1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Онлајн лихва... дали е легално?

Дискусија во форумот 'Интернет Маркетинг' започната од petelko23, 3 Јануари 2017.

 1. petelko23

  petelko23
  Intern

  31
  18
  5 Август 2011
  Во последно време се намножија многу е-лихва платформи:

  https://forza.mk/
  https://credissimo.mk/
  https://www.mcash.mk/
  https://moneymax.mk/

  Сите овие се нудат да ти префрлат пари на трансакциска ако им дадеш пар информации за тебе (лична карта, матичен, трансакциска, итн...). Од твоја страна треба да им ветиш дека ќе ги вратиш парите назад, со лихварска камата.

  Прашањето ми е колку е ова легално во Македонија, и дали се корисниците легално обврзани да ги вратат тие пари. Колку што видов никакви договори не се потпишуваат, се се базира на клкик на "се согласувам" копче.

  Дури и да е легално, што ако некој друг аплицира во мое име, со мои податоци и партие стигнат на моја сметка? На пример, пар луѓе со кои што соработувам ги имаат сите податоци за мене со кои би можеле да аплицираат во мое име. Дали сум легално обврзан да вратам пари за кои што не сум аплицирал?
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,199
  1,251
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Добро де, сите копи пејст, дај споделете лично мислење и искуства што како... од копираниов текст погоре во глобала ништо неможеш да сватиш.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,329
  982
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Ова ти е легална лихва. Законот во мк вели дека камататите несмеат да бидат поголеми од 12%. Тие ова го почитуваат. Никој не ти бара камата поголема од 12%, "само" бараат трошоци кои во зависност од периодот го надминуваат неколкукратно износот што си го позајмил.
  За жал нашле дупка во законот и си го молзат народот. Ако побараш детални информации ќе видиш дека сите имаат одобрување за работа од министерство за финансии.

  А за злоупотреба на податоци се знае, казна затвор. Лесно се докажува тоа.
   
  На igor_igor и borcep им се допаѓа ова.
 4. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Клик договорите, "се согласувам" исто тежат како и твој потпис црно на бело.
   
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,580
  3,574
  12 Јануари 2016
  Машко
  Значи можно е во твое има да „потпише“ лихварски заем било кој што има лични информации за тебе (лична карта, матичен број, број на трансакциска сметка, итн)?
  Не мора мотивот да е финанскиски, ете заради зијан и наштатување некој може да го направи тоа. А голем е списокот на тие што им се достапни личните податоци, обичен чиновник во банка, вработени во јавна администрација.

  Ова ако е вистина, е голема можност за малверзации. Не би смеело ова да е можно без иницијално физичко потпишување договор, заверување на нотар, итн...
   
  На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
 6. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Да, ама соодветни казни си има и за крадење на идентитет. Не тропам глупости, информациите ми се од правен факс, само не ми пишуваат многу долги постови.
   
 7. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  409
  323
  11 Декември 2009
  Ти стига смс, без неа ништо. Доколку некој ти го украде и мобилниот, тогаш може да ти наштети доколку не реагираш на време
   
 8. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,355
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Кој преваранти само, зимаш 20000 враќаш 45000[​IMG]

  Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
   
  На DrMTR и igor_igor им се допаѓа ова.
 9. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  349
  257
  13 Март 2015
  Машко
  Овие фирмички се општо познати по тоа што зад нив стојат политичари со сомнителен капитал.
  На пример некој функционер бивши или сегашен од партииве дрпнатите пари од државата си ги реинвестира во лихва со ненормални камати. Се разбира заштитени се како волци па нив ги држи и полиција.

  Братучед зема од овие М-кеш наводно некоја фирма од Охрид. ГО беа заглавиле до гуша со камати.
  Имаше порано на диво работеа ваквите лихвари, но сега се колку толку регистрирани и сето тоа од причина да извршат проверка во македонско кредитно биро дали и колку должите пред да ви дадат пари

  ВО секој случај противник сум на вакви лихвари, особено што на нив става потпис зоран Ставрески па ги прави да изгледаат и легални.

  А Игор Џамбазов дури сега сфатив кој мајмун бил.
  Едно време го лажеше народот со Бинго и лото, а сега со ова форца кредити
  Нека си најде некоја жена и нека си има деца. ТОлкаво магаре а уште лаже народ.
  Болен човек
   
  На Rac58, Petar86, Psycore и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  Џамбазов си е најмен за атл кампањи - они дали понуда, тој се согласил.
  Не гледам ништо лошо тука :)

  Форца и кредисимо си се легални, ова се бизниси со пресметан ризик можат многу лесно да затворат. Моментот со "се согласувам" копчето е - ти го даваш твојот ЕМБГ, а со него те проверуваат во КИБС - ако поминуваш зелено ти префрлаат пари, жолто некој ќе мора да те провери рачно (имаат рокови), црвено јок.

  Edit: Исто има момент и некаква проверка со работодавачот, ова не го знам целосно како оди - го сфатив моментот со веб сервисот на кибс само :D

  Source: знам вработен во форца, соравиа
   
 11. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  349
  257
  13 Март 2015
  Машко
  Мене ми станува се поодвратен. Уште од мал си искористувал што му давала државата и наместо да биде човек од него тој дојде на ова ниско ниво да лаже народ. Едно е реклама, а друго е да рекламираш ајдуци при свест дека некој утре ќе плаче од тоа

  Всушност ако подобро разбирам тој секогаш и се вртел околу коцката. Коцкариште право.

  ЛЕгално е бидејќи државата направила така. Но има ли некој да види од каде доаѓаат тие пари.
  Дали се украдени па реинвестирани ? Дали се црни па се обидуваат да се обелат ?
  Или се стварно легални?

  Од искуство знам дека месечно даваат огромна сума на пари на луѓе-пациенти.
  Ќе споменам бројка од над 500000 евра на една од фирмите.

  Годишно тоа се над 6.000.000 евра
  Али јбг нека си тера работава. Мора нешто да се работи, а и секој работи така овде
   
  На Lokvan и Petar86 им се допаѓа ова.
 12. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Зошто превара, се си пишува транспарентно.
  10% ако е месечна камата, тоа се 2000 денари камата секој месец + околу 1600 денари рата од првичната сума. И така испаѓа сумата од над 700 евра.
  Финтата е во зборот камата, не е исто 10% месечна и 10% годишна или вкупна камата. Демек зимаш 20к, а враќаш 22к се на се.
  Добро е што тука однапред е напишано, не ти праат манипулација како погорната демек 10% камата и си мислиш дека ќе вратиш само сумата што си ја земал +10% се тоа на рати, а уствари таа сума од 10% ја враќаш секој месец.
  Реално каматата е 120%, но пошто звучи како огромна бројка, ја расцепкуват на 10% секој месец, за да звучи како подобра зделка.
  Па ако некој нема грам памет и му е фино да враќа 120% од сумата што ја земал, бујрум...
  Што е разликата од банка и лихвар? Тоа што едниот има малце помала камата, но повеќе го тупи, додека другиов има повисока камата но помалце отупувачка процедура.
  Попрво би позајмил пари од близок роднина/пријател, одколку од било каква "легална" институција.  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нема превари,
  ова е легално лихварство и подалеку од нив!
   
 14. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,199
  1,251
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  а демек као банките не се лихвари, само со поголеми суми работат :)
   
 15. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,419
  3,137
  24 Септември 2012
  Имаат згради поголеми да се осеќаш дека не те лихварат. А кредит за кола од 12000 и исплата 17500 не е лихва.
  Глупости.
   
 16. Ivancho

  Ivancho
  Intern

  1
  0
  8 Февруари 2018
  Ovie firmi gi ima sekade vo svetot, se vikaat FinTech companies ( Financial technology company ) bidejki svoite finansiski uslugi gi nudat on line.
  Nekolku pati sum kooristel vakvi kreditcinja od ovie:

  избришано од модератор, спам дел


  mislam firmata e ..... od Bitola.
  Mi isplajkaat za 1 cas ne baraat dokumenti.
  Jas sum zadovolen bidejki ednas pobarav vo banka 40.000 denari, mi ponudija karticka i cekav 3 nedeli i na krajot mi kazaa deka sepak me odbivaat bidejki sum bil vraboten na opredeleno.
  Taka da mislam deka se korisni kompanii dokolku ti trebaat pari brzo.
   
  Изменето од модератор: 9 Февруари 2018
 17. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  827
  1,391
  12 Септември 2013
  Машко
  Иванчо, кажи дека работиш кај лихварите, не туку ми ги рекламирај. Се надевам ќе ве снема комплет еден ден.
   
  На Zippo, Krkac, Daniel86 и уште 18 други им се допаѓа ова.
 18. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,760
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Заборави кога е основана фирмата да кажеш
   
  На Astro и JasSum им се допаѓа ова.
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,580
  3,574
  12 Јануари 2016
  Машко
  Во кои ситуации би било „корисно“ човек да позајми 20 илјади, ако потоа за една година треба да врати 45.7 илјади денари?

  Јас гледам само две можни ситуации, кои позитивно одговараат на моево прашање.
  1. Ако човекот не планира да живее повеќе од една година (и нема имот на свое име).
  2. Ако некој најблизок е киднапиран и му држат пиштол вперен во слепоочница, и бараат пари за да не го убијат, и тоа во рок од неколку часа.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  820
  876
  9 Декември 2015
  Машко
  Лихварство Член 260
  (1)Тој што за услугата што му ја прави на некое лице прима иди договара за себе или за друг несразмерна имотна корист искористувајќи ја неговата тешка имотна состојба, тешките станбени прилики, нуждата, недоволно искуство или лекомисленоста, ќе се казни со парична казна или со затвор до три години.
  (2)Со казната од став 1 ќе се казни и што неовластено се занимава со давање пари или други потрошни предмети на заем со договор и притоа договара несразмерна имотна корист.

  Да платиш повеќе од два пати во рок од една година мислам дека е несразмерно.
   
 21. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  3. Aко некој има коцкарски долг што треба да го плати веднаш или рекетари му тропаат на врата :).
   
 22. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,580
  3,574
  12 Јануари 2016
  Машко
  Па тоа исто му доаѓа под ставка 1.
  Ама ете нека биде подставка 1а. ;)
   
 23. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,329
  982
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Да го ставиш терминот FinTech companies и овие "легални лихвари" во една реченица, заслужува бан.
  Компанијата што ја рекламираш е избришана од твојот пост. За реклама контактирај ги Маркетинг ⋆ IT.mk
   
 24. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,265
  6,395
  27 Март 2014
  Подалеку од овие брзи кредити . Кожата ке ви ја симнат после. Толку.
   
 25. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  E само вакви зимаат пари од фирмиве :D  Original version :)
   
  На Војвода и Lokvan им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...