1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Општа дискусија за компјутерска безбедност со посебен акцент на антивирусен (и антималвер) софтвер

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Lokvan, 8 ноември 2016.

1. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,363
    3,232
    12 Јануари 2016
    Машко
    Солиден пакет од употребливи алакти имаaт собрано во Битдефендер секјурити пакетите. Но јас вообичаено со сите пакети (од било кој вендор) избегнувам да користам било што друго надвор од антивирус, фајервол, антималвер, модулите.

Safepay browser, бах - сеуште си под Windows, односно ОС кој го користиш секојдневно и како таков секогаш постојат шанси да си компромитиран. Затоа за било какви платежни дејности и е-банкарство се знае што е најбезбедно, само кристално чисто Линукс дистро кое се користи САМО за таа намена (и на енкриптирана партиција).

Сефот, тоа им беше пасворд менаџер и/или заштита на лични податоци? Пасворд менаџери мене ми се оксиморон решенија. TXT фајл со лозинките во Veracrypt контејнер. Или Veracrypt контејнер внатре во Veracrypt контејнер, за целосна параноја! :geek:

На крај @spiritBreaker, како што кажа, сите си знаеме за себе што ни одговара најмногу (a јас изгледа, претпочитам да комплицирам). :)

2. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,648
    2,949
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    @Lokvan мене искрено сефот ми е сосема добра и солидна и безбедна замена за TrueCrypt, одлично ми функционира, не е пасворд менаџер. за safepay browser - от, иако си сеуште под вин, сепак, e далеку побезбеден од било кој броусер за плаќање, прочитај повеќе тука. паранојата кај секој различно влијае - кај некој повеќе кај некој помалку :) и башка, секој си има посебен мод на работа, она шо за некој е комплицирано за некој е едноставно во зависност од тоа шо се сака да се постигне :) сепак добро е да се споделат искуства, и натаму останувам со ова решение, се надевам така ќе останат работите како шо се и досега, па и да се уште подобри, во спротивно секогаш постојат други алтернативи :)

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,363
    3,232
    12 Јануари 2016
    Машко
    @spiritBreaker баче, велат дека одредена доза на параноја била здрава пракса во компјутерскава безбедност. ;)

Мене лично размислувањето ми е следново, ако веќе сум доволно „параноичен“ за да поставувам лозинки кои се тешки или невозможни за памтење (не само што пошто се долги и сложени, туку и пошто ги има повеќе дузини на број), значи сум загрижен за мојата компјутерска безбедност... Значи ако сум доволно „параноичен“ за да имам мноштво сложени лозинки, тогаш зошто да идам против истата таа „параноја“ и моите лозинки на жими мајка му ги доверам да ми ги „чува“ некој Румунец од Битдефендер. Или на некој Амер од МекАфи, кога сме веќе таму. Или Русин од Касперски. Сеедно.

Затоа „параноичен“ каков што сум, лозинките ми се во TXT фајл, а TXT фајлот е во Veracrypt контејнер енкриптиран со најдобра можна енкрипција. Пошто Veracrypt е опен-сорс софтвер, имам одредена доза на сигурност дека во него нема бекдор, односно влез од „задна врата“. :)

Само сега и јас ќе те замолам да не ме разбереш навредливо, јас само сакам да објаснам зошто немам намера да го користам True Key oд МекАфи Интел, да ми ги „чуваат“ лозинките. Иако истиот ми следува со McAfee LiveSafe пакетот, исто како што Сефот ми следуваше со Битдефендер пакетот, ама не го користев ни него. За мене опен-сорс софтвер, ако може (а може). :carefree:

Tajson, borcep и на VerGer им се допаѓа ова.
  4. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,363
    3,232
    12 Јануари 2016
    Машко
    Real-World Protection Test May 2018 – Factsheet | AV-Comparatives
    upload_2018-7-6_11-31-11.png

Инаку пред некој ден колега ми се жалеше на спора работа на лапотопот. Деинсталирав Битфедендер и го заменив со Касперски (бесплатните верзии и во двата случаи), необјаснивата спорост во работата на ОС-от и апликациите наеднаш ја снема. Пошто кај мене слични искуства се дешаваа и со платена верзија од Битдефендер, мислам дека имаат сериозни проблеми со барем дел од конфигурациите на корисниците. Моја препорака е да се избегнува до некоја следна поголема надградба/верзија.

PC_GAMER, boro1, Chicco69 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  5. boro1

boro1
    Practice makes perfect

1,628
    1,271
    13 Август 2009
    Машко

А јас си ја тупам главата цела недела.. коче компјутерот неможам Forza да играм на раат...

upload_2018-7-6_12-37-5.png
    Nuff said..

6. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,363
    3,232
    12 Јануари 2016
    Машко
    Според резултатите погоре windows defender изгледа добро, но реалните искуства од корисници на wilders велат дека во секојдневна работа прави многу false positive проблеми:
    Windows Defender Is Becoming the Powerful Antivirus That Windows 10 Needs
    Windows Defender Detecting Legitimate Files as Trojan:Win32/Bluteal.B!rfn

Плус проблемите со неправење апдејти на Win7, итн... Немам доверба во Mикро$офт кога се работи за АВ, сеедно какви резултати има нивниот АВ на тестирањата.

едит:

Последна промена: 6 Јули 2018
  7. architect

architect
    Unstoppable

1,910
    2,250
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
  8. lynx

lynx
    Unstoppable

3,340
    2,940
    4 Септември 2008
    Да се запрашаш после ова дали воопшто да го инсталираш.

Capture.PNG

9. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,542
    2,314
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Global или EU?

kaspersky-free.png

10. Astro

Astro
    Guru

6,030
    8,165
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    @lynx па ти не си во европска унија, ова е во врска со GDRP

11. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,363
    3,232
    12 Јануари 2016
    Машко
    Јас би идел на глобал, се обложувам ЕУ инсистирала на некој бекдор или дата мајнинг под превезот на GDPR.

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,363
    3,232
    12 Јануари 2016
    Машко
    upload_2019-5-21_10-11-15.png

Веќе пар месеци сум задоволен корисник на Kaspersky Free (не-GDRP глобал верзијата), и Windows Firewall Control (левата зелена икона во таскбарот) кој од скоро е под капата на Malwarebytes. Kaspersky Free е релативно лесен на ресурси, има доволно достапни поставки за конфигурација (освен можност за исклучување на одделните модули) итн. WFC е ОК, јас го користам со блокирање на сите outbound конекции кои рачно не се овозможени. Има малку работа за да се конфигурира така, ама претпочитам да имам целосна контрола. Кој не сака да се замара, има сетирање со дифолт поставени дозволи и блокирање само на рачно поставени блокови.

Препорака за користење и за двата софтвери, добра комбинација се заедно и добро се дополнуваат еден со друг.

upload_2019-5-21_10-21-8.png upload_2019-5-21_10-20-14.png

На Astraion и Sharlovski им се допаѓа ова.
  13. Torlakian

Torlakian
    Gaining Experience

105
    78
    21 oктомври 2014
    Машко
    Дај пишите кој адблокер да користам, никад не сум користел?

14. psyside

psyside
    Rising Star

24,830
    24,952
    4 Септември 2008
    Moментално имам KIS + MBAM Pro, со ставени во exclusions модули/драјвери од 2-та програма меѓусебно, работат одлично.

15. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

853
    557
    1 Јуни 2016
    uBlock Origin

shifty, Torlakian и на Lokvan им се допаѓа ова.
  16. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,363
    3,232
    12 Јануари 2016
    Машко
    Живот без апдејти на ОС-от, спиноф на популарната серија Живот без антивирус:
    Милион компјутери сѐ уште се ранливи на BlueKeep ⋆ IT.mk

NVD - CVE-2019-0708

https://portal.msrc.microsoft.com/en-US/security-guidance/advisory/CVE-2019-0708
    NSA Cybersecurity Advisory: Patch Remote Desktop Services on Legacy Versions of Windows > National Security Agency | Central Security Service > Article View
    BlueKeep at DuckDuckGo

На shifty му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...