Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

оннет и мтнет се сестрински компании?

Статус
Затворена за нови мислења.

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
...и двете се на дојче телеком. Имаше интересна изјава на еден македонски форум (бадијала) од еден член во врска со ова. Сакам да знам колку е точна. Дали некој од вас има подетални информации во врска со ова?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Размисли дали дојче телеком го поседува словенскиот телеком? Потоа размисли кој го поседува Но.нет, па после подразмисли кој ги поседува МТнет, Т-мобиле... па на крајот размисли кој го поседува унгарскиот Малев... :)
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
Mtnet > hungary > deutsche telekom
Onnet > slovenia > od 31vi avgust raspisan e tender za slovenskiot telekom i ushte e vo tek...

Моја грешка е оннет се на словенската фирма но не на дојче телеком.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Размисли дали дојче телеком го поседува словенскиот телеком? Потоа размисли кој го поседува Но.нет, па после подразмисли кој ги поседува МТнет, Т-мобиле... па на крајот размисли кој го поседува унгарскиот Малев... :)

Малев?
Малев = авиокомпанија
Матав = Унгарски телеком
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
Унгарскиот матав е дивизија на дојче телеком.
Словенскиот телеком е на тендер моментално.

Ова би значело дека има голема можност оннет да се наоѓаат пред пропаст бидејќи се доведоа до ситуација да рентаат жици од конкурентите.

Исто така има големи можности дел од профитот на onnet за новите соло пакети да оди на мтнет бидејќи оннет во моментот нудат конкурентни цени со мтнет.

Прашање на време е кога оннет би се нашол пред колапс или би нашол некаква магична формула да се извлече од оваа ситуација.

Сега во прашање се маркетинг вештините на двете компании...

Ова ја оправдува и причината зошто оннет имаат толку провокативна маркетинг кампања и толку небулозен плакат каде што не е наведен upload speed ниту точно за каков интернет се работи.
Исто така и одењето на луѓе на оннет низ македонските форуми е знак на очај на овој провајдер. Мислам дека сите можни маркетинг техники се искористени од нивна страна за да добијат корисниците да станат "љубопитни" и да се јават да се информираат.

Ако некој има некаков приговор на моиве заклучоци СЛОБОДНО нека го напише тука. Би било добро да зборуваме со аргументи, не можеме да изнесеме факти бидејќи истите не се достапни во јавност од страна на двата интернет провајдери...
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
Pred nekoj den kupiv kartica za wifi ( da da, uste gi prodavaat iako nemaat nikakva tehnicka podrska za toa) i curicata tamo mi dava da popolnam nekoj on.net prasalnik. Edno prasanje so posebno go zabelezav, potocno eden od ponudenite odgovori bese:
Zosto bas go izbravte on.net za vas provajder ( neso taka ) ?
edna od ponudenite opcii bese: zatoa sto ne sakam da bidam na mt.net !?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Mtnet > hungary > deutsche telekom
Onnet > slovenia > od 31vi avgust raspisan e tender za slovenskiot telekom i ushte e vo tek...

Моја грешка е оннет се на словенската фирма но не на дојче телеком.

Што мислиш кој ќе го добие тендерот? :)))
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.137
790
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900HX
Storage
1TB NVMe
RAM
2x16GB DDR4
Video card
nVidia RTX3060
Case
Notebook Lenovo Legion S7
Mouse
Logitech MX Anywhere S2
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 11
Дојче телеком е гигант во телекомуникациите и верувам дека во план му е да направи монопол во светот. Е европската унија како таква треба да излезе во пресрет на своите граѓани и да ги зашити од таквите работи. Ама како што кажав тоа е гигант и не е чудно европската власт да има вмешани прсти во дојче телеком, па да им одговара монополот. Како и да е. Ние наебуваме уште од поодамна. Поточно од кога го продадија нашиот телеком СОСЕ КАБЛИ!!! па сега и полицијата и армијата плаќаат на телеком за користење на подземните кабли низ цела Македонија. За разлика од словенија. Каблите си остануваат на државата. а за да поставиш нова кабелска инфраструктура е невозможно во македонија. КОЈ ЌЕ ТИ ДАДЕ ДА МУ КОПАШ ПОД ДВОР!!!??? ИЛИ НИЗ НИВА?!?! Кавадарци Скопје е 100км пат со кола а со кабел ќе треба да биде 1000 за да ги избегнеш сите пречки. Фактички е скоро невозможно.
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
Малце офтопик е ова али интересно:
http://off.net.mk/
Добар домен. =D

Иначе и јас мислам дека позади и двете е дојче телеком.

нема што да мислиш, изнеси се со факти. Иначе одамна видов дека ова е забуна, двеве фирми немаат никаква поврзаност.

Btw, ова е твој домејн а? :) Не се популаризира нешто со имитирање на други изуми.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.137
790
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900HX
Storage
1TB NVMe
RAM
2x16GB DDR4
Video card
nVidia RTX3060
Case
Notebook Lenovo Legion S7
Mouse
Logitech MX Anywhere S2
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 11

Trajcek

Intern
2 мај 2007
3
1
нема што да мислиш, изнеси се со факти. Иначе одамна видов дека ова е забуна, двеве фирми немаат никаква поврзаност.

Btw, ова е твој домејн а? :) Не се популаризира нешто со имитирање на други изуми.

Не е мој домен.

Приватизацијата на Словенскиот Телеком е продолжена до 4 Јануари, и во неа учествуваат 7 фирми, од кои 2 се на Deutche Telecom aka T-Mobile aka MtNet. Значи сеуште не се знае, но сум доволно сигурен дека Дојче Телеком е веке организиран за превземање на оваа фирма, иако нема јавни вести за тоа. Ке се знае на 4 Јануари.

И ете пак, нема факти, туку мислам дека ОнНет и МтНет се сестрински компании - или барем полу сестрински за сега. :rolleyes:

Код:
http://www.sloveniatimes.com/en/inside.cp2?uid=39B9DF0A-3BAC-9242-53CB-B573A7B17558&linkid=news&cid=1BB540C4-EA25-0226-785F-74436DBF408E
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.137
790
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900HX
Storage
1TB NVMe
RAM
2x16GB DDR4
Video card
nVidia RTX3060
Case
Notebook Lenovo Legion S7
Mouse
Logitech MX Anywhere S2
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 11
Како и да е од кога го продадија Он.нет на словенците некако назад со квалитете ми одат не напред
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.008
Членови
35.427
Најнов член
bojan.janicevic
На врв Дно