Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

OpenOffice business

Статус
Затворена за нови мислења.

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
OpenOffice pretstavuva aplikacija koja e slicna so Microsoft Word no razlikata e toa sto OpenOffice e potpolno besplaten.Nego go ima kako posebna verzija na internet koj e namenet za Windows korisnicite a vo operativniot sistem Linuks toj e vgraden.Mnogu pozitivna karekteristika na OpenOffice e toa sto e besplaten, lesen za upotreba pa taka bi mozele da zastedite stotici dolari da kupite softver.OpenOffice gi sodrzi potpolno site opcii sto gi nudi i Microsoft Office a sodrzi i nekoi drugi koi igraat golema uloga.So samo nekolku klika mozete da formatirate tekst da izvrsite popravki na tekst ili pak za nesto drugo.Vo Makedonija se upotrebuva OpenOffice vo nekoi kompanii i site davaat visoki ocenki.So pomos na OpenOffice ke zastedite vreme i pari.Dokolku sakate da se informirate za nego i da go prevzemete od internet otidete na sledniov link:http://download.openoffice.org/2.2.0/index.html
Ako nekoj go probal neka pise da vidime sto napravil;)
openoffice2.jpg
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Според моето лично мислење, повеќе ми се допаѓаат продуктите на Microsoft за припремање и изменување на документи... иаку засега се навистина прескапи, набрзо самиот пазар ќе наметне пониски цени.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Navistina Microsoft Office e dosta dobar i lesen ali i cenata mu e dobra.Ja sega go imam instalirano Microsoft Office 2007 Enteprise i cel sum izguben,od koren e smenet graficki gledano i voopsto nemozam da se snajdam.Nemozam da mrdnam od mrtva tocka.Mozda so vremeto ke se prilagodam.
 

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
Јас го користам ОпенОфис и е многу добар. За се е прилагоден а особено супер е опцијата што може да се снимаат документите како .pdf а тоа го нема во 2003 Вордот. Треба малце да се подобри ама земено во целина е супер.
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Jas mislam deka Office od Microsoft e mnogu podobar odnosno polesen za upotreba ama ni openoffice ne e los.A vo nekoi raboti duri i podobar.
 

ANTRAX

Intern
7 април 2007
19
0
Навикнати сме на програмите од Microsoft Office оа затоа ни е малце тешко да се навикнеме на други.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Za se postoi pocetok.100% sum siguren deka koga i vie ste se prilagoduvale za Microsoft Office vi trebalo vreme da steknete brzina i iskustvo.Neli?
 

bidikov

Intern
8 април 2007
50
19
vladislav.bidikov.com.mk
Jas licno znam za poveke firmi vo MK koi namesto licenciranje so skapi MS office produkti izbraa OpenOffice i dosega nemaat apsolutno nikakvi problemi ni vo ramkite na firmata, ni vo komunikaciite so ostanatiot svet ...

Duri imalo slucaevi koga OpenOffice se pokazam daleku poefikasen pri obrabotka na pogolemi dokumenti i postenski listi ...

Prilagoduvanje treba no toe e minimalno ...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Jas licno znam za poveke firmi vo MK koi namesto licenciranje so skapi MS office produkti izbraa OpenOffice i dosega nemaat apsolutno nikakvi problemi ni vo ramkite na firmata, ni vo komunikaciite so ostanatiot svet ...

Duri imalo slucaevi koga OpenOffice se pokazam daleku poefikasen pri obrabotka na pogolemi dokumenti i postenski listi ...

Prilagoduvanje treba no toe e minimalno ...


Исто и јас знам неколку примери и се сложувам со твоето мислење. Но повторно ќе кажам, не е до прилагодување, туку до личен вкус, мене повеќе ми се допаѓа MS Office иаку си имам проблеми со Microsoft. ;-)
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
decki so se zamarate so prasanja od tipot cena/performansi. ja kolku so znam kaj nas isto kosta i ms office i open office (edno princo) gleajte vie so vi lezi poise. licno ms ima bolje interface a open office ne e tolku glomazen i pobrzo obrabotuva pogolemi podatoci. iako sum anti microsoft nastroen sepak koristam ms (valjda radi navika)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Од лично искуство: OpenOffice е далеку подобар од Microsoft Office иако за разлика од него е бесплатен.

Засега, проблемот е во информираноста и стереотипите на луѓето :)
 

bidikov

Intern
8 април 2007
50
19
vladislav.bidikov.com.mk
decki so se zamarate so prasanja od tipot cena/performansi. ja kolku so znam kaj nas isto kosta i ms office i open office (edno princo) gleajte vie so vi lezi poise. licno ms ima bolje interface a open office ne e tolku glomazen i pobrzo obrabotuva pogolemi podatoci. iako sum anti microsoft nastroen sepak koristam ms (valjda radi navika)

Edno princo doma ako koristis - ako si firma relalno postoi opasnost da zarabotis DEBELA kazna za koristenje piratski softver ..

Zosto za koristam nesto sto em e poskapo, em nekogas znae da te izludi do bezsvest so nekoja svoja "opcija" ...

Pogotovo koga imam besplatna alternativa koja ja vrshi rabotata daleku polesno i podobro ...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Користењето на пиратски софтвер во Македонија, особено во компании, едноставно МОРА да се стопира.

Најлесното решение, како што истакна bidikov е OpenOffice.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Microsoft Office е добар, ама работата е што кај нас живее пиратеријава, да треба да ги платите сите тие пари, ке ве прашам дали ќе сакате да рработите на него.
Инаку OpenOffice има многу повеќе опции од Microsoft Office, јас лично работам со верзија 2.2, преведена е на македонски, а башка кога креирате документи може да ги снимите под .doc екстензија или со xml екстензија за Оффице 2007, башка отвора и .doc , .xls , .ppt, може одма да експортирате во .pdf , за разлика од Office кој не ги отвора докуметите снимени под .odt . Башка бесплатен е.

А за тоа дека сме биле навлечени на Microsoft Office, јас цел ѓивот работев со тој пакет, и пред едно месец дена ставив OpenOffice И толку се навлеков на него што сега некако глупо ми е да работам со Microsoft Office, пробајте прво, па после кажете.

Поздрави
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Definitivno spored mene OpenOffice e najdobar i spored opciite i baska toa sto e besplaten.Karekteristicno e toa sto moze da se instalira i na poslabi masini a Microsoft Office ima tocno odredeni resursi.Ne vikam deka OpenOffice moze da se instalira na Pentium 1 samo velam deka ne bara nekoi hardverski pobaruvana.
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Не ми се свиѓа мемориски е лошо среден.Корне меморија ко стока и поспор е од Микрософтовиот.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Не ми се свиѓа мемориски е лошо среден.Корне меморија ко стока и поспор е од Микрософтовиот.

Slusnav deka beta verzijata od prviot OpenOffice bil mnogu nestabilen i pravel cudni greski.Ama sega kako sto slusam site go falat.Ja si go imam orginal cedeto i od tamu go instalirav i super e.
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Мене лично од пакетот на open office највеќе ми остави впечаток open office math.Во него ми е најзгодно да пишувам математички формули, синтаксата лесно се учи и се е многу едоставно направено.Истот така во open office writer ми се свиѓа работењето со табелите.
Мислам дека за попрофесинално работење Microsoft office дефинитивно е подобар од open office на пример имате поголема подршка,туторијали,книги за MS office, open office Base со MS access неможе ни да се спореди во однос на опции и можности за програмирање,во MS word подобро ми инпортираше и середубаше сликите и текстот(дури на open office и некој рабои и воопшто не се ни појавуваа)
MS exel исто така има некој плус опции од Calc итн.
Се на се ке кажам дека за просечни и понапредни корисници open office 100% ќе им заврши работа и за корисници од овој ранг open office е во предност што е бесплатен.
Поздрав!!
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Open Office ima problem so kompatibilnost. Dokumenti pripremeni so malku advanced formating vo MS Office paketot, ne izgledaat isto vo Open Ofiice.
Ovaa sporedba e isto kako fico i mercedes...vrsi rabota, ama ne e toa TOA.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Pa toa e normalno.Ms Office koristi drugi postapki na ureduvanje na dokument,snimanje i slicno pa toa e toa
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Za ficoto gresam? :D
Mozebi ke se popravi vo idnina, no sega za sega e nesporedlivo. Ova go tvrdam so 100% sigurnost. So preku 100 razlicni tekstovi mesecno, edinstveno so Microsoft Office nemam problem. Koristev OpenOffice 2-3 meseci i postojano imavme problemi.
Jas licno navivam Open Office da se nadgraduva i da go stigne MO, no besplatnoto posporo se razviva.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Mozebi eden od faktorite e i ekonomijata ali pozadi OpenOffice stojat mnogu sponzori i pari,pa spored mene mislam deka finansiite ne se problem.Nesto drugo e problem(Sega za sega ni jas neznam).
 

vladoboss

Intern
29 април 2007
17
1
vladoboss.spiki.be
За сите што користат OpenOffice.org препорака да користат македонска верзија. Симнување тука. Кој веќе има англиска верзија нека си симне само јазичен пакет.
Џабе ли се мачевме да преведуваме ;-)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.110
Мислења
974.645
Членови
35.409
Најнов член
sendrit
На врв Дно