• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

OnePlus паметни телефони - генерална дискусија

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
283
672
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Во 24 часа. Имам доста работи уклучено цело време, како локација, блутут, вајфај и 4г. И qhd 120hz ми е дисплејот.
Јас мислам дека треба да се побарам малце повеќе детали пред да му кажете дека 4 часа SOT не е океј. Можеби 4 часа ги вади во текот на 3 дена? Тогаш би било одлично пошто и позаддинските работи трошат батерија.
Испратено од IN2020 преку IT.mk форум апликација
 

Zvone Boban

Intern
24 октомври 2019
62
38

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,435
1,193
Ohrid

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ја само да пробам да му помогнам колку можам, инаку знаеме дека телефонот не чини, брендот 1+ е пред пропаст и Самсунг Ултра 20+ е бог на телефоните ;)


Сакам да кажам дека не е до херците него има проблеми со некоја апликација/сервис, ништо нити реков за брендот, нити за телефонот, го користев OP8P и знам колку SOT се вади.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,838
2,745
Струмица
@sostius
Кога ќе видам дека ми троши батерија подолго време (1-2 дена) повеќе од 1%/h на Screen off во Accubattery, значи нешто не е во ред. Обично е од нов апдејт на Play Services или некоја друга системска ситница.
Прво нешто, чистам cache на Google Play Services, Play Store и бутирам во recovery - wipe cache.
Ако после ова пак има цедење на батерија во позадина, чистам целосно Storage + Cache на Play Services.
Последно чааре секојпат ти е Factory Reset.
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
283
672
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Screen off во акубатери ми е 2%. Заборавив да кажам и дека АОД ми е вклучен цело време. Ќе тестирам без него да видам. Фала
@sostius
Кога ќе видам дека ми троши батерија подолго време (1-2 дена) повеќе од 1%/h на Screen off во Accubattery, значи нешто не е во ред. Обично е од нов апдејт на Play Services или некоја друга системска ситница.
Прво нешто, чистам cache на Google Play Services, Play Store и бутирам во recovery - wipe cache.
Ако после ова пак има цедење на батерија во позадина, чистам целосно Storage + Cache на Play Services.
Последно чааре секојпат ти е Factory Reset.
Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

Zvone Boban

Intern
24 октомври 2019
62
38
Screen off во акубатери ми е 2%. Заборавив да кажам и дека АОД ми е вклучен цело време. Ќе тестирам без него да видам. Фала

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
Не би смеело да биде поради АОД. Тоа е една од најдобрите опции на телефонот и посебно е дизајниран да не троши многу батерија.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,013
3,734
Лош PR, едноставно треба да ставиш „Копче“ со „Optimize processor usage“. Толку е едноставно, башка ќе си го крстиш дека е Feature и ќе се фалиш со тоа наместо да те хејтаат непотребно.

Инаку на новиве телефони го снема она Power Saving што го имаше порано „Limit processor power to 80%“, и слично што си беше супер работа за да се пали автоматски кога ќе си одредиш на колку батерија, рецимо на 20% батерија да ти пали лимит на процесор, лимит на максимум светлост на екранот и слично.

Инаку многу убава работа што додале (или е од андроидот сам, незнам) е дека „Optimized charging“ што уствари ја полни батеријата до 80% навечер, а детектира ти кога го земаш телефонот - на пример 7:44, и пресметува кога да го дополни до 100% за да не стои со саати полн на неприродна волтажа. Ова го мелам 10 години и е основна работа за било кој што дизајнира батерии и полначи. Но, секако можеш да го исклучиш ако не сакаш така да работи.
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,232
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
(или е од андроидот сам, незнам) е дека „Optimized charging“ што уствари ја полни батеријата до 80% навечер, а детектира ти кога го земаш телефонот - на пример 7:44, и пресметува кога да го дополни до 100%
мислам од Android е ова. Се појави во Pixel-и пред неколку верзии на Android, така да сега ваљда trickle down до сите.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,056
789
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
View: https://twitter.com/OnePlus_IN/status/1415615523287572482?s=20


 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,058
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Вака као шо глеав ревјуериве, задоволни, попара праи one plus со новиве последни модели?
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,759
2,281
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Овие mediatek уште се лоши?
Dimensity напротив се супер чипсети поготово последниот што го користи Норд 2.

Уште не можам да сватам како може нордот да има ОИС а поскапиот 9 да нема ... како и да е Норд 2 изгледа како достоен флегшип килер ако не претераат со цена.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Солидна камера нема што.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,013
3,734
Јас пак неможам да разберам што толку ја кратат основната телефото 3х камера од сите модели.

Инаку значи сега ќе има сервис и резервни делови комтрејд? (Батерија и екран?)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јас пак неможам да разберам што толку ја кратат основната телефото 3х камера од сите модели.

Инаку значи сега ќе има сервис и резервни делови комтрејд? (Батерија и екран?)
Заради тоа што штедат пари на тоа. OP не се ни флагшип, а ни буџет веќе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,867
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно