• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Онлајн заработка

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Ме интересира дали знаете и дали имате искуство,со страни,на кои што можете да продавате логоа,веб темплејти,лични карти итн, и како оди начинот на плаќање.

Еве на пример како оваа.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Во план сум да го пробам тоа, да го завршам моето портфолио и ќе се регистрирам на некоја или некои.

Значи ако сакаш да почнеш, за почеток би било добро да си го средиш портфолиото.

Еве една http://www.elance.com/p/landing/buyerb.html
Знам едно другарче што е регистрирано, има заработено нешто над 1.000 $ ама не се ангажира нешто посебно.
Инаку е тешка таквата работа во поглед на тоа што оние попрофитабилните, поголемите проекти ги земаат веќе проверени имиња, а за новите обично останувале малите, и помалку платените проекти.
Контактот со клиентите е преку е-маил или skype, msn. Клиентите знаеле премногу да замараат со ситници, нијанси на бои и слично.
Плаќањето може да се врши со PayPal, чекови, кредитни картици (деновиве планирам да појдам во банка и да видам како стојат работите со тоа, тој начин ми изгледа најдобар).
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.689
30.119
kalco.ru
Интересна работа не сум размислувал до сега на ова :))
Може да се регистрирам..па можда и ќе капне нешто и да не капне не губам ништо
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
@Taurus фала за помошта,имам слушнато дека не се баш сигурни овие сервиси,ама ај да пробам :D
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Плаќањето може да се врши со PayPal, чекови, кредитни картици (деновиве планирам да појдам во банка и да видам како стојат работите со тоа, тој начин ми изгледа најдобар).

ОТ:
Paypal кај нас дури после нова година,така разбрав...
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Сервис, како сервис е само посредник, не зависи многу од него. Разликата е што има целосно бесплатни сервиси, делумно бесплатни - ако платиш ќе имаш повеќе привилегии, и целосно што се плаќаат. Јас ќе се зачленам на оние првите, може и на вторите - бесплатно, па ќе видам како ќе се одвиваат работите. Ќе ти кажам и подетално за плаќањето, кога ќе се информирам од прва рака.
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Еlance плаќаат и со Payoneer card која работи со македонски клиенти , тоа е всушност дебитна картица .... пробај со elance.com добра компанија се, а и 99designs.com изгледа интересно но првпат ги гледам нив искрено.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Еlance плаќаат и со Payoneer card која работи со македонски клиенти , тоа е всушност дебитна картица .... пробај со elance.com добра компанија се, а и 99designs.com изгледа интересно но првпат ги гледам нив искрено.

Тоа е ова: http://www.payoneer.com/ ???

Може малце искуство, која е, каква е постапката за регистрација, односно добивање на Payoneer card?
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
ете MetalGear одговори на прашањето... инаку лично јас немам искуство со таа картица но знам многу ја користат.
 

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
A kako da se podignat parite od debitnata kartica na payoneer?

I dali treba da bides polnoleten za da go rabotis ova na elance ili 99designs?
 

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
Ке да сум јас другарчето за кое Таурус напомна. Преку elance имам заработено преку 2000 долари, 1000 на директно преку escrow а со другите гледам да се договорам да ми пратат на payoneer картицата, за да ги избегнеме даноците таму :)

Како работи?

Прво и основно ти треба картица со можност за плакање на интернет да се регистрираш.
Можеш на free trial да одиш, али многу е лимитиран и тешко дека ке фатиш некој проект така.

Се плака по 9,5$ месечно, а со тоа добиваш 20 connects (повеке за нив подоле) и да можеш бидуваш во една секција (design, web, writing etc) за секоја наредна секција доплакаш по 4 долари од месец.

Connects ти се bidding points. 20 конекти имаш по default со месечното членство, при секое завршување на месечната членарина се трошат. Можат да се купат дополнително, 10 connects = 5$.

Различни проекти коштаат различни connects. Less than 500$ e еден конект, 500$-1000$ 2 connects, 1000-5000$ 3 connects итн.

Да прејдеме на payooner. Ја имам картицата and i love it.

Како ја извадив?

Треба да си плакачки член на Elance. Плакас 10$ за да ја нарачаш. Си пишуваш име презиме адреса кантри се тоа, и број од лична карта. За 20тина дена ми стигна од Америка у Скопје.

Што е предноста - Нема веке префрлање $ преку банки едно друго. Си имаш load card опција, и секој кој има кредитна дебитна, може да ти уплати на картица.

Исто така, се што си заработил на елансе, имаш опција за да си префрлиш на пајонер картицата. Префрлаш, идеш до најблизок банкомат и подигаш - its so simple.

Ако ти треба повеке инфо околу елансе , прашај слободно =)

Почетокот е тежок, но кога ке ти тргне - тргнало е (Сакам да кажам дека има доста returning customers za novi proekti, but as well annoying ones too - it depends ) :D
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Се регистрирав на Elance, ама не успеав да го поминам тестот. Проектите од областа во која сум јас изгледаат тешки, а самиот дизајн на страницата е сложен и не е лесно разбирлив како функционира се. Ми даде некој си туториал кој ништо не објасни, а напишаните правила беа ужасни и долги.
Незнам како вие сте успеале, ама како што кажавте почетокот е тежок. Изгледа професионално изработено, ама е за некого со работно искуство во одредена област, ако не си го работел тоа нема да можеш да ги сработиш тие проекти.:ha:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Сега ја загледав темава... значи вака 99designs е веб страна на која се организираат натпревари... натпреварите се за графичари... потребно за натпреварите ти е paypal (во најмала рака). Зависно од натпреварот може и да има и други начини на исплата (со чек, Moneybookers, western union). Сум учествувал на неколку натпревари таму но тоа е преголем залак за мене (сеуште сум почетник во графика), како и да е добро е за да се стекне искуство.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

digitalmartin

Intern
10 јули 2007
76
3
designs.blog.com.mk
Jas se registrirav na design99 pa sega so znam ke vidime so ke idpadni isprakav nekolku raboti seuste traat konkursite pa aj :) a so ova paypal uste ne mi e jasno so i kako, znam kaj nas ne raboti ama raboti vo Bugarija ama kako treba i so treba za tamu da gi prefrlam parite neznam, oti tamu lesno mi e da gi zemam imam luge bliski so imaat kreditni ama vrska nemam kako treba.
 

p1ner0

Intern
20 ноември 2008
22
3
try odesk.com
imas sekoj mesec po 20 free bids, a najbitnoto, imas ispiti/testovi za bilo koja oblast, i ako gi polozis odma si kvalifikuvan za taa programa, plus imas opcija da rabotis na proekti sto ke te plakat na saati, i imas na fiksna cena, zavisi od proektot... ke ti dadat programce i go instaliras, i ako dobies nekoj proekt na saati, ja uklucuvas programata, i praka screenshots na sekoii 5 min...
za mene oDesk is almost perfect sistem...
 

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
p1ner0,

sistemot na odesk e gore dole istiot so na elance, samo sto kade-kade e pomala zarabotuvackata. 10$ per month za na elance ne se mnogu.

Cheers
 

digitalmartin

Intern
10 јули 2007
76
3
designs.blog.com.mk
try odesk.com
imas sekoj mesec po 20 free bids, a najbitnoto, imas ispiti/testovi za bilo koja oblast, i ako gi polozis odma si kvalifikuvan za taa programa, plus imas opcija da rabotis na proekti sto ke te plakat na saati, i imas na fiksna cena, zavisi od proektot... ke ti dadat programce i go instaliras, i ako dobies nekoj proekt na saati, ja uklucuvas programata, i praka screenshots na sekoii 5 min...
za mene oDesk is almost perfect sistem...

Rabotis li na odesk.com sto konkretno rabotis tamu vo koja kategorija?
 

dzgoran

Intern
19 декември 2008
47
5
прашање за Voya..(или било кој..)
во elance, имам ли некоја опција како ..моја сметка или салдо кај шо ми стои таму ако немам сеуште картици(додека не средам со картициве)???
и за да почнеш со некој проект можеш одма или нешто се плаќа чланарина??(на пр да се пробам одма сега,за да не инвестирам и губам време за административни работи...како за проба) ?? позз
 

BaDcopY

Intern
15 декември 2008
65
8
Taurus mozesh da si zavrsish rabota so payoneer card kako sto objasni MetalGear. Jas denes pustiv App. za credit card od Payoneer pa za edno 2-3 nedeli ke stigne. 99 % funkcionira ;)
 

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
@ dzgoran

Saldo imas na samiot elance, pa koga ke si zemes kartica kolku sakas si prefrlas na karticata (site?). Jas obicno ostavam po 15$ mesecno za pretplatata.

EDIT: Mesecnata pretplata mozes da ja vrsis preku saldoto na elance($$ sho si zarabotil tamo), credit/debit card, paypal/bank (toa ne su probal ali taka pishue).

I zapomni, sekoj mesec avtomatski ti odzema pari od opcijata koja si ja odbral za plakanje, taka da dokolku imas tamu $$ a ne sakas da prodolzis so pretplata, samo smeni negde kade sho nemash nisho :)

Za da pocnes so proekt ti treba membership. Ima Free i Customized. So free ne vervam mnogo mnogo oti ke fatis nekoj proekt, so customized sansite se pogolemi zasto imas poveke connects (poeni za davanje ponudi), sepak se ti zavisi od ponudata koja ke ja dades, dobra ponuda mislam deka retko koj odbiva?

@BadCopy

101% funkcionira. Pred nekoj saat izvadiv 500$ (non-elance, private payment). Sepak ima nekoi si limitations (kolku mozes da vadis na den/ vkupno da imas na kartica etc) ali mislam deka odlicno gi zadovoluva site potrebi na eden mlad makedonec :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно