• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

OnePlus паметни телефони - генерална дискусија

Zvone Boban

Intern
24 октомври 2019
41
23
Стабилна верзија е нема да има проблем,можи слободно да се инсталира денес го инсталирав на од другарче телефонот.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Тоа не е спорно, само прави factory reset и full wipe ако се инсталира преку Open Beta 2.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,320
1,291
Drachevo
Under-the-hood is where the biggest problems lie. The notifications system has been broken for years across multitudes of OnePlus smartphones. It was a problem on the OnePlus 3, on the OnePlus 6, the OnePlus 7 series, and it’s still a problem on the OnePlus 8 series and the OnePlus Nord today. My girlfriend’s OnePlus 7 Pro has even missed alarms, my own OnePlus 8 Pro frequently misses messages and emails, and my OnePlus Nord missed WhatsApp messages and emails. These issues aren’t confined to my bubble of contacts either—DontKillMyApp lists Oneplus as the worst offender across all OEMs for app killing. Huawei, Xiaomi, OPPO? OnePlus is worse than all three, yet those are the three that have the worst reputation. Somehow, OnePlus often flies under the radar. Apps are killed all the time on all of my OnePlus devices, to the extent to which I’ve not seen before. 

Zvone Boban

Intern
24 октомври 2019
41
23
Under-the-hood is where the biggest problems lie. The notifications system has been broken for years across multitudes of OnePlus smartphones. It was a problem on the OnePlus 3, on the OnePlus 6, the OnePlus 7 series, and it’s still a problem on the OnePlus 8 series and the OnePlus Nord today. My girlfriend’s OnePlus 7 Pro has even missed alarms, my own OnePlus 8 Pro frequently misses messages and emails, and my OnePlus Nord missed WhatsApp messages and emails. These issues aren’t confined to my bubble of contacts either—DontKillMyApp lists Oneplus as the worst offender across all OEMs for app killing. Huawei, Xiaomi, OPPO? OnePlus is worse than all three, yet those are the three that have the worst reputation. Somehow, OnePlus often flies under the radar. Apps are killed all the time on all of my OnePlus devices, to the extent to which I’ve not seen before.Звучи доста реално и објективно. Јас немам никаков проблем ама еве размислувам да го фрлам.
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,397
1,160
Ohrid
И јас сум немал никаков проблем и немам,ништо сега поради ова ке морам да го менувам брендов да одам на пиксел.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Промените не се ништо страшно, но што правиме со апдејти кои беа главните адути на компанијата?

Или сега ќе прогледуваат за тоа?
 

Zvone Boban

Intern
24 октомври 2019
41
23
Промените не се ништо страшно, но што правиме со апдејти кои беа главните адути на компанијата?

Или сега ќе прогледуваат за тоа?
ОП8 беше прв после Pixel кој доби 11, веќе е на open beta 2. За постарите модели касни во однос на другите брендови? Ако и касни кај ОП3 или ОП5 што се сомневам, треба тоа каснење да го споредиме со тогашните модели од конкурентите а не со најновите модели на конкуренцијата.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
ОП8 беше прв после Pixel кој доби 11, веќе е на open beta 2. За постарите модели касни во однос на другите брендови? Ако и касни кај ОП3 или ОП5 што се сомневам, треба тоа каснење да го споредиме со тогашните модели од конкурентите а не со најновите модели на конкуренцијата.
Безбедносни апдејти каснат доста за разлика од порано.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Онака ме интересира правам споредба помеѓу Самсунг и Оне плус за упдејти.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Па Samsung никогаш не биле брзи за системски, а драстично ги убрзаа безбедносните, во нив многу често има и по некоја системска, а и камерата преку стор ја апдејтуваат како пример.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,420
847
Добро што си избега оној ЦЕО што им беше порано (Pei) , но како што сфатив имале недоразбирања со оној партнерот(Lau) , го ставиле порано главен на Оппо/Реалме. Кој ќе ги знае кинеска работа хаха.
 

Venom46

Intern
12 јуни 2018
58
12
Загрижувачки малце ова што читам последно време за ОнеПлус бидејќи сум презадоволен со 6Тто и дефинитивно следен телефон планирам повторно да зимам ОП.
 

Zvone Boban

Intern
24 октомври 2019
41
23
One UI на OP, сега и bloatware... Веројатно не би купил следен телефон OP.

Испратено од 1+7TPRO по DHL
Нема OneUI на OP а и прашање на кои модели и територијални подрачја се однесува bloatware-от. Ако овие работи представуваат голема опасност покрај сите позитивни страни, тогаш не знам кој модел останува да ги задоволи високите критериуми...
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,623
1,034
Доста сличен е Oxygen 11 со One UI. Точно е дека не сум го пробал сеуште ама се оддалечува од stock, а тоа ми е малце проблем во споредба со сегашниот софтвер.

Белки ќе дојде на 7T Pro, па да можам да го тестирам и се надевам ќе ме изненади.

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,320
1,291
Drachevo
Мислењето е автоматски споено:

Не е лоша понудава а другари, 200$ поефтино отколку во Мобелиск
 
Последна промена:

cipiripi

Gaining Experience
7 септември 2010
320
360
Мислењето е автоматски споено:

Не е лоша понудава а другари, 200$ поефтино отколку во Мобелиск
Мислам дека сепак не е. Барем за нас, во Македонија.

Не го зимаш во предвид и шипингот, кој е само преку ДХЛ. Што значи, на таа цена имаш шипинг 37усд, ддв 18% и давачки за ДХЛ 25 евра отприлика.

Или, 465 Евра вкупно да го имаш во тебе телефонот. Без гаранција е сепак.

Во Мобеликс не го најдов овој модел, но го имаат ОП7Т Про за 33800 денари или 550еу.

Моделот е со 256ГБ, наспроти овој што го посочуваш кој е со 128ГБ.
Оп7т про е и подобар како модел сепак.

Плус тука во МК имаш гаранција, која иако е без фискална и генерално ништо не гарантираат кога ќе прочиташ убаво, кога би дошол до дефект во поголем број на случаи ја уважуваат гаранцијата без проблем.

Така да- не, мислам дека воопшто не е добра зделка за нас во МК.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,320
1,291
Drachevo
Никој не планира да плати данок кога купува телефон од странство и на повеќето му успеваше ( мислам и на тебе)
Shipping Cost не ми излегува, ти верувам дека е скапо...
 

cipiripi

Gaining Experience
7 септември 2010
320
360
Никој не планира да плати данок кога купува телефон од странство и на повеќето му успеваше ( мислам и на тебе)
Shipping Cost не ми излегува, ти верувам дека е скапо...
Сепак си грешка, пак.

И баш напротив, секој планира да плати данок кога нарачува од странство :)
И на ретко кој му успеваше да НЕ плати данок.

И кога ќе се деси да нема да плати, како да добил на лотарија.

Ретко, ретко кога проаѓа телефон без данок во последните 3 години. Може да се каже секој 15ти да пројде без данок, али и тоа е само со обичните пошти кога иде.
ДХЛ или Федекс, нема теоретски шанси да пројде без данок, т.е. да иде без царинска постапка.

Не е лошо во иднина убаво да се проверат давачките, да се израчунаат трошоците точни па да се пише како "добра понуда".

Не знам само од кај и како израчуна 200еу разлика, кога овој модел веќе го нема во Мобеликс?!

Испратено од SM-G977N преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,620
Мислења
821,815
Членови
28,267
Најнов член
Andrej98
На врв Дно