• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Општа дискусија за лаптопи

Martin Arsov

Gaining Experience
17 октомври 2016
202
112
Кој би го одбрале за буџет гејминг лаптоп. Lenovo ideapad Gaming 3/Dell G15/HP Victus
Јас највеќе сум за Леновото бидејќи за исти пари има 3050ti , наспроти 3050 на другите два.Ваше мислење?
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
237
272
Едно инфо за сите форумџии кои имаат човек во Германија.
За црн петок, има добри акции во медиамаркт. (а верувам и во другите продавници)
Macbook pro m1, 16гб рам - 1249e
Samsung watch 4 - 111e
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.149
4.990
Само ако се користи во затворена просторија од 20ч до 06ч, без осветлување во собата или со димери на светлата.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
302
249
Дали за овие пари е најдобар лаптопов или се наоѓа и нешто подобро?
за 3000 денари плус со малку полош процесор ама со цел модел плус графичка.

 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.639
13.203
Леле, немојте Gigabyte лаптопи да линкувате, има посебно место во пеколот за таквите.
 

LambertGolden

Gaining Experience
4 декември 2019
132
58
Дечки што мислите да се искористи варијантава и да се земе лаптопов XPS 15 Laptop | Dell USA или пак да се оди на нешто од Apple, Macbook немам претходно користено па не знам како сето би изгледало со оглед на оперативниот систем.
Лаптопот ќе го земам во САД.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.149
4.990
Дечки што мислите да се искористи варијантава и да се земе лаптопов XPS 15 Laptop | Dell USA или пак да се оди на нешто од Apple, Macbook немам претходно користено па не знам како сето би изгледало со оглед на оперативниот систем.
Лаптопот ќе го земам во САД.
Зимај. Ова е топ, штета не е со Рајзен ама тоа е тоа.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.196
2.008
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.149
4.990
Бидејќи текстот не е доволно остар како на ИПС со таа резолуција. Преголеми се пикселите за да измазни. На 1440п или 4к не се забележува тоа. Овој муабет беше актуелен и кај мобилните додека беа 720п актуелни релолуции.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.196
2.008
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
претпоставувам ради PenTile структурата?
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.692
2.110
Некој да не има лаптоп со 3050/3060 за продавање со преостаната гаранција?
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
638
434
Некој да не има лаптоп со 3050/3060 за продавање со преостаната гаранција?
Погледни во делот на огласите,имаше вчера оглас за Леново со 3060 со година дена преостаната гаранција.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
382
475
Дома
Добри људи, ми треба совет за Elitebook. Понуден ми е 845 G7 (4650u), користен бил за работа во време ковид. Ме интересира што и како да проверам, да се осигурам дека нема да имам проблем со заклучен BIOS или SSD, бидејќи е лаптоп од компанија. Знам дека @Astro имаше пишувано некаде на темата, ама не можам да најдам, затоа го прозивам :) Секое мислење и искуство е добредојдено.

П.С. Цената е околу 550€ со уште 18 месеци гаранција, ми се виде ок зделка, затоа и интересот. Инаку се бара исклучиво Elitebook :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.639
13.203
Добри људи, ми треба совет за Elitebook. Понуден ми е 845 G7 (4650u), користен бил за работа во време ковид. Ме интересира што и како да проверам, да се осигурам дека нема да имам проблем со заклучен BIOS или SSD, бидејќи е лаптоп од компанија. Знам дека @Astro имаше пишувано некаде на темата, ама не можам да најдам, затоа го прозивам :) Секое мислење и искуство е добредојдено.

П.С. Цената е околу 550€ со уште 18 месеци гаранција, ми се виде ок зделка, затоа и интересот. Инаку се бара исклучиво Elitebook :)
Дали е од македонска фирма со многу окмпјутери и асет сервери или онака спорадичен лаптоп? Дали имаш контакт со нив или е некој оглас?
Треба да влезеш во BIOS да провериш дали е врзан со Asset сервер и дали е уклулчена енкрипција на дискот. Ако е уклучена енкрипција ќе ја исклучиш и ќе го реформатираш драјвот.
Ако има Asset сервер, тогаш треба додека е на мрежата во фирмата тие да го одјават, па после да ти го дадат.

Тоа обично го прават во странство, ако е украден лаптопот па ќе го пријават во asset management како украден и ќе го заклучат. Ако е од тука купен само ќе го одјават и тоа е тоа.
 
Последна промена:

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.328
8.990
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Често знаат фирмите и Autopilot да имаат вклучено, чисто како инфо.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
382
475
Дома
Дали е од македонска фирма со многу окмпјутери и асет сервери или онака спорадичен лаптоп? Дали имаш контакт со нив или е некој оглас?
Треба да влезеш во BIOS да провериш дали е врзан со Asset сервер и дали е уклулчена енкрипција на дискот. Ако е уклучена енкрипција ќе ја исклучиш и ќе го реформатираш драјвот.
Ако има Asset сервер, тогаш треба додека е на мрежата во фирмата тие да го одјават, па после да ти го дадат.

Тоа обично го прават во странство, ако е украден лаптопот па ќе го пријават во asset management како украден и ќе го заклучат. Ако е од тука купен само ќе го одјават и тоа е тоа.
Германски, има BitLocker на дискот изгледа, ќе треба да провериме и BIOS. Не е краден, ама да се види дали е одјавен. Фала многу на едукација!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.213
Мислења
918.726
Членови
32.871
Огласи
1.031
Најнов член
dimrubin
На врв Дно