1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

OpenBSD 4.0

Дискусија во форумот 'BSD' започната од Ismet, 7 Април 2007.

 1. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  Dokoloku ste nekoj golem fraer za operativni sistemi toplo vi preporacuvam da si simnete OpenBSD.
  Ova e opensource OS baziran na UNIX i e eden od najbezbednite operativni vo momentov.
  Ako ne planirate nisto deneska a imate vreme i dovolno MB ostanato za download OpenBSD mozete da go simnete od http://www.openbsd.org/40.html kade sto moze patem i da citnete kako se instalira :)
  I of course se znae komentari dole ;)
   
 2. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  63
  1 Март 2007
  Имаш некакво искуство со OpenBSD или само си фраер? :)
   
 3. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Kolku za informacija Ismet ima iskustvo vo site verzii na Windows,Linux,Mac.Isto se razbira i vo hardver i softver.U kratki crti go biva za se.Ova go kazuvam posto go poznavam mnogu kratko a mi pomogna mnogu.Pozdrav:D
   
 4. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  A во BSD ? ;)
   
 5. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  Благодарам за убавите зборови :D .
  А сега за прашањето, во BSD сеуште не сум "тата мата" :D но работам на случајот ;) .
   
 6. HyBRiD_HeLL

  HyBRiD_HeLL
  Intern

  106
  1
  13 Април 2007
  Исмет како да се логирам како убер-корисник на фрее БСД? :)
   
 7. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  Тешко прашање :eek:
  Се логираш со корисничкото име и лозинката која си ја прецизирал при постапката за инсталација се разбира :)
   
 8. HyBRiD_HeLL

  HyBRiD_HeLL
  Intern

  106
  1
  13 Април 2007
  Гледаш дека незнаш ништо..
  Uber user или супер user команда ти пости без разлика на корисниците кои ти ќе ги поставиш naredbata su vo shell ти го прави тоа затоа не презентирај нешто што не си го пробал !!!
   
 9. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  Хмм... не се разбравме, јас мислев на друг усер, ок нема врска колега :cool: .
   
 10. miStErioz

  miStErioz
  Intern

  93
  4
  18 Април 2007
  Еве ви една интересна можност да испробате доста добар *BSD систем кој што се вика PC-BSD всушност е базиран врз FreeBSD. Овој систем нуди многу лесна употреба за разлика од било кој друг *BSD систем поради многу лесниот начин на инсталирање и употреба и ПЛУС најлесно инсталирање на пакети (PBI датотеки - систем развиен од типчето што го прави PC-BSD) на било кој *BSD систем. Инсталацијата се состои од дво-клик на датотеката, внесување на root лозинка и еве за оние кои што не знаеле - имате NEXT како и на M$ Windows само што овде имате само ЕДНО притискање на копчето NEXT и пакетот се инсталира. Полесно здравје. И после ќе ми викат тешко било да се инсталираат програми на *UNIX базирани системи :)
  Информации за дистрото:
  http://www.pcbsd.org/
  Веб страница каде што можете да најдете пакети за дистрибуцијата:
  http://www.pbidir.com/
  И секако со ова добивате супер брз, супер стабилен и супер лесен оперативен систем кој користи KDE и НИКОГАШ во животот нема да имате потреба од антивирус :)
   
 11. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Mislam deka bi trebalo da se instalira minimalna zastita bidejki dnevno po nekolku novi virusi se pravat za ovoj OS.Inace i bez antivirus super raboti.
   
 12. miStErioz

  miStErioz
  Intern

  93
  4
  18 Април 2007
  Се согласувам, не велам Не, но сепак и потребата не е толку голема и ретко фаќаат тие вируси. Сепак за оние кои се заинтересирани постои добро антивирусче кое се вика Clamav Antivirus и е супер И секако тоа е со отворен код (Open Source) а тоа значи нема потреба од кракови и тие слични работи :)
   
 13. Ata

  Ata
  Intern

  403
  1
  21 Април 2007
  Никој не знае се.
  Ама ти како да уживаш фатиш некој на незнаење.
  Па не сме тука во школо или во клас, па ти да си учителот па да треба да се ситиш ако некој нешто згрешил.
  Јас не се разбирам во BSD уопште, и сеа ти ко што правиш, ако некој праша нешто "глупо" ај сите да го ругаме.

  Јас барем така сватив.
  Или тешко ти паднаа пофалбите за Исмеет.
  Ама ја да скратам, оти одам во off topic.
   
 14. tomi

  tomi
  Guru

  9,839
  9,057
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  kako go simna ziti se openBSD vo nemozam nikako da se snajdam
   
 15. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  На следниов линк можеш да избереш една од многуте HTTP или FTP локации за симнување на openbsd-то :bravo:
   
 16. GotiX

  GotiX
  Intern

  22
  0
  13 Април 2007
  Kako da go podesam Ubuntu da mi deli net za drugite mashini t.e. da sluzi ko Gateway ili kako Linux Router?!? Ideja nekoja...?
   
 17. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  Твоето прашање не е во контекст на оваа тема, би те замолил да отвориш нова тема, во спротивно би бил приморан да ти го избришам твојот пост :tazhen:
   
 18. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  UBUNTU i OPENBSD SE EPTEN RAZLIKA
   
 19. GotiX

  GotiX
  Intern

  22
  0
  13 Април 2007
  Paaaa dobro de malce zalutav i me mrzese da se prefrluvam ;)
   
Слични теми
 1. tanco

  OpenBSD 4.3

  tanco, 5 Јуни 2008, Во форумот: BSD
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  3,534
 2. schafro
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  3,448
Вчитување...

Сподели

Вчитување...