• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Општа дискусија за лаптопи

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
102
66
Јас сум и со повеќе тоа и никад не ни проверувам, ама ете сеа отворив и имам 40% искористеност од 32 гига рам (на десктоп), односно 12 гига искористени.

Со 16 гига ќе си таман секако, 32 ти е веќе никогаш да не се замараш и на виртуелките да го раздаваш.
Имам едно ептен захтевно апи и почна нешто да кашла лаптопов па викам време му е за повеќе од 16гб. Штом дојдов до степен да проверувам што е како е со рамот време е за апгрејд.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.818
Мелмак
Дефинитивно време е, 8 гига веќе не е доволно уопште. Прашањето е само 16 или 32, ама ако можеш да си дозволиш секад е повеќе подобро.
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
102
66
Моментално на 16ка е подносливо ама не знам до кога, понудата на xenon е занимлива дефинитивно :D
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.021
1.737
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Имам fujitsu lifebook со матична што поддржува 32гб рам а моментално имам две плочки од по 8гб.
...
Сакам да ја заменам едната плочка од 8гб со нова од 16гб. Тешко дека ќе најдам 16гб со 1200MHz така што, каква и да земам нова плочка ќе ја намали на помали MHz? Што би ми препорачале да направам?
Генерално е подобро да имаш две исти плочки во компјутерот, за да ти работи dual-channel во сите ситуации. тоа 1200Mhz ти е DDR4-2400, најстандардна меморија ти е. глеј да е sodimm за лаптоп нели.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.571
Скопје

Поздрав друштво
Дали е добар избор за оваа цена или нешто друго да барам или да почекам подобар модел. Намена - креирање музика во Fl Studio и повремено играње CSGO со 120 фрејма и GTA5 и филмови гледање, прелистување и друго .

Спасибо
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Малце рам (сингл ченел) и мало ССД, графичката релативно слаба, но за тие пари толку... Првите две работи се исправаат.

View: https://youtu.be/KzGBVvzIDXg?t=116
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
368
287
Дечки ве молам ако може да споделите мислење за следниве избори на лаптопи. Дали се добри зделки или има подобри за помалку/повеќе пари. Внимание ми привлекоа процесорите... Ако е битна и намената ќе пишам дополнително.

Опција 1

Опција 2

Опција 3
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.571
Дечки ве молам ако може да споделите мислење за следниве избори на лаптопи. Дали се добри зделки или има подобри за помалку/повеќе пари. Внимание ми привлекоа процесорите... Ако е битна и намената ќе пишам дополнително.

Опција 1

Опција 2

Опција 3

Имаш и со R5 5300u уште поевтино

Sent from Телефон using Tapatalk
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
368
287
Ми изгледа на одлична зделка. Само ме нервира што не знам дали рамот е еден или два слота или еден залемен слот. А интегрираната графичка верувам дека е и повеќе од доволна за вообичаени работи (интернет, јутјуб, скајп, лајт фотошоп, офис, и сл.)?
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
436
528
Недојдија
Ми изгледа на одлична зделка. Само ме нервира што не знам дали рамот е еден или два слота или еден залемен слот. А интегрираната графичка верувам дека е и повеќе од доволна за вооб
Иди до анхоч прашај. Ваљда имаат детална спецификација да ти кажат.
Инаку процесорот е гром. На ниво на i5ка 10ген. Со интегрирана графика ќе можеш и лајт гејминг.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.571
Ми изгледа на одлична зделка. Само ме нервира што не знам дали рамот е еден или два слота или еден залемен слот. А интегрираната графичка верувам дека е и повеќе од доволна за вообичаени работи (интернет, јутјуб, скајп, лајт фотошоп, офис, и сл.)?

2 slota, 1 popolnet, nieden zalemen. Za toa sto iznapisa dosta e i R3 5300u modelot.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
368
287
Иди до анхоч прашај. Ваљда имаат детална спецификација да ти кажат.
Инаку процесорот е гром. На ниво на i5ка 10ген. Со интегрирана графика ќе можеш и лајт гејминг.
Искрено некако ме влече за накај амд со оглед на тоа што има интегрирана која е значително појака во споредба со интловиве модели, не дека ќе ми треба ама никогаш не се знае... Згора на тоа сакав да се подновам со нешто појако кое нема да ме замара во смисла на закочување во работењето со вообичаени апликации кои претходно ги споменав (важно ми е да има некаков smood), а од друга страна и нешто со што ќе можам да терaм следните 4 до 5 год.
Мислењето е автоматски споено:

2 slota, 1 popolnet, nieden zalemen. Za toa sto iznapisa dosta e i R3 5300u modelot.

Sent from Телефон using Tapatalk
Може и р3-ката ама и претходниот избор со 5500u што ми го предложи некако ми се гледа real deal(y). А мислам дека буџетот некаде ќе ми биде до таа граница. Во секој случај двата процесори ќе ги земам предвид, секако... со тенденција да го изберам посилниот.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.571
Искрено некако ме влече за накај амд со оглед на тоа што има интегрирана која е значително појака во споредба со интловиве модели, не дека ќе ми треба ама никогаш не се знае... Згора на тоа сакав да се подновам со нешто појако кое нема да ме замара во смисла на закочување во работењето со вообичаени апликации кои претходно ги споменав (важно ми е да има некаков smood), а од друга страна и нешто со што ќе можам да терaм следните 4 до 5 год.
Мислењето е автоматски споено:


Може и р3-ката ама и претходниот избор со 5500u што ми го предложи некако ми се гледа real deal(y). А мислам дека буџетот некаде ќе ми биде до таа граница. Во секој случај двата процесори ќе ги земам предвид, секако... со тенденција да го изберам посилниот.
Пошто Р3 ката ја земав, инсталирав и си играв 2 дена (за внуците беше )искрено да ти кажам Може и да ти е доволна. Ако буџетот ти е лимитиран пре би инвестирал одма во +8 рам, него во процесор. Ако не со Р5 и наскоро уште малку во +8ца и на коњ си за тоа јузич сценари за следните 5год.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
368
287
Пошто Р3 ката ја земав, инсталирав и си играв 2 дена (за внуците беше )искрено да ти кажам Може и да ти е доволна. Ако буџетот ти е лимитиран пре би инвестирал одма во +8 рам, него во процесор. Ако не со Р5 и наскоро уште малку во +8ца и на коњ си за тоа јузич сценари за следните 5год.

Sent from Телефон using Tapatalk
Да ти кажам и двата предлози ми одговараат.(y):) Прво би сакал да искористам можноста да видам да го земам Р5, секако додека го има на залиха со моделот на ХП што ми го предложи погоре додека соберам плус уште некој денар. Ако не ќе одам со Р3. Инаку да, баш планирав отпосле да му ставам +8ГБ или чиста 16ГБ. Во секој случај уште побитно ми е тоа што зборуваш од сопствено искуство, пошо лесно е да се фрлат пари ама многу потешко е да се направи одлична зделка од која ќе стекнеш бенефити на долг рок.
 

goceiva

Intern
25 октомври 2009
51
15
Да не отварам нова тема, ќе прашам овде: Колку пари можам да го продада лаптопов сега?
Купен е пред 6-7 год.

1640794854135.png
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.571
Колку пари можам да го продада лаптопов сега?
Купен е пред 6-7 год.
Ако било кој малку се разбира, а овде 99% се такви, не можеш да го продадеш.
Види на Реклама 5, пробај околи 5000 може некој ќе се прелаже.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
123
125
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Гледајќи разни ривјуа и на јутуб, ме интересира Lenovo legion/pro со рајзен.
Читав деновиве, од февруари ќе има нова серија Legion и про со новите интел и ryzen 6000, ддр5 и 3070/3080ти, WQHD 16:10, 240hz.
Кај нас и ланските модели ретко ги имаше, се појави по некое парче, набрзина се продаде, па нема 2-3 месеци залиха.
Обично за колку месеци подоцна доаѓаат кај нас, март/април ако сега почнат од февруари да се продаваат?
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
122
75
Има ли лап топ каде адаптерот дава 12 волти? Намера ми е директно да се приклучи на акумулатор. Постои ли таква можност?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.039
8.224
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.792
5.645
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Некое мислење кој од овие 2 е подобар избор? Намената е за работа во Office, филмови, но и понекоја игра.

Notebook Lenovo IP3 Ryzen5 5500U 8GB/512GB SSD/15.6 FullHD/DOS/UltraSlim/Arctic Gray
или
Notebook Dell Vostro 3515 Ryzen5 3450U 8GB/256GB SSD/Vega8/15.6" FullHD/BacklitKB/Ubuntu

Dell-от има поголема можност за надградба на RAM-от и осветлена тастатура, но послаб процесор и дупло помало SSD.
Lenovo-то има подобар процесор и дупло поголемо SSD. Нешто друго што пропуштам?
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.651
11.000
Скопје
Некое мислење кој од овие 2 е подобар избор? Намената е за работа во Office, филмови, но и понекоја игра.

Notebook Lenovo IP3 Ryzen5 5500U 8GB/512GB SSD/15.6 FullHD/DOS/UltraSlim/Arctic Gray
или
Notebook Dell Vostro 3515 Ryzen5 3450U 8GB/256GB SSD/Vega8/15.6" FullHD/BacklitKB/Ubuntu

Dell-от има поголема можност за надградба на RAM-от и осветлена тастатура, но послаб процесор и дупло помало SSD.
Lenovo-то има подобар процесор и дупло поголемо SSD. Нешто друго што пропуштам?

Потполно се исти хаха. Грешка имаш во линкот.

Како и да е јас би земал +2 јадра, ама за тоа игриците најверојатно вега повеќе ќе вреди.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.792
5.645
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

shifty

Модератор
5 септември 2009
1.049
1.378
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 2xM.2 2280 Gigabyte NVMe 1TB
PSU
Cooler Master V850
RAM
G.Skill 32GB (2x16GB) 3600MHz G.SKILL Trident Z RGB NEO F4-3600C18D-32GTZN
Video card
GIGABYTE GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
По спецификации Lenovo-то без размислување, освен ако не ти игра улога тастатурата со позадинско осветлување и 1 год гаранција плус се друго е на страната на Lenovo-то.

 • 3450U (12nm, 4C/8T) vs 5500U(7nm, 6C/12T)
 • RX Vega 8 (8CU, 512 Shaders, clock до 1200MHz) vs RX Vega 7 (7CU, 448 shaders - clock до 1800Mhz)
 • 8GB DDR4 2400MHz vs 12GB (4+8) DDR4 3200MHz
 • 256GB vs 512GB
 • WVA (според Dell e wide viewing angle, не се знае со каков екран е) vs IPS
 • 3 год. vs 2 год.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.792
5.645
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
По спецификации Lenovo-то без размислување, освен ако не ти игра улога тастатурата со позадинско осветлување и 1 год гаранција плус се друго е на страната на Lenovo-то.

 • 3450U (12nm, 4C/8T) vs 5500U(7nm, 6C/12T)
 • RX Vega 8 (8CU, 512 Shaders, clock до 1200MHz) vs RX Vega 7 (7CU, 448 shaders - clock до 1800Mhz)
 • 8GB DDR4 2400MHz vs 12GB (4+8) DDR4 3200MHz
 • 256GB vs 512GB
 • WVA (според Dell e wide viewing angle, не се знае со каков екран е) vs IPS
 • 3 год. vs 2 год.
Да, во право си, одличен пресек, фала (y)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.197
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно