1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Онлајн радио преку Shoutcast

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од Cika, 3 Септември 2011.

 1. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,415
  988
  8 Декември 2009
  По туторијалот на HijackHacker за онјалн радио, еве и јас да објавам еден, само сеа наместо преку edacst односно oddcast кој се чини недостапен за повеќето, ќе ви покажам како да креирате радио станица преку Shoutcast.

  Прво и основно, започнуваме со симнување на winamp.

  http://download.cnet.com/Winamp/3000-2141_4-10251792.html

  Инсталирајте го winamp. Во "Options" одберете "Preferences"

  [​IMG]

  а потоа одете на DSPplugin и кликнете на Nullsoft ShoutCast source...

  [​IMG]

  Ќе ви се отвори следниов прозорец:

  [​IMG]

  Оставете го отворен прозорезот и регистрирајте се на овој сајт.

  Откако ќе се регистрирате и логирате, кликате на "stream settings" и ви се отвара ова:

  [​IMG]

  На местото на localhost ја впишувате вредноста од првото поле, на местото на port вредноста од второто поле и password вредноста од третото поле. Штиклирајте го Use ShoutCast v1 mode.

  Со ова го завршивме подесувањето на конекцијата. Сега одиме на yellow pages. Внесете го вашето име и URL на радиото.

  [​IMG]

  Време е за енкодерот. Бидејќи сервер дава можност од максимум 128 kbps, толку и ќе одбереме. Поставете се како на сликата.

  [​IMG]

  Стартувајте го серверот. Вредноста над виолетовото кај вас ќе биде друга, тоа е URL-то кое што треба да го пратите на вашите слушатели. Над црвената линија ќе имате опција "start"

  [​IMG]

  Пуштете нешто преку winamp и кликнете на connect.

  Честитки, вашето радио се емитува на интернет. Споделете го линкот над виолетовата линија од сликата погоре со тие што сакаат да го слушаат вашето радио ( максимум 1000 ).

  Забелешки, критики се добредојдени.

  Некои слики се позајмени од туторијалот на HijackHacker.
   
  1 person likes this.
 2. RedEvil

  RedEvil
  Баниран/a

  123
  8
  17 Мај 2011
  Баш си направив едно радио интересна работа.
  Благодарам на тут :D
   

Сподели

Вчитување...