• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Онлајн Бизнис од Македонија и како да се успее?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Grujoski

Intern
30 јануари 2020
7
3
Дали некој може да споделе искуства и совети за онлајн бизниси (Dropshipping, Affiliate Marketing, Internet Marketing, Online Selling) од Македонија, процесот од почеток до крај?
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,955
2,527
Има туторијали на интернет -Како да се биде богат и вечно среќен со овие три лесни чекори!

онтопик- Првото прашање треба да ти биде- Што сакаш да работиш? Со што би бил среќен? Што е тоа што го имаш а останатите 99% во истата струка го немаат? Информација? Знање? Вештина? Храброст? Контакти?

Кога ќе се одлучиш, тогаш побарај помош.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Grujoski

Intern
30 јануари 2020
7
3
Има туторијали на интернет -Како да се биде богат и вечно среќен со овие три лесни чекори!

онтопик- Првото прашање треба да ти биде- Што сакаш да работиш? Со што би бил среќен? Што е тоа што го имаш а останатите 99% во истата струка го немаат? Информација? Знање? Вештина? Храброст? Контакти?

Кога ќе се одлучиш, тогаш побарај помош.
Добар одговор, само сакав да поттикнам дискусија за овој процес, не барам туторијал некој да напише, туку да сподели искуство во кратки црти. Од типот со што почнал, како го средил процесот за трансакции во или надвор од Македонија, и кои алатки ги користи.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,581
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Добар одговор, само сакав да поттикнам дискусија за овој процес, не барам туторијал некој да напише, туку да сподели искуство во кратки црти. Од типот со што почнал, како го средил процесот за трансакции во или надвор од Македонија, и кои алатки ги користи.
Пак, индиректно, прашуваш некој да ти сподели деловни тајни. Not cool man, not cool
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
534
551
аманте бе луѓе, зарем лебот ќе ви го земе... :(
Некој се мачи од сабајле до вечер со години, за некој друг да џаболебари па да дојде и да чека spoonfeeding.
Нема прашано никакво конкретно прашање, чека процесот од почеток до крај.
@OP Дечко да не трошиш време, да не сакаш за исплата да стаиме твоја paypal адреса и дирекно само пари да ти стигаат
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,581
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
аманте бе луѓе, зарем лебот ќе ви го земе... :(
Не. Не е за "земање лебот", проблемот е екстрахирање знаење од другите без да се мрдни газот да се истражи, труд, време, пари. Spoonfeeding и script keedies шо сакаат брзо да створат нешто шо некој минал време да го развие. То е индиректна дефиниција за деловна тајна.

Мое верување е дека јас не треба да ти го дадам решението - туку да те насочам кон решението. Во случајов, гугл му е најдобар пријател за истражување наспроти freeloading!

Edit:да бевме 1998ма,да нема ресурси... Ќе сфатев некако. Ама на оволку информации да го избери подлиот пат... Not cool.

Edit 2: насловот не ти е алармантен? Како да се успее? Ајде, да делиме деловни/во многу случаи лични тајни и да му сервираме се на тацна и да ги пре**е сите со сервирано на готово?

Не ми е воопшто во ред темава. Да бев Симо ( @Fatal1ty_ ) ќе играше бичкијата
 
Последна промена:

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
670
575
Bitola
Еве ти неколку препораки а неможиме ние да ти кажиме чекор по чекор како да отвориш бизнис и да успееш сето тоа зависи колку ти труд и напор ќе вложиш.
 1. Истражи за твојата бизнис идеја
 2. Размисли дали му е потребен тој производ на пазарот? (Важно!) ,дали имаш конкуренција?
 3. Направи бизнис план и испланирај ги финансиите
 4. Избери интересно име за твојот бизнис (Важно!)
 5. Промовирај го бизнисот
 6. Најголем пририотитет ти се купувачите,однесувај се коректно и професионално кон нив,профитот не е толку битен колку што е важно купувачот да биде задоволен
 7. Води евиденција колку имаш трошоци,приход и профит и ќе знаеш дали вреди да продолжиш или ако си во загуба да престаниш со бизнисот
Финансиите не се толку битни за почеток колку што е битен твојот производ,нормално без финансии неможиш да започниш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Grujoski

Intern
30 јануари 2020
7
3
Конкретно е процесот за трансакциите во Македонија. Поради тоа што не може да се прима пари преку PayPal во нашата држава. Се работи за Dropshipping продавница и не ми е јасно како оди тој процес на примање пари за да бидам чист пред законот. Не ми треба искуство некој да пренесе од милион долари.
 

Vampo

Gaining Experience
24 октомври 2010
358
240
За примање пари си отвараш фирма во МК, електронско банкарство од МК банки за да процесираш картички, моментално не е достапно во Shopify, меѓутоа со WordPress + WooCommerce можеш тоа да го постигнеш. Останатото е пронаоѓање на вистинскиот производ, опис на производот, и маркетинг. Се е оставено на твојата имагинација, како да го претставиш производот во најдобро светло.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Grujoski

Intern
30 јануари 2020
7
3
За примање пари си отвараш фирма во МК, електронско банкарство од МК банки за да процесираш картички, моментално не е достапно во Shopify, меѓутоа со WordPress + WooCommerce можеш тоа да го постигнеш. Останатото е пронаоѓање на вистинскиот производ, опис на производот, и маркетинг. Се е оставено на твојата имагинација, како да го претставиш производот во најдобро светло.
Смислен е производот што планирам да го продавам исто така сетирав WordPress i WooCommerce. Е сега малку сум во неизвесност што ако не успее, во какви трошоци би влегол ако можеш да споделиш. Фала!
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Конкретно е процесот за трансакциите во Македонија. Поради тоа што не може да се прима пари преку PayPal во нашата држава. Се работи за Dropshipping продавница и не ми е јасно како оди тој процес на примање пари за да бидам чист пред законот. Не ми треба искуство некој да пренесе од милион долари.
2Checkout. Не прави наплата со Касис - ептен грдо изгледа.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
496
410
Skopje
2CO ќе го изгори со провизии.. Посебно ако немаш почетен капитал кој ти е одвоен у случај за црни дани. 2CO е топ пајмент провајдер, али има доста провизии.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
2CO ќе го изгори со провизии.. Посебно ако немаш почетен капитал кој ти е одвоен у случај за црни дани. 2CO е топ пајмент провајдер, али има доста провизии.
2Чекаут му ги зголемува шансите да направи продажба за 100% - овозможува и наплата со ПејПал.

Одозгора на тоа, се е на дугме - пример refund може да правиш со притискање на едно копче. За касис не сум сигурен.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
А преку НЛБ да си иде, со нивниот плугин?
Многу кошта. Мислам околу 700 евра беше со се имплементација. Колку што знам не даваат демо пред да го купиш. + има многу тековни трошоци. Бетер од 2Чекаут се :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Grujoski

Intern
30 јануари 2020
7
3
Колку провизија земаат 2Checkout oд прилика, зошто немам многу капитал за горење. А во главно сакам продажбава да ја спроведувам во Македонија
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Колку провизија земаат 2Checkout oд прилика, зошто немам многу капитал за горење. А во главно сакам продажбава да ја спроведувам во Македонија
Ти пратив и линк од нивниот вебсајт друже, оти не го кликна? Еве ти директен линк: Pricing | 2Checkout
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

Grujoski

Intern
30 јануари 2020
7
3
Paddle има опција за плаќање директно на лична сметка без потреба од компанија. Провизиите се високи ама ако правиш многу пари нема да ти прави разлика.
Данок треба да се плаќа ако го имам ова?
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
496
410
Skopje
Paddle има опција за плаќање директно на лична сметка без потреба од компанија. Провизиите се високи ама ако правиш многу пари нема да ти прави разлика.
Кога ќе видам таб "Pricing", а во него ти бара емаил за да добиеш цени, незнам зошто одма губам заинтересираност. Ваквите провајдери ми се некако шалабајзерски и мислам дека даваат цена од рука (која не е фиксна за секого според X број на нарачки или било кој друг фактор).

Си работел со овие? Како ги делат цените ме интересира..
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,141
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,220
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно