mac OS) неможе да се инсталира на обични компјутери (PC).
    може, али треба многу вештина и среќа.

инаку е прелесен за работење и јас лично многу го сакам :)

3. Др.Кулен

Др.Кулен
    Intern

38
    1
    7 ноември 2009
    Среќа? Јас и среќата сме скарени.:p
    Значи ако го инсталирам може слободно да се откажам од „Windows„?

4. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Зависи од што сте зависни :)

Програмите кои се на windows не работат на mac и обратно (иако скоро за се има алтернативи)

5. Др.Кулен

Др.Кулен
    Intern

38
    1
    7 ноември 2009
    Фала за инфото батка.
    Го читав туторијалот за инсталација, ама тоа за драјверите ми е многу зафркнато. Ќе ми објасни некој повеќе?

6. smole

smole
    Unstoppable

2,997
    3,386
    18 Април 2007
    Пиши што конфигурација имаш, па ќе ти препорачаме нешто, иначе OS X е супер, мн поедноставен од windows, да имав доста кеш одма ќе им дадев Мек, да не ме дават на секои 5 минути. Убав брз и безбеден. Ни вируси ни бутур.

7. Др.Кулен

Др.Кулен
    Intern

38
    1
    7 ноември 2009
    Матична - MCP61PM2MA
    Графичка nVidia 7300 256MB
    Процесор - 2.21 AMD
    RAM - 512MB 667 Mhz
    Hard Drive - 160 GB
    Audio - Integrated

Прилично бедна конфигурација. :)

8. smole

smole
    Unstoppable

2,997
    3,386
    18 Април 2007
    Стварно незнам што да ти препорачам. Да имаше по мејнстрим делови, ајде де али вака стварно незнам. Јас веќе неколку дена го користам Snow Leopard и мора да кажам дека сум презадоволен.

9. kingpiN

kingpiN
    Баниран/a

84
    8
    22 oктомври 2008

OS X бара минимално 1 GB RAM.

10. Др.Кулен

Др.Кулен
    Intern

38
    1
    7 ноември 2009
    А да ја пишеш твоја конфигурација, па да видам колку би требало да сменам во мојата конфигурација?
    Добро се снајде ти со драјверите?

11. smole

smole
    Unstoppable

2,997
    3,386
    18 Април 2007
    mb p35-ds4
    cpu q6600
    vga 8800gt
    ram 4g 1066
    hdd 3x250 gb

ок пројдов со драјверите, последен пат кога инсталирав беше 10.5.2, само аднав кехт пакет за мб, и nviject за графичката, и имаше и QE и QC.

12. sini6a

sini6a
    Intern

485
    30
    11 Мај 2009
    Ме интересира мене кои драјвери да изберам од менито на iAtkos v7 (моментално најнова верзија) иначе имам:
    Intel Celeron 2.66ghz
    1GB RAM
    7300 LE 256mb
    80gb HDD
    ако треба повеќе инфо известете ме. Иначе пробав да го инсталирам неколку пати и безуспешно. Се го бутирам како треба и после ејпл логото ништо не се појавува. Црна слика. Ако знае некој решение на проблемов нека пише

13. discodancer

discodancer
    Intern

66
    13
    12 Јануари 2009
    Купи си Mac

Сериозно, многу од убавите работи кај Mac OS X доаѓаат од самиот хардвер. Ако поминуваш многу време пред компјутер, купи си Mac, ќе ти бидат најдобро потрошените ... 1000 евра :)

Инаку OS X е многу подобар OS од Windows.
    Прво е многу постабилен.
    Второ е многу побрз.
    Трето, доаѓа со еден куп софтвер и ситници за кои на Windows ќе треба да инсталираш софтвер, како на пример апачи сервер, python, ruby, rails, супер бекап систем, фото албум, iTunes, GarageBand, одличен прегледувач на фајлови, нативна поддршка за гледање и едитирање на PDF, терминал... Windows нема ни NETSTAT out of the box.
    Четврто, ако ме прашаш мене, iWork е подобар од MS Office иаку ни оддалеку нема толку опции, многу е поедноставен и интуитивен за користење - на офисот ионака не ги користиш 90% од опциите.
    Петто, навистина стварите функционираат. На пример ако сакаш да си ги импортираш сите контакти од телефонот во адресарот на Mac OS X треба само да уклушиш Bluetooth. На Windows ќе треба да инсталираш некаков си Нокиа софтвер од 100 мега за воопшто да го врзеш телефонот со компјутерот. Овакви примери има милион.
    Шесто, најважно - Mac OS X е POSIX compliant.

Единствена маана е што не ги прават сите игри и за Mac ... ама најдобрите (Blizzard) ги прават :)
    Друга маана е што ако сакаш да не се нервираш .. стварно ќе мора да си купиш Mac.

14. sini6a

sini6a
    Intern

485
    30
    11 Мај 2009
    Вака сега. Сакав да прашам која е моментална најнова верзија на iDeneb, iAtkos и која дистрибуција е најдобро да ставам. Зедов нова конфигурација, па решив да го пробам на машината. И исто така ме интересираше некоја поедноставна постапка за инсталација на Snow Leopard на ПЦ

Сподели

Вчитување...