• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Општа дискусија за лаптопи

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,454
1,437
Drachevo
Гледам дека немаме ваква тема, па решив да ја креирам. Пуштајте овде добри понуди на лаптопи, како и новости од индустријата.


2020 беше многу лоша година за купување хардвер, годината почна со понуди како
Asus x509ja-wb301,
10gen Intel I3 1005G
4GB
256GB SSD
15.6 FHD
Цена: 20.000 денари во Anhoch.
+4GB oбавезна доплата на уште 4ГБ за вкупно 8ГБ= 21.000денари.


Годинава ја завршуваме со скоро идентична конфигурација
по цена од 28500 денари.

Или истиот лаптоп што чинеше 21к сега е 28к.
За 2021 може да се надеваме само цените да се вратат во нормала како што беа.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,615
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не знам дали навистина недостасуваше хардвер, ама ако тоа не е вистина тогаш ова е доказ за постоење на голем светски картел кој си ги фикса цените како сака.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,454
1,437
Drachevo
Во септември и октомври снема лаптопи и таблети кај нас заради онлајн наставата.
Но барем цената на таблетите остана иста.
Лаптопите ги поскапеа.
 

iLeeTz

Intern
25 ноември 2017
9
9
Мислење за лаптопиве?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,062
1,654
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Од овие третиот, но кога би давал пари за третиот, би додал 50 евра и би зел Anhoch PC Market Online - Notebook MSI Modern 15 i5-1135G7/8GB/512GB SSD/Iris Xe/15.6" FHD IPS/Backlit Kb/DOS .
Ако веќе мора од овие три, првиот не ти е на залиха, хуавеито има постар хардвер а третиот ти е ок за парите иако асус имаат лош квалитет, и многу лош сервис кај нас во мк
 

iLeeTz

Intern
25 ноември 2017
9
9
Од овие третиот, но кога би давал пари за третиот, би додал 50 евра и би зел Anhoch PC Market Online - Notebook MSI Modern 15 i5-1135G7/8GB/512GB SSD/Iris Xe/15.6" FHD IPS/Backlit Kb/DOS .
Ако веќе мора од овие три, првиот не ти е на залиха, хуавеито има постар хардвер а третиот ти е ок за парите иако асус имаат лош квалитет, и многу лош сервис кај нас во мк
Лаптопот си е бомба само што буџетот ми е максимум за третата опција..
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,062
1,654
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
тогаш земај ја третата супер си е лаптопот, за тие пари тешко да најдеш подобар избор во мк
 

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
119
181
Гледам дека немаме ваква тема, па решив да ја креирам. Пуштајте овде добри понуди на лаптопи, како и новости од индустријата.


2020 беше многу лоша година за купување хардвер, годината почна со понуди како
Asus x509ja-wb301,
10gen Intel I3 1005G
4GB
256GB SSD
15.6 FHD
Цена: 20.000 денари во Anhoch.
+4GB oбавезна доплата на уште 4ГБ за вкупно 8ГБ= 21.000денари.


Годинава ја завршуваме со скоро идентична конфигурација
по цена од 28500 денари.

Или истиот лаптоп што чинеше 21к сега е 28к.
За 2021 може да се надеваме само цените да се вратат во нормала како што беа.
Истото го приметив. Во Март го земав моделот за моите дома да го користат за 20490 - i3 1005G1, 8 GB RAM, 256 GB SSD. Сега истата конфигурација во линкот е 8000 поскапа.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,246
8,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

ASUS M509DA-WB316

Дечки ај подетално коментар дајте ми за овој лаптоп?
Во која смисла? Процесорот е двојадрен, графичката интегрирана за офис, нема ethernet, еден слот за рам (веќе окупиран со 4гб+4гб онборд), просечен WiFi ( Realtek 8821CE), за екранот незнам пошто не сум го видел.

Ова е новото дно, го превзема местото од N3xxx/N4xxx лаптопите од пред 2-5 год. Екранот е единственото нешто што потенцијално го вади, најверојатно е TN панел, треба да се види. Тоа „Transparent Silver“ немам појма што им значи, ваљда не е од провидна пластика.

За Офис, јутјуб и филмови брка работа. Само е слаб на батерија за да брка работа цел ден.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,053
Мислења
837,658
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно