Онлајн пазарење

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Дали до сега сте порачувале хардвер од светски on-line продавници. Ме интересира ако си купам да речеме графичка од www.amazon.com или www.e-bay.com дали ќе ми стигне, колкави се поштарините итн.
Кажете ги вашите искуства во врска со ова.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Vo vrska so ova imase tema i imase eden tip koj imase kupuvano , no od drugi strani bidejki od e-bay ne isporacuvale vo Makedonija, odnosno mal bil brojot na tie koj isporacuvale. Samo nikako da mi tekne kako se vikase taa tema sto bese tuka na forumov
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Типот кој го изведе сето тоа со порчување од странство има свој блог и на него има се убаво напишано! Типчето е сопственик на Македонскиот Торент Тракер ( traker-mk.org ) а неговиот блог е: http://www.theredguy.com/
 

zaeban

Intern
6 декември 2007
24
1
Дали до сега сте порачувале хардвер од светски on-line продавници. Ме интересира ако си купам да речеме графичка од www.amazon.com или www.e-bay.com дали ќе ми стигне, колкави се поштарините итн.
Кажете ги вашите искуства во врска со ова.

Епа Мартин јас не би ти препорачал да купуваш од онлине продавници а посебно хардвер причина:eek:ва е македонија и на граница ќе наидиш на еден куп проблеми давачки царинење бла бла за разлика од сите други држави секој вид електроника е без царинење али јбг македонија е ова :)):ua:
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Епа Мартин јас не би ти препорачал да купуваш од онлине продавници а посебно хардвер причина:eek:ва е македонија и на граница ќе наидиш на еден куп проблеми давачки царинење бла бла за разлика од сите други држави секој вид електроника е без царинење али јбг македонија е ова :)):ua:

Грешка си!
Прочитај го блогот! Му немаат наплатено данок колку што јас знам.

На крај цитат од неговиот блог за оние кои ги мрзе да прочитаат:

Значи и купувањето преку eBay функционира... откако ќе најдеш начин како да платиш без да ти бараат лични карти и копии од кредитни картици и барања за оспорувања на трансакции и ослободувања на резервирани средства. Сепак се е до искуството и се надевам дека овој серијал ти помогна за да ги избегнеш ваквиве проблеми кога ќе нарачуваш.

И дел од коментарите:

Vladimir said...

Поевтино ти е фати отколку да ги купеше од тука од Македонија? (зборам со сите трошоци)

The RED GUY said...

Да. Во Риверсофт уште го продаваат овој процесор 14800 денари.

Овие два испаднаа некаде 10500 денари вкупно.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Типот кој го изведе сето тоа со порчување од странство има свој блог и на него има се убаво напишано! Типчето е сопственик на Македонскиот Торент Тракер ( traker-mk.org ) а неговиот блог е: http://www.theredguy.com/

Sumi fala za postot uzivav dodeka go citav, a i nauciv nesto, plus moze i da se kontaktira so deckoto taka sto se ke ti objasni
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Епа Мартин јас не би ти препорачал да купуваш од онлине продавници а посебно хардвер причина:eek:ва е македонија и на граница ќе наидиш на еден куп проблеми давачки царинење бла бла за разлика од сите други држави секој вид електроника е без царинење али јбг македонија е ова :)):ua:

Незнам во блогот пишува дека не се наплаќа царина, а и цените се далеку, далеку поефтини
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еден мој другар константно продава и купува на e-bay. Си има PayPal account и преку него си ги врши плаќањата. Пред 2-3 месеци јас порачав Дигитална камера преку неговиот account. Камерата беше испорачана без никаков проблем. Значи испорачуваат во Македонија. Што се однесува до давачките немам искуство бидејќи јас за камерата не платив Царина и ДДВ.
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Еден мој другар константно продава и купува на e-bay. Си има PayPal account и преку него си ги врши плаќањата. Пред 2-3 месеци јас порачав Дигитална камера преку неговиот account. Камерата беше испорачана без никаков проблем. Значи испорачуваат во Македонија. Што се однесува до давачките немам искуство бидејќи јас за камерата не платив Царина и ДДВ.

A kakva kamera poraca i dali bese nova ili koristena.
I so kakva kartica e registriran drugar ti an PayPal sigurno ne e od ovde.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
A kakva kamera poraca i dali bese nova ili koristena.
I so kakva kartica e registriran drugar ti an PayPal sigurno ne e od ovde.

Купив Canon A630 нова. Другар ми живее тука во Македонија моментално ама до пред 2 години беше во Австралија и има тамошно државјанство, ама не сум сигурен со каква картица е регистриран. Само знам дека на е-bay многу пати има продадено негови работи, а исто така има и купено. Ете преку него јас си ја купив камерата. Некои велат дека е-bay не испорачуваат во Македонија. Тоа не е точно. А друга работа се процедурите околу давачките, царините и другите формалности. :rolleyes:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,616
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно