• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

openSuse

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Од тоа што успеав да прочитам гледам дека повеќето користите Ubuntu
па незнам дали ќе можете да ми помогнете ама сепак мое е да прашам.

Го инсталирав openSuse и по инсталацијата побара рестарт што е нормално.
Го рестартирав и сега не се подига до позиција каде би внел user i pass туку отвара само терминал. Добро не бас терминал туку CLI (Command Line Interface) (вака го пишува на интернет). Ми бара user i pass внесувам ама нисто не се случува.

Негде на интернет прочитав дека поради несоодветни или неконфигурирани
драјвери за графичка неможе до крај да се подигне.
Значи најверојатно треба да симнам нови или да ги реконфигурирам постоечките ама проблемот е сто незнам како.

Совет?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Која верзија на опенсусе инсталира ?

Иначе, логирај се на терминалот и пиши startx ако се подигне значи сусето се подигнува во рунлевел 3 со само CLI средина.

Тоа моеже да се смени со едитирање на /etc/inittab и делот

id:3:initdefault:

да се смени во

id:5:initdefault:


Повеќе за оваа тематика читни го туторијалов : http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=3059
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Го решив проблемот. Фала што се обиде да ми помогнеш. :bravo:

Ако те интересира што направив:

init 3
sax2 -r -m 0=vesa
init 5

на интернет го најдов ова.
Поздрав
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Истото ќе го постигнеше и со горенаведеното освен ако графичката не праи некој проблем ... којзнае :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно