• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Opseg na wireless mreza

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Vaka, imam problem so wireless mrezata, jas imam wireless G PCI Adapter so Acess Point, a drugar mi ima ista takava i sakam da se povrzeme vo mreza. No nie sme na rastojanie od 400m i ima opticka vidlivost megu nadvoresnite anteni. I sega toj ne moze da ja pronajde mrezata vo View Available Wireless Network. Do so e problemot ako nekoj znae da mi pomogne.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Vaka, imam problem so wireless mrezata, jas imam wireless G PCI Adapter so Acess Point, a drugar mi ima ista takava i sakam da se povrzeme vo mreza. No nie sme na rastojanie od 400m i ima opticka vidlivost megu nadvoresnite anteni. I sega toj ne moze da ja pronajde mrezata vo View Available Wireless Network. Do so e problemot ako nekoj znae da mi pomogne.
Ako imas opticka vidlivost i eterot ne e mnogu zagaden ke fati i so osnovmite antenicinja.....se razbira treba asalen AP i karticka so moknost 84-100 mW
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Не сум сигурен дека 0.1 Ват е според ЕТСИ, во ЕУ се мери според ЕИРП. Нејсе, со добри антени можеш да поминеш десетици километри со стабилен сигнал.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Не сум сигурен дека 0.1 Ват е според ЕТСИ, во ЕУ се мери според ЕИРП.
прово и основно EIRP не е никаква мерка за јачина на сигнал. Единици мерки се dB, dBi и dBm.

ЕИРП e вкупно засилување на сигналот кое го дава целиот систем т.е intentiona radiator (IR) плус засилувањето на антената. и ЕИРП не е за ЕУ или за САД, тоа е универална дефеницја.

IR е засилување на сите делови од ситемот почнувајќи од трансиверот се до антената , но не и антената. Со се антената имаш ЕИРП.

Регулативите кои ги дава FCC , кои by the way, важат само во сад, кај нас е агенција за радиокомуникации или како и да се викаже, даваат колкаво да е засилување, а се мисли нормално на ЕИРП, т.е вкупното засилување кое го имаш од ситемот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,772
Мислења
850,265
Членови
29,470
Најнов член
drukqs
На врв Дно