• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Online Scan?!?

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Колку е добро и веродостојно online скенирање на одреден фајл.
Спуштав нешто од интернет и знаев дека има голем степен на ризик фалот да е заразен. Nodot не ми најде ништо, а кога го скенирав на http://virusscan.jotti.org ми ги даде следниве резултати:

Да им верувам или не!?!
Дајте и некој предлог за online scan!

AntiVir Found TR/Keygen.FG :lut2:
ArcaVir Found nothing
Avast Found nothing
AVG Antivirus Found nothing
BitDefender Found nothing
ClamAV Found nothing
CPsecure Found Тroj.Downloader.W32.Banload.cpg :lut2:
Dr.Web Found nothing
F-Prot Antivirus Found nothing
F-Secure Anti-Virus Found nothing
Fortinet Found nothing
Ikarus Found Trojan-Spy.Win32.Banbra.df :lut2:
Kaspersky Anti-Virus Found nothing
NOD32 Found nothing
Norman Virus Control Found nothing
Panda Antivirus Found nothing
Sophos Antivirus Found Troj/Keygen-BU :lut2:
VirusBuster
Found nothing
VBA32 Found nothing
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Не им верувај на такви сајтови,отиди на www.viruslist.com и од лева страна имаш опција за скенирање на фајлови од вируси.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
virustotal.com ми ги најде истите резултати како и virusscan
А viruslist.com проверува само со Kaspersky.
Мене ми е сомнително тоа што наоѓаат вируси само некои кои мене повеќето ми се непознати антивируси (барем за мене), а они првите од вирус топ 10 листите не наоѓаат:zbunet3:
Еве што ми наоѓа на еден зипуван фајл со 40работи во него.
Ако има некој од антивирусите од листата што наоѓаат вируси ако сака нека ми прати ПП, да му го пратам зипуваниот фајл (891кб), не е опасен - зипуван е, па нека го провери со неговиот антивирус и тука нека ги постира резултатите па да споредиме дали е во ред online скенирањето.

AntiVir Found BDS/Pcclient.581, TR/PSWeric5.AFKC, TR/Proxy.Horst.aae.8, TR/Proxy.Horst.aae.11, TR/Spy.Agent.34816, TR/PSWeric5.AFKE, TR/Proxy.Horst.aae.13, TR/Spy.Agent.34816.A, TR/Proxy.Horst.aae.14, TR/Proxy.Horst.aae.10, TR/PSWeric5.AFKG, TR/Smalltroj.ELLI
ArcaVir Found Trojan.Rbot.Etj
Avast Found Win32mall-LLU, Win32:Trojan-gen {Other}, Win32:Horst-AAE, Win32Spyware-gen
AVG Antivirus Found PSW.Generic5.AFKC, PSW.Generic5.AFKE, PSW.Generic5.AFKG
BitDefender Found nothing
ClamAV Found nothing
CPsecure Found Troj.Spy.W32.Bancos.aam
Dr.Web Found nothing
F-Prot Antivirus Found nothing
F-Secure Anti-Virus Found nothing
Fortinet Found W32/Horst.AAE!tr (probable variant)
Ikarus Found Trojan-Proxy.Win32.Horst.aae, Trojan.PSWeric5.AFKC, Win32.SuspectCrc, not-a-Virus.Hacktool.Keygen.PatchDreamW, Trojan.PSWeric5.AFKE, not-a-Virus.Hacktool.Keygen.cs3, Trojan.PSWeric5.AFKG, Trojan-Downloader.48909, Trojan.MulDrop.6459
Kaspersky Anti-Virus Found nothing
NOD32 Found nothing
Norman Virus Control Found nothing
Panda Antivirus Found Generic
Sophos Antivirus Found Mal/Generic-A, Mal/Packer
VirusBuster Found nothing
VBA32 Found BackDoor.PcClient.581, Trojan-Proxy.Win32.Horst.aae, Trojan.DownLoader.48905, BackDoor.PcClient.784
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
BitDefender Found nothing
Kaspersky Anti-Virus Found nothing
NOD32 Found nothing
F-Secure Anti-Virus Found nothing

Не ми е некако сигурен тестов.. Штом овие ( а посебно првите 3 не пронајдоа вирус ) значи не е нешто како што треба..

Незнам..
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
BitDefender Found nothing
Kaspersky Anti-Virus Found nothing
NOD32 Found nothing
F-Secure Anti-Virus Found nothing

Не ми е некако сигурен тестов.. Штом овие ( а посебно првите 3 не пронајдоа вирус ) значи не е нешто како што треба..

Незнам..

Zasto za cudenje? BitDefender i taka ne gi pomina najnovite testovi na Virus Bulletin:D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Zasto za cudenje? BitDefender i taka ne gi pomina najnovite testovi na Virus Bulletin:D
хехехе... Изгледа нема крај на нашава дискусија за анти-вирусни :))
Интересно ми е што не попушташ..:)

Жалам.. Искрено сакав да ти го направам ќефот, ама штета.. Не најдов посебно online scan од avira :)) А планирав да ставам линк на темава :ermm:

ON:

Еве во глобала од попознативе online scan. Има кратко резиме скоро за сите..
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Причината ја наведов во првиот пост. Заради повеќекратна сигурност.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.814
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно