• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Општа дискусија за лаптопи

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Тоа ми е проблемот со ХПто мене, нема детални информации за точниот модел. Кај Леновото пример според батеријата и јас одредив кои specs да ги гледам во документов, ама за ХПво никакви детални информации не можам да најдам за точно тој модел. Да не има некоја таква разлика помеѓу различни модели на ХП 250 Г8 за слотови или дисплеј мислев. На ЛаптопМедиа пишува "Unsurprisingly, we also got a TN model, which now feels weird in 2021, but it’s good to know that you can still buy an IPS version." Која е таа ИПС верзија? Мора ваљда во техномаркет да отидам и да видам или прашам
Најпаметно така. Уствари згрешен им е и моделот, сега ми текна дека на внуците им земав пред нова година од Анхоч истиот. Моделот всушност е HP 255 G8 (250 се Интел, 255 се АМД моделите). Е за да видиме што има и кој е стварно, мора да отидеш и да сликнеш продукт намбр одоздола и одма на ХП сајт, и ќе ти излиста се што има точно, како крвна слика. Овој на децава бил со 15ка ИПС екран и не е лош за парите ам воопшто. Дури и ме изненади за таа цена пластиката.

Едит: Дури претпоставувам дека е истиот лаптоп попто нели Анхоч го има Техномаркет. https://www.anhoch.com/product/5992...en5-5500u-8gb256gb-ssd156-fullhdgigalantpmdos
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
713
474
Најпаметно така. Уствари згрешен им е и моделот, сега ми текна дека на внуците им земав пред нова година од Анхоч истиот. Моделот всушност е HP 255 G8 (250 се Интел, 255 се АМД моделите). Е за да видиме што има и кој е стварно, мора да отидеш и да сликнеш продукт намбр одоздола и одма на ХП сајт, и ќе ти излиста се што има точно, како крвна слика. Овој на децава бил со 15ка ИПС екран и не е лош за парите ам воопшто. Дури и ме изненади за таа цена пластиката.

Едит: Дури претпоставувам дека е истиот лаптоп попто нели Анхоч го има Техномаркет. https://www.anhoch.com/product/5992...en5-5500u-8gb256gb-ssd156-fullhdgigalantpmdos
Им пишав вчера и ми вратија на меил. 255 Г8 бил. Го апдејтирале сајтот сега гледам. Панелот бил ИПС. Значи останува разликата помеѓу тие два лаптопа само дека рамот е залемен кај леновото и ХП има ЛАН порта.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
713
474
The plot thickens...Анхоч ми пишаа дека овој лаптоп е со ТН панел https://www.anhoch.com/product/5992...i-zKspzB3TiSim_wcAlFN4UOCYLBgv8KnN_SEI8USPNkM

А ТехноМаркет двапати (ми потврдија) дека панелот е ИПС на нивниот лаптоп.


И сега?

EDIT: Проверија Анхоч по шифра, IPS бил панелот сепак :D
 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
The plot thickens...Анхоч ми пишаа дека овој лаптоп е со ТН панел https://www.anhoch.com/product/5992...i-zKspzB3TiSim_wcAlFN4UOCYLBgv8KnN_SEI8USPNkM

А ТехноМаркет двапати (ми потврдија) дека панелот е ИПС на нивниот лаптоп.


И сега?

EDIT: Проверија Анхоч по шифра, IPS бил панелот сепак :D
Ако се мислиш, јас би ХП-то, ајо ништо друго бар еве од искуство 8 месеца малтретиран од 12-3 годишни деца, што онлајн што игрици сите кои можат се пуштени. Едино одма им купив и лаптоп стенд со вентилатор (кој не го уклучуваат скоро никаф пошто заборавале), и си купија и башка тастатура која е само за играње. Сѐ е ок сега за сега, пластиката се држи топ, држачите на мониторот исто. За парите сестра ми што ги даде презадоволна и она и децата

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
398
318
@Mr.Jack се согласувам со изборот на @marv (y)И јас го имам истиот модел веќе неколку месеци и немам никакви забелешки.
 

mIT18

Intern
12 јули 2022
10
7
Го имам истиот лаптоп веќе два месеца. За тие пари искрено не верувам дека може нешто подобро да се најде, барем на ново
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.163
1.959
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Како се користи NFC на лаптоп?

Може ли да се логираш Windows Hello со NFC? Пробувам не ми успева.
со што пробуваш? мислам дека у теорија треба да работи со NFC FIDO2 уред како на пр. yubikey 5-тката (иам едно такво дома, ама немам windows)

како што читав негде, Microsoft се нешо килави у однос на кои уреди се подржани (ама можда тоа е официјално, нема причина да не работи било кој fido2)
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.922
Скопје
androgaming.com
со што пробуваш? мислам дека у теорија треба да работи со NFC FIDO2 уред како на пр. yubikey 5-тката (иам едно такво дома, ама немам windows)

како што читав негде, Microsoft се нешо килави у однос на кои уреди се подржани (ама можда тоа е официјално, нема причина да не работи било кој fido2)

Па ништо конкретно имам лаптоп со NFC ридер, има и знакче каде да се стави телефонот и имав идеја да кога седнуам на него наместо пин/windows hello го ставам мобилниот на него и да се отклучи.

Ама немам среќа
Според ова

Не е домен акаунт, чисто локален. Т.е. онлајн MS акаунт.

Вака пробувам да го додадам телефонот.

wh.jpg

И во дивајс менаџер си е нормално инсталиран.

дм.jpg


Го „таппам“ телефонот со уклучено NFC ама ништо не регистрира.
 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Па ништо конкретно имам лаптоп со NFC ридер, има и знакче каде да се стави телефонот и имав идеја да кога седнуам на него наместо пин/windows hello го ставам мобилниот на него и да се отклучи.

Ама немам среќа
Според ова

Не е домен акаунт, чисто локален. Т.е. онлајн MS акаунт.

Вака пробувам да го додадам телефонот.

Погледнете го атачментот 116354

И во дивајс менаџер си е нормално инсталиран.

Погледнете го атачментот 116355


Го „таппам“ телефонот со уклучено NFC ама ништо не регистрира.
Според тоа документот првин треба да го додадеш NFCто како метод на логирање преку accounts.microsoft.com. Пишуе непто на крај таму у документот, пробај

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.163
1.959
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Па ништо конкретно имам лаптоп со NFC ридер, има и знакче каде да се стави телефонот и имав идеја да кога седнуам на него наместо пин/windows hello го ставам мобилниот на него и да се отклучи.

Ама немам среќа
Според ова

Не е домен акаунт, чисто локален. Т.е. онлајн MS акаунт.

Вака пробувам да го додадам телефонот.

Погледнете го атачментот 116354

И во дивајс менаџер си е нормално инсталиран.

Погледнете го атачментот 116355


Го „таппам“ телефонот со уклучено NFC ама ништо не регистрира.
хрм, до сега не сум чул да би можело со телефон. треба со yubikey 5че USB-A YubiKey 5 NFC Two Factor Security Key | Yubico или слично кое што има fido2 и hmac-secret (екстензија на fido2).

у некоја теорија можда има симулатор на fido2 за телефонт … YMMV - ама само со тапкање нема да помине
 

ArsenalMK

Intern
7 септември 2016
8
3
Здраво дечки. Незнам дали на вистинско место го пишувам мислењево. Ме интересира дали има некој искуство со купување на половен лаптоп од CCC Macedonia или Deka electronics? Двете "продавници" работат со продажба на фактура и тоа е причината поради која не гледам половен по огласи.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.930
2.894
Скопје
Здраво дечки. Незнам дали на вистинско место го пишувам мислењево. Ме интересира дали има некој искуство со купување на половен лаптоп од CCC Macedonia или Deka electronics? Двете "продавници" работат со продажба на фактура и тоа е причината поради која не гледам половен по огласи.
Друже - ете во продавам - барај го членот @Dinamit - он продава половни а богами и членови што купиле ги фалат лаптопите..
 

ArsenalMK

Intern
7 септември 2016
8
3
Друже - ете во продавам - барај го членот @Dinamit - он продава половни а богами и членови што купиле ги фалат лаптопите..

Ќе го контактирам и членот, меѓутоа не знам дали може да се земе од кај него на фактура, и поради таа причина се одлучив така.
 

ArsenalMK

Intern
7 септември 2016
8
3
Сепак дечкото нема моментално ништо на залиха, така да останува прашањето од претходно
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.922
Скопје
androgaming.com
Здраво дечки. Незнам дали на вистинско место го пишувам мислењево. Ме интересира дали има некој искуство со купување на половен лаптоп од CCC Macedonia или Deka electronics? Двете "продавници" работат со продажба на фактура и тоа е причината поради која не гледам половен по огласи.

Можеш и од физичко лице да купиш на фактура. Од мене купувале фирми, немало проблем со сметководство. Претпоставувам затоа прашуваш.

Зимаш генеричка про-фактура. Кај името на фирмата ставаш име, презиме, адреса (на тој од кој што купуваш), кај даночен број на фирма ставаш трансакциска сметка на човекот, email, адреса (на живеење) ако сакаш и блк/емб.

Кодот во банка ќе го пополнат (со 3 цифри) и тоа е тоа. Вршиш уплата од твоја фирма на трансакциска на поединец. Не е ништо нелегално.
 

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
64
46
Битола
Здраво дечки, да не отварам нова тема, ако може да ми понудите некој добар лаптоп, до кај 65к, повеќе сум за Asus ROG STRIX / TUF Gaming. :)
Мислењето е автоматски споено:

Потребен за на факс (ФИНКИ), но и за да се игра некоја игрица чат-пат.
 

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
546
549
Здраво дечки, да не отварам нова тема, ако може да ми понудите некој добар лаптоп, до кај 65к, повеќе сум за Asus ROG STRIX / TUF Gaming. :)
Мислењето е автоматски споено:

Потребен за на факс (ФИНКИ), но и за да се игра некоја игрица чат-пат.
Види со @gOJDO и провери ја секцијата со огласи, мислам се наоѓаше по нешто...

Испратено од телефоно.
 

ArsenalMK

Intern
7 септември 2016
8
3
Можеш и од физичко лице да купиш на фактура. Од мене купувале фирми, немало проблем со сметководство. Претпоставувам затоа прашуваш.

Зимаш генеричка про-фактура. Кај името на фирмата ставаш име, презиме, адреса (на тој од кој што купуваш), кај даночен број на фирма ставаш трансакциска сметка на човекот, email, адреса (на живеење) ако сакаш и блк/емб.

Кодот во банка ќе го пополнат (со 3 цифри) и тоа е тоа. Вршиш уплата од твоја фирма на трансакциска на поединец. Не е ништо нелегално.

Фала ти за ова. Искрено не сум знаел за оваа опција. (Иако се јавив денес на еден оглас и дечкото беше малку скептик за таа опција :D ) Мене ми е битно да земам преку фирма, а ми треба лаптоп кој само би бил поврзан со фискална каса и само за тоа би се користел.

Највероватно дечкото сака да си напраи поврат на ддв.

Не не, секако не сум даночен обврзник,
 

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
942
1.130


Прашањето ми е дали вреди да се дава 44к за Асусот, а Ацеров е 28к???

Планирам да го користам за Софтвер Тестинг.
Секако дека вреди.

Имам Lenovo Yoga 7 нови, со i7, 16GB и 512GB SSD. Ако си за давање уште повеќе пари.
 

hawk

Intern
19 март 2022
16
15
Здраво, ми треба препорака за лаптоп кој ќе се користи за учење/сурфање/филмови. Буџетот е околу 30-35к. По можност да е лесно пренослив, практичен(може да е и 13"), и да може да се купи локално. Фала ви!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.839
Мислења
911.442
Членови
32.576
Огласи
803
Најнов член
borceste
На врв Дно