Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

OpenWrt Port Forwarding не работи

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Здраво ит другари.
Ми треба помош околу сетирање порт форвардинг на OpenWrt од дома преку лаптоп до публикувана ип со порт,проблемот е што не можам никако да пристапам до публик ип со порт.
Имам два рутери
1.Првиот рутер е Тenda
(врзан на интернет на wan)
2.Вториот рутер е TP-Link ac1750 со OpenWrt
(врзан клиент преку вифи мрежа на рутер Tenda)
од публик ип адреса само можам да пристапам на рутрот Tenda со порта :8081 a,на Tp-link порта: 80 за remote web management.

Гледав на YouTube видеа за port foward на OpenWrt но никако не успеав да влезам на лаптопот со порта преку публик ип:порта.
подоцна ќе ставам слики.
Благодарам однапред
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
361
954
Скопје
Не знам што е OpenWrt и како работи и не знам дали ќе ти помогне ова но од поранешно искуство со port forwarding на сервери и слично, за да можеше некој да пристапи до мој сервер преку мојата ип адреса требаше да се јавам на ISP (во мој случај беше A1) и од таму да ми дозволат (да отворат порти или така нешто беше).
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.293
4.269
Скопје
hackitfree.github.io
Здраво ит другари.
Ми треба помош околу сетирање порт форвардинг на OpenWrt од дома преку лаптоп до публикувана ип со порт,проблемот е што не можам никако да пристапам до публик ип со порт.
Имам два рутери
1.Првиот рутер е Тenda
(врзан на интернет на wan)
2.Вториот рутер е TP-Link ac1750 со OpenWrt
(врзан клиент преку вифи мрежа на рутер Tenda)
од публик ип адреса само можам да пристапам на рутрот Tenda со порта :8081 a,на Tp-link порта: 80 за remote web management.

Гледав на YouTube видеа за port foward на OpenWrt но никако не успеав да влезам на лаптопот со порта преку публик ип:порта.
подоцна ќе ставам слики.
Благодарам однапред
Комплицирано е тоа што преку два рутера треба да отвораш портови. Не сум пробал ама треба да е можно.
А можеби и провајдерот не ти го овозможил тоа. Пробај Се стави на DMZ (двата рутера) и види дали ќе успее прво тоа...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.288
Мислења
977.866
Членови
35.578
Најнов член
Milena Milkova
На врв Дно