1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Onkyo HT-R390

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од Aleksandar!, 30 Август 2018.

 1. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  524
  162
  29 Јули 2010
  Здраво на сите .
  Ќе ве замолам за помош или совет како да го решам проблемов со појачалото.
  Значи секој ден на првото палење му требаат 10-15 минути за да дојде звук.
  Некогаш побрзо некогаш поспоро. Кога го палам гасам знае да дојде звук побрзо. Поврзано ми е со ТВ ако значи нешто тоа . Не е носено ма сервис и не е отварано од моја страна .
  Благодарам .

  Испратено од SM-A530F преку IT.mk форум апликација
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,959
  2,727
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Suvi elektroliti.
   
  На Aleksandar! му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  524
  162
  29 Јули 2010
  Баш викендов ако имам време ќе го отворам да видам дали нешто ќе направам .

  Испратено од SM-A530F преку IT.mk форум апликација
   
 4. krema

  krema
  Professor

  8,020
  7,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Подобро однеси го кај некој што се разбира, немој сам да чепкаш ако не ти е позната оваа материја.
  Мој совет, а ти како сакаш. :)
   
  На Aleksandar! му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,582
  1,266
  9 Јули 2013
  Машко
 6. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  524
  162
  29 Јули 2010
  Вчера го отворив и забележав неколку надуени кондензатори. Најверојатно тоа е проблемот . Ќе ги заменам па ќе видеме дали е до тоа. 20180903_230229.jpeg 20180903_225647.jpeg

  Испратено од SM-A530F преку IT.mk форум апликација
   
 7. krema

  krema
  Professor

  8,020
  7,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со среќа. :)

  Гледај поквалитетни кондензатори да најдеш.
   
  На Aleksandar! му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  524
  162
  29 Јули 2010
  Не е до тоа. Најверојатно е до таканаречената хдми карта која што го пренесува звукот. Чипот задолжен за таа работа имал фабричка маана со загревање . Сега прашање е дали има чаре за тој чип или не . Колку што можев да прочитам имало решение со загревање на чипот со топол воздух и после тоа да се стави ладилник за да не дојде до истото.

  Испратено од SM-A530F преку IT.mk форум апликација
   
 9. krema

  krema
  Professor

  8,020
  7,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  За вакво нешто ќе се обратиш кај искусен електроничар.
   
 10. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  524
  162
  29 Јули 2010
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,959
  2,727
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас на сликиве не само што гледам подуени кондезатори туку и влага на плоча има според тоа што гледам.
   
 12. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,276
  822
  8 Декември 2009
  Кондензатори=кондензација=влага.
   
Слични теми
 1. Dinamit
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  797
Вчитување...

Сподели

Вчитување...