• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Онлајн бројачи

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Земам во обзир дека не користете готов портал/форум, затоа што 99% од ваквите скрипти имаат ваква опција.

Постојат неколку начини, но ќе наведам само два:
1. Правење статистика преку скрипта хостирана на вашиот сервер.
2. Правење статистика преку скрипта хостирана на друг машински сервер.

1. Правење статистика преку скрипта хостирана на вашиот сервер.
Сите скрипти се користат на скоро исти начин и инсталација, конфигурација и ставање кодот на местото каде што саката да се поставува бројачот. Некои од најдобрите бесплатни скрипти се:
Real Time Online Counter - Детално, брзо, едноставно - Симни
A-Online - Најдобра од сите наброени - Симни
phpUseronline - Брза едноставна и квалитетна скрипта - Симни
TG Who's Online - Исто како и сите останати :) - Симни
и други...

2. Правење статистика преку скрипта хостирана на друг машински сервер.
Торетски е слично како и на горното, но не баш. Проблемот е тоа што, ваквите услуги генерално имаат реклами и не се стабилни, и се` на се... не е баш така како што вие посакувате(барем сигурно не ви е дојдено преку бројачи да рекламирате други сајтови, кога тоа можете сами да си го набравете). Но вреди да напоменам неколку:
MyOnlineUsers - http://www.myonlineusers.com/
UsersOnlineCounter - http://www.usersonlinecounter.com/
FastUsersOnline - http://www.fastusersonline.com/
WhoIsOnline - http://www.whoisonline.net/
FreeOnlineUsers - http://www.freeonlineusers.com/
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,998
Мислења
854,407
Членови
29,630
Најнов член
kiko1337x
На врв Дно