• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

OpenWrt 22.03.0 - First Stable Release - 6 September 2022

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.159
1.950
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

јас веќе го надградив мојот edge router x - немаше проблеми, just works
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.161
12.848
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ај да пробам и тоа чудо. Засега е добро... мислам. :censored:

Clipboard01.png
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.161
12.848
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Или сонувам или интернетот е побрз (иницијалното конектирање, не е тромо). Speedtest останува ист.

Како да му забранам на уред (по MAC адреса) да излегува на интернет, а слободно да се поврзува со други уреди во мрежата?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.159
1.950
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Како да му забранам на уред (по MAC адреса) да излегува на интернет, а слободно да се поврзува со други уреди во мрежата?
Netwotrk -> Firewall -> Traffic rules: [Add]
ќе избереш Addvanced settings за да додадеш match по mac адреса

пс.
не сум ја проверил имплементацијата ама се надевам ова додава rule во prerouting табелата (пошто иначе после во forward се губи L2/mac информацијата)
d2e4dccb3dcfb1061a6747d3d68ed4fd32d39437.png
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.161
12.848
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Што е разликата меѓу adblock и adguardhome пакетите (во него, во software) и дали имам доволно меморија/диск место да возам некој од нив? Се гледа на сликата погоре колку имам, сега е искористеноста покачена за околу 5%. Гледав гајдови и знам дека бараат и дополнителни пакети.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.159
1.950
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Што е разликата меѓу adblock и adguardhome пакетите (во него, во software) и дали имам доволно меморија/диск место да возам некој од нив? Се гледа на сликата погоре колку имам, сега е искористеноста покачена за околу 5%. Гледав гајдови и знам дека бараат и дополнителни пакети.
почни од овде Ad blocking (јас лично немам ниедно од овие ставено)
 

Pej4o

Gaining Experience
12 ноември 2015
73
56
Има ли некој што ке се нафати да среди unifi ap ac lr да се стави Openwrt
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.159
1.950
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Што е разликата меѓу adblock и adguardhome пакетите (во него, во software) и дали имам доволно меморија/диск место да возам некој од нив? Се гледа на сликата погоре колку имам, сега е искористеноста покачена за околу 5%. Гледав гајдови и знам дека бараат и дополнителни пакети.
ти успеа ли?

Има ли некој што ке се нафати да среди unifi ap ac lr да се стави Openwrt
колку се сеќавам тривијално беше на unifi ac ap lite, проба ли?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.095
4.686
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Што е разликата меѓу adblock и adguardhome пакетите (во него, во software) и дали имам доволно меморија/диск место да возам некој од нив? Се гледа на сликата погоре колку имам, сега е искористеноста покачена за околу 5%. Гледав гајдови и знам дека бараат и дополнителни пакети.
Aдблок користи го, работи исто како pihole. Коа ќе го инсталираш треба да одбереш блоклисти. Од тоа зависи колку рам ќе ти изеде, самиот адблок воопшто не терети.
Јас ги имам ставено: adaway, adguard, anti_ad, disconnect, wally3k и yoyo. Моеш да тргнеш некоја и ќе ти стои во рам супер.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.161
12.848
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

Уште не сум нашол време. Не ми е премногу итно.

Aдблок користи го, работи исто како pihole. Коа ќе го инсталираш треба да одбереш блоклисти. Од тоа зависи колку рам ќе ти изеде, самиот адблок воопшто не терети.
Јас ги имам ставено: adaway, adguard, anti_ad, disconnect, wally3k и yoyo. Моеш да тргнеш некоја и ќе ти стои во рам супер.

Фала, и јас видов дека треба да одберам листи, само ме загрижуваше што minimal requirements за адгард беа поголеми од моите, а за адблок не видов. Некаде видов (можеби грешам или не е истиот адблок) дека адблок вклучува адгард, односно можеш да бираш повеќе модупи, исто како листите, меѓу кои е и адгард. Можеби ми се испомешало нешто....
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.159
1.950
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ах. гледам не сум ажурирал овде
излезен е 22.03.1 (кој најверојатно е за да закрпи некој баг со wolfssl)а пред 2 дена беше тагиран и v22.03.2 така да кај и да е ќе искочат имиџи и од тоа
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
292
335
ах. гледам не сум ажурирал овде
излезен е 22.03.1 (кој најверојатно е за да закрпи некој баг со wolfssl)а пред 2 дена беше тагиран и v22.03.2 така да кај и да е ќе искочат имиџи и од тоа
DNS over HTTPS ви функционира на 22.03.2?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.095
4.686
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.095
4.686
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Кај мене не функционира, не го гледам никаде... на предходната верзија работеше сега не, или некаде грешам

Ако го апдејтираше со имиџ, мора пак да го инсталираш пакетот наново нажалост.
За апгрејд користи си auc/attended-sysupgrade и не мора да се замараш за вакви работи.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.159
1.950
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
јас си го билдам имиџот, поинтересно ми е - а и да работат нешто ryzen коровите :)
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.095
4.686
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
292
335
Ако го апдејтираше со имиџ, мора пак да го инсталираш пакетот наново нажалост.
За апгрејд користи си auc/attended-sysupgrade и не мора да се замараш за вакви работи.
Го инсталирав пак не го гледам кај да го конфигурирам...
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.095
4.686
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.815
Мислења
910.684
Членови
32.546
Огласи
786
Најнов член
edon.dev
На врв Дно