• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Oнлајн продавница.

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
Значи вака.
(Ова ќе му дојде како имагинарна продавница додека истражам како идат работите)
Правам веб-продавница, имам легална скрипта имам магацин за производи. Сајтот го правам повеќе јазичен на глобално ниво. Поштарина, такси, царини итн итн се ми е средено освен трансферот на парите. Гледав дека со Google Checkout ми се врзани рацете бидејќи важи само за британски и американски продавачи. Решив со некоја бесплатна скрипта како osCommerce или ZenCart. Како да го средам подигањето на парите ако имам муштерии и од странство значи која е процедурата што се ми е потребно? Ајде ако има некој искуство или ако знае нека ми помогне. Поздрав!
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
928
901
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Би тебало да можеш да имплеметираш прилично добар систем за плаќање со Moneybookers, каде што ќе можат и само со кредитни картички да плаќаат. Ако е само за нашиот простор, ќе можеш поевтино да поминеш(зборам за транскации цена) со некои од нашите банки, мислам дека NLB имаат е-commerce решенија.

https://www.moneybookers.com/app/help.pl?s=merchant
 

bestofmk

Intern
4 октомври 2009
16
0
I jas imam vo plan nesto vakvo. Za plakanje go imam veke smisleno otprilika. Ako sakas mozeme nesto zaedno da napravime. Ti treba partner?
Daj nekoj kontakt msn,skype. Ako nejkes mozam barem da ti pomognam okolu toa.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Може некој да даде ако не ништо друго бар линкови од е-commerce решенијата од барем една наша банка? Јас барав али шипак. Или се збори директно со Casys?

Фала
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,382
2,753
Може некој да даде ако не ништо друго бар линкови од е-commerce решенијата од барем една наша банка? Јас барав али шипак. Или се збори директно со Casys?

Фала
Воопшто немораш со Касис да праиш муабет. НЛБ тутунска користат сосема друг процесинг центар и друго решение, а и стопанска користат трето. Помаливе банки се врзани со Касис. Иначе ни една нема некое да речеме демо, да разгледаш. Се иде на принцип, идеш у банка и тоа кај одделот задолжен за тоа, ти објаснуваат малце, и толку ....
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Воопшто немораш со Касис да праиш муабет. НЛБ тутунска користат сосема друг процесинг центар и друго решение, а и стопанска користат трето. Помаливе банки се врзани со Касис. Иначе ни една нема некое да речеме демо, да разгледаш. Се иде на принцип, идеш у банка и тоа кај одделот задолжен за тоа, ти објаснуваат малце, и толку ....
Значи пут под ноге и у банка. Ок, фала ти многу за одговорот.
 

GORAN09

Intern
18 октомври 2010
7
0
Za transver so pari

za da go sredis problemot so plakajneto treba da si otvoris biznis acaunt na paypal - alertpay-liberty resive i po zelba na drugi strani koi vrsat transver na pari i nema da imas nikakov problem so isplatite
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,382
2,753
za da go sredis problemot so plakajneto treba da si otvoris biznis acaunt na paypal - alertpay-liberty resive i po zelba na drugi strani koi vrsat transver na pari i nema da imas nikakov problem so isplatite
Прво ке се утепа од плакање провизии. Второ нема да му стигнуваат парите на сметка овде у банка автоматски, него когаке ги побара. Трето не поддржуваат денари, а него најверојатно му треба за домашен промет, т.е. да купуваат луѓе од македонија во македонија и достава во македонија. И на крај, не е легално наша фирма да има званична девизна сметка во странство. И да отвори сметка на некој од овие сервиси, ке има многу проблем да ги донесе парите на својата сметка во банка во Македонија.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно