1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Општа дискусија за компјутерска безбедност со посебен акцент на антивирусен (и антималвер) софтвер

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Lokvan, 8 ноември 2016.

1. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,880
    5,962
    14 Август 2014
    Машко

Прикачени датотеки:

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  2. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,685
    3,012
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    @Astro многу чудни проблеми си имал со битдефендерот, јас користам Тotal Security и не сум имал ама баш никакви проблеми.
    @psyside јас имам прилично грдо искуство со касперскиот...троши ресурси ко ненормален - и покрај тоа шо лиценцата е купена директно од нив. стојам подалеку од него.

а за битдефендерот, со рансомвер протекцијата, она шо ми е најбитно ми е ставено во него, еден фајл едит не дозволува да напрајш а камоли нешто да ми енкриптира тамо.

3. DarkEnchanter

DarkEnchanter
    Practice makes perfect

1,771
    1,258
    17 Август 2014
    Машко
    Не ми е јасно овие што праат што се заразуваат со ransomware? Јас веќе 3 години не користам никаков антивирус, а и предходно ако сум користел аваст фри или слично...
    Мене стварно не ми е јасно како се фаќаат тие вируси...

На DrMTR и igor_igor им се допаѓа ова.
  4. Astro

Astro
    Guru

6,103
    8,290
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Try downloading Zuma for free или Hello Kitty Island Adventure ;)

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,239
    991
    2 Јануари 2012
    Машко
  6. Software

Software
    Gaining Experience

500
    247
    15 Август 2007
    Машко
    имам едно прашање дали апдејтот од линков е тој што треба да го инсталирам бидејќи имам Windows 7 32 bit. Автоматските апдејти ми се исклучени затоа што пред околу 2 месеци ги активирав и после нивното инсталирање компјутерот ми беше ужасно бавен.

7. Astro

Astro
    Guru

6,103
    8,290
    20 Јуни 2012
    Машко
    Тоа е пошто имаш хард диск на него.

8. lynx

lynx
    Unstoppable

3,357
    2,959
    4 Септември 2008
    Имаш сега и мајска верзија што е над мартовската и априлската.
    Microsoft Update Catalog

Инаку моментално дома користам Касперски на три компјутери, претходно користев 3-4 години Нортон и може да кажам дека не приметувам разлика во перформанси.

Како Нортонот така и Касперскиот знае на бутирање да удри на хардот со максимално оптеретување, ама тоа е повремено иницијално скенирање на бут фајлови и слично, после некоја минута се стабилизира.

Последна промена: 15 Мај 2017
  9. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

886
    583
    1 Јуни 2016
    За мене и двата користат премногу рам. Некое време користев комодо пред некои 3 - 4 години, беше океј. Сеа не сум го пробал.

10. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,589
    6,454
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника

Не знам што е многу за тебе бате?

11. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

886
    583
    1 Јуни 2016
    Nah, последен пат коа користев беше 320++ мега. Едно добри саат ипол го остаив, не се спушти под тоа. Мило ми е шо средиле тогаш.

12. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    Скорешнив случај е добар пример за полесно одговарање на твоето прашање.
    На работа или дома, скоро сигурно работиш на мрежа. Дури и дома повеќе од веројатно имаш макар еден друг компјутер (и друг корисник) кој работи на истата мрежа? Значи освен ако не си сосема сам, директно поврзан на интернет провајдерот - тогаш продолжи да читаш. :)

Еве ти го мојот пример, на мојата домашна мрежа поврзани се и компјутерите на жена ми, на татко ми, и пар телевизори и мултимедиа боксови. Повремено на Wi-Fi се закачуваат и други корисници.
    Ако макар еден од Windows корисниците некако го закачил скорешниов рансомвер малвер, тогаш заради посочената слабост во Windows SMB Server - подложни се на заразување сите други Windows машини во мрежата, тие кои се без закрпата од Март и со Windows постар од 10ка.

Значи јас лично можам да сум прилично едуциран и свесен, и да пазам што правам и каде одам онлајн, да не сум подлежен на финти како fishing и/или baiting, browser-от /torrent-от/ IM-от да ми се во sandbox, итн, итн... Сеедно пошто на крај е доволно е некој друг (неук) да се упеца и потоа да ги зарази сите други машини во мрежата.

Пази ова е домашен пример, а што правиме во компании со мрежи каде работат 100тина или повеќе корисници? Повеќе е сигурно дека некој ќе се упеца на стандардните вектори на зараза. Ако последните закрпи не се имплементирани, и се нема адекватна заштита (a/v и повеќе) потоа станува прилично весело во таквите работни околини.
    Ете како се „фаќаат вируси“ и за напредни корисници (и зошто заштита им треба на сите). :)

На Krkac и mihovkris им се допаѓа ова.
  13. psyside

psyside
    Rising Star

24,974
    25,207
    4 Септември 2008

borcep, Astraion, #samurai# и на уште 1 им се допаѓа ова.
  14. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,383
    12,506
    2 Август 2012
    Машко
    Мрзливост, незнаење и лоши потези кои диктираат димензионирање на безбедноста од страна на IT одделите.

Ова не е прв пат Windows да има Bug во софтверот кој слуша на портовите 139 и 445.
    Сервисите кои го прават тоа се извршуваат со системски привилегии (значи, привилегии поголеми и од администраторските и затоа е тврдењето дека Windows 10 не е погоден од ова)

Од иста причина беа сите оние масовни зарази/епидемии во времето на Windows XP/SP1 но тогаш не постоеше Twitter ниту пак секој незапослен имаше пристап на интернет или пак пишуваше за интернет портали па затоа и паниката беше помала.

Иницијалната зараза доаѓа од web или e-mail и преку корисниците кои кликаат на се и сешто и од „џекчињата“ кои немаат потреба од антивирус „затоа што успорува“ (на крај тие и самите претставуваат легло на вируси кои понатаму се шират насекаде)

Ако им дадеш ниски привилегии, им го тргнеш Flash, им забраниш извршување на Java во browser, блокираш Office макроа, исвршиш забрана односно едитирање на LEvel-2 екстензии за атачменти во Outlook го тргаш на страна најголемиот дел на проблеми.
    Но ако нешто од ова не е можно тогаш има добро да се испотиш за таа твоја администраторска плата.

Outlook и уште неколку парчиња на софтвер (Adobe на пример) редовно игнорираат кој е defailt browser и тоа може да претставува проблем (за тие што не знаат, Adobe на пример, ги користи Trusted Zones за комуникација со нивните сервери што во превод значи користење на Internet Explorer што пак од друга страна претставува уште еден голем проблем)

Word и Excel Нема што да бараат на интернет. Тачка!
    Домашниот рутер не треба да има уклучен UPnP. Тоа е дупка преку која може да помине цел камион со експлоити заедно со Павле Чутура и Чкаља.
    Заедно со тоа, port forwarding понизок од 10.000 кај куќните корисници во денешно време е еднакво на барање на невољи.

Друго
    Компјутерите кои управуваат со машини треба да бидат во своја мрежа со јасно дефинирани правила на пристап. Таа мрежа е одвоена од било која јавна мрежа. Крај!

Трето
    Ако опремата мора да се поврзува со производителот истата треба да комуницира односно да доаѓа со VPN клиент.

Четврто
    Бекап дискот не е приклучен цело време на твојот компјутер. Подобро е да правиш бекап само еднаш месечно отколку, после хаварија, да констатираш дека и бекапот е заразен или заклучен по ново.

Користиш firewall кој те прашува. Ако имаш намера да користиш „фул ауто“ firewall тогаш остани на Windows Firewall. Исто ти се фаќа!

На shooter, MasteR_#0, fikiki и уште 5 други им се допаѓа ова.
  15. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    ^
    Aмин!

Wine и се е можно... :)

16. kebe

kebe
    Gaining Experience

213
    172
    29 Март 2012
    wanacry.jpg

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ivan1500

ivan1500
    Practice makes perfect

435
    1,253
    10 Септември 2009
    Машко
    MCSA / MCITP / CEH / CCENT

#хитнаденот, не сите луѓе се лоши :D:D:D

На goce03, DrMTR, kebe и уште 2 други им се допаѓа ова.
  18. Astro

Astro
    Guru

6,103
    8,290
    20 Јуни 2012
    Машко
    Коа е глуп.... може да го смета тоа како казна.

19. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

281
    232
    9 oктомври 2010
    хахахахахаахааахахахахахахахахахахахаахахахахахахахахахахахахахаха :D

Lokvan, the_maker, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
  20. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    An Aftershock of NotPetya Ransomware Sweeps Russia and Ukraine

Bad Rabbit used NSA “EternalRomance” exploit to spread, researchers say

21. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    На FLEGMA и borcep им се допаѓа ова.
  22. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    Вчера инсталирав McAfee LiveSafe... Wow колку е побрз ОС-ов без Битдефендер на него. До толку да дури и бровсеров најмалку дупло побрзо ги работи сите функции, да ми кажуваше некој немаше да верувам. :-/

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  23. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,685
    3,012
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Споредба на fully fledged solution со половично решение шо неможеш да подесиш многу работи на него... Да те спука рансомвер нема да знајш кај ти е главата :)

24. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    Друже, помеѓу McAfee, виртуелизација со Sandboxie и уште еден додатен слој на заштита како OSArmor (или други како Zemana Antimalware), во комбинација со старомодното здраворазумско однесување... Сметам дека сум релативно безбеден. :)

Инаку овде напишав пар зборови за OSArmor: OSArmor, од NoVirusThanks

Премногу успорување имав претходно со Битдефендер, дотолку да планирав да го преинсталирам оперативниот систем и програмите (уште планирам, ама сега веќе не се брзам).
    Се согласувам дека Битдефендер е целосно и докажано решение, едно од најбезбедните всушност. Но очигледно е дека многуте поплаки за успорување држат вода, иако интересно - Битдефендер има многу добри резултати за (не)успорување на AV-Comparatives. По тоа што читав на нет, најверојатно имаат багови кај одредени комбинации од хардвер и софтвер.
    Како и да е, што ако Битдефендер ме чува безбеден, ако ме спречува да работам нормално и целиот потенцијал на мојот хардвер. Не дека поседувам некој јак хардвер, ама не е ни за фрлање. Да се гледа толкава разлика без и со Битдефендер, дури и на баналности како сурфање... Епа не се трпеше повеќе. Good riddance e се што можам да кажам.

На borcep и spiritBreaker им се допаѓа ова.
  25. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,685
    3,012
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    се надевам не ме свати некако навредливо во однос на мојот претходен пост :) не би можел во никој случај да зборувам во друго име за алатки кои ги користеле и нивно искуство, нити да го негирам тоа шо некој му се случило успорување итн, сепак се многу фактори во прашање. јас лично, од поодамна го користам total security и редовно си купувам лиценца, затоа шо од битдефендерот имам јас лично многу придобивки - сефот, нивниот safepay browser, анти рансомвер алатката итн итн, јас не сум имал искуство со успорување. битдефендерот ми замени неколку алатки (truecrypt, anti ransomware solutions etc) и сум комплетно задоволен. претпоставувам како шо кажа е некоја комбинација на хардвер софтвер шо придонесуваат во успорување на системот. на крајот на денот, секој го избира она шо за него најдобро функционира.

одлични теми се погоре споменатите :)

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...