1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Општа дискусија за компјутерска безбедност со посебен акцент на антивирусен (и антималвер) софтвер

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Lokvan, 8 ноември 2016.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,735
  3,821
  12 Јануари 2016
  Машко
  Солиден пакет од употребливи алакти имаaт собрано во Битдефендер секјурити пакетите. Но јас вообичаено со сите пакети (од било кој вендор) избегнувам да користам било што друго надвор од антивирус, фајервол, антималвер, модулите.

  Safepay browser, бах - сеуште си под Windows, односно ОС кој го користиш секојдневно и како таков секогаш постојат шанси да си компромитиран. Затоа за било какви платежни дејности и е-банкарство се знае што е најбезбедно, само кристално чисто Линукс дистро кое се користи САМО за таа намена (и на енкриптирана партиција).

  Сефот, тоа им беше пасворд менаџер и/или заштита на лични податоци? Пасворд менаџери мене ми се оксиморон решенија. TXT фајл со лозинките во Veracrypt контејнер. Или Veracrypt контејнер внатре во Veracrypt контејнер, за целосна параноја! :geek:


  На крај @spiritBreaker, како што кажа, сите си знаеме за себе што ни одговара најмногу (a јас изгледа, претпочитам да комплицирам). :)
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  @Lokvan мене искрено сефот ми е сосема добра и солидна и безбедна замена за TrueCrypt, одлично ми функционира, не е пасворд менаџер. за safepay browser - от, иако си сеуште под вин, сепак, e далеку побезбеден од било кој броусер за плаќање, прочитај повеќе тука. паранојата кај секој различно влијае - кај некој повеќе кај некој помалку :) и башка, секој си има посебен мод на работа, она шо за некој е комплицирано за некој е едноставно во зависност од тоа шо се сака да се постигне :) сепак добро е да се споделат искуства, и натаму останувам со ова решение, се надевам така ќе останат работите како шо се и досега, па и да се уште подобри, во спротивно секогаш постојат други алтернативи :)
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,735
  3,821
  12 Јануари 2016
  Машко
  @spiritBreaker баче, велат дека одредена доза на параноја била здрава пракса во компјутерскава безбедност. ;)

  Мене лично размислувањето ми е следново, ако веќе сум доволно „параноичен“ за да поставувам лозинки кои се тешки или невозможни за памтење (не само што пошто се долги и сложени, туку и пошто ги има повеќе дузини на број), значи сум загрижен за мојата компјутерска безбедност... Значи ако сум доволно „параноичен“ за да имам мноштво сложени лозинки, тогаш зошто да идам против истата таа „параноја“ и моите лозинки на жими мајка му ги доверам да ми ги „чува“ некој Румунец од Битдефендер. Или на некој Амер од МекАфи, кога сме веќе таму. Или Русин од Касперски. Сеедно.

  Затоа „параноичен“ каков што сум, лозинките ми се во TXT фајл, а TXT фајлот е во Veracrypt контејнер енкриптиран со најдобра можна енкрипција. Пошто Veracrypt е опен-сорс софтвер, имам одредена доза на сигурност дека во него нема бекдор, односно влез од „задна врата“. :)

  Само сега и јас ќе те замолам да не ме разбереш навредливо, јас само сакам да објаснам зошто немам намера да го користам True Key oд МекАфи Интел, да ми ги „чуваат“ лозинките. Иако истиот ми следува со McAfee LiveSafe пакетот, исто како што Сефот ми следуваше со Битдефендер пакетот, ама не го користев ни него. За мене опен-сорс софтвер, ако може (а може). :carefree:
   
  Tajson, borcep и на VerGer им се допаѓа ова.
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,735
  3,821
  12 Јануари 2016
  Машко
  Real-World Protection Test May 2018 – Factsheet | AV-Comparatives
  upload_2018-7-6_11-31-11.png


  Инаку пред некој ден колега ми се жалеше на спора работа на лапотопот. Деинсталирав Битфедендер и го заменив со Касперски (бесплатните верзии и во двата случаи), необјаснивата спорост во работата на ОС-от и апликациите наеднаш ја снема. Пошто кај мене слични искуства се дешаваа и со платена верзија од Битдефендер, мислам дека имаат сериозни проблеми со барем дел од конфигурациите на корисниците. Моја препорака е да се избегнува до некоја следна поголема надградба/верзија.
   
  PC_GAMER, boro1, Chicco69 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,301
  13 Август 2009
  Машко

  А јас си ја тупам главата цела недела.. коче компјутерот неможам Forza да играм на раат...

  upload_2018-7-6_12-37-5.png
  Nuff said..
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,735
  3,821
  12 Јануари 2016
  Машко
  Според резултатите погоре windows defender изгледа добро, но реалните искуства од корисници на wilders велат дека во секојдневна работа прави многу false positive проблеми:
  Windows Defender Is Becoming the Powerful Antivirus That Windows 10 Needs
  Windows Defender Detecting Legitimate Files as Trojan:Win32/Bluteal.B!rfn


  Плус проблемите со неправење апдејти на Win7, итн... Немам доверба во Mикро$офт кога се работи за АВ, сеедно какви резултати има нивниот АВ на тестирањата.

  едит:
   
  Последна промена: 6 Јули 2018
 7. architect

  architect
  Unstoppable

  1,961
  2,342
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Да се запрашаш после ова дали воопшто да го инсталираш.

  Capture.PNG
   
 9. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Global или EU?

  kaspersky-free.png
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,641
  9,317
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @lynx па ти не си во европска унија, ова е во врска со GDRP
   
 11. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,735
  3,821
  12 Јануари 2016
  Машко
  Јас би идел на глобал, се обложувам ЕУ инсистирала на некој бекдор или дата мајнинг под превезот на GDPR.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,735
  3,821
  12 Јануари 2016
  Машко
  upload_2019-5-21_10-11-15.png

  Веќе пар месеци сум задоволен корисник на Kaspersky Free (не-GDRP глобал верзијата), и Windows Firewall Control (левата зелена икона во таскбарот) кој од скоро е под капата на Malwarebytes. Kaspersky Free е релативно лесен на ресурси, има доволно достапни поставки за конфигурација (освен можност за исклучување на одделните модули) итн. WFC е ОК, јас го користам со блокирање на сите outbound конекции кои рачно не се овозможени. Има малку работа за да се конфигурира така, ама претпочитам да имам целосна контрола. Кој не сака да се замара, има сетирање со дифолт поставени дозволи и блокирање само на рачно поставени блокови.

  Препорака за користење и за двата софтвери, добра комбинација се заедно и добро се дополнуваат еден со друг.


  upload_2019-5-21_10-21-8.png upload_2019-5-21_10-20-14.png
   
  На Astraion и Sharlovski им се допаѓа ова.
 13. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  149
  120
  21 oктомври 2014
  Машко
  Дај пишите кој адблокер да користам, никад не сум користел?
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,747
  27,426
  4 Септември 2008
  Moментално имам KIS + MBAM Pro, со ставени во exclusions модули/драјвери од 2-та програма меѓусебно, работат одлично.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,296
  945
  1 Јуни 2016
  uBlock Origin
   
  shifty, Torlakian и на Lokvan им се допаѓа ова.
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,735
  3,821
  12 Јануари 2016
  Машко
  Живот без апдејти на ОС-от, спиноф на популарната серија Живот без антивирус:
  Милион компјутери сѐ уште се ранливи на BlueKeep ⋆ IT.mk

  NVD - CVE-2019-0708

  https://portal.msrc.microsoft.com/en-US/security-guidance/advisory/CVE-2019-0708
  NSA Cybersecurity Advisory: Patch Remote Desktop Services on Legacy Versions of Windows > National Security Agency | Central Security Service > Article View
  BlueKeep at DuckDuckGo
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...