• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Open DNS

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Не успеав да најдам нешто слично на форумов, па затоа решив да ја покренам темава.

Наместо да ги користите DNS серверите на македонските провајдери, за кој морате да признае те дека многу често прават проблеми и не се баш најсигурни. Затоа би ви препорачал да ги користите серверите на Open DNS (208.67.222.222, 208.67.220.220) или да ја посетите веб страната http://www.opendns.com/ на која ќе најдете упатство и објаснувања.

Како напомена би истакнал дека се е бесплатно, интернетот ќе ви реагира побрзо, а сигурноста која е на прво место и со која Open DNS може да се пофали дека неговите корисници беа безбедни од последниот пропуст на DNS серверите од кој беше загрозени корисниците на интернетот во целиот свет.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Јас додека ги користев DNS серверите на македонски телекомуникации имав доста проблеми со интернетот. Од како ги поставив како DNS сервери

208.67.222.222
208.67.220.220

во сетинзите, веќе 3 години немам никакви проблеми, а и доста побрз ми е интернетот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,212
Мислења
858,231
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно