1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

OnePlus паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 1 Јуни 2017.

 1. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  387
  336
  7 Јули 2013
  Машко
  Знам, затоа не ми е јасно шо е филмот со 8 лајт. Ако е помал уред, супер, ама шо друго може да биде кога го имаш 7т како избор?
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  Пропуст е IMX586 на обичниот OP8. Ќе се продаваше како алва. Боље да го исфрлеа со 765 и со тој сензор, или 855, него ли 865 + IMX 586. Од лично искуство со тој сензор, нити OIS/gcam не го спасува. Многу е тежок за твикање.
   
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  Во Солун се подигнува од DHL ако е купен од OP сајтот, проверено.
   
  На bxxxn и psyside им се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  Одлично, но пак ќе биде 920е + tax? Или како му доаѓа?
   
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,349
  795
  12 Април 2017
  Машко
  Стварно незнам шо му е толку лошо на 586. Ја по би сакал да ги подобрат другите две камери. Телефотото вади виолетови слики на послаба светлина....

  Ако го цариниш, а пошто е телефон - ќе го отпакуваш и право ќе почнеш да го користиш. Нема потреба да го цариниш :D
   
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Ама во грција нема да го цариниш/даночиш?
   
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  Колку го гледаш на OP сајтот цена за Грција - толку бидејќи (мојот) дојде од Полски склад на ОР т.е. од ЕУ.
   
  На mdeni и psyside им се допаѓа ова.
 8. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,358
  26 Март 2016
  Даскал
  За нас тој данок не важи. Враќаат пари грците. OP5T така го купив јас по MSRP цена. Данок ми вратија. Плус на попуст го начекав. Лесно е да се купи OP8PRO по MSRP цена од Грција, посебно за тие што се блиску грчка граница. Ама што е поскап поскап е баѓи бидејќи сега е веќе флегшип не е флегшип килер и сето тоа ради проста багра.

  Koj к**** ти е ip68 rating? Сеа треба јас да плаќам 100 евра повеќе за телефонот бидејќи некој Паеце таму се жалел по форуми неговиот 7TPRO и покрај сите прекрасни работи што ги има кои се подобри од „вистинските“ флегшипи, на GSMArena не му пишело дека може да фаќа моржови со телефонот. А остај што OP за 7ката низ триста реклами и тестови поминаа дека иако го немаат тоа ОКЕЈ климање со глава од таму не знам која организација, дека технологијата ја имаат и нивниот телефон може да се користи при такви услови. Ти всушност им плаќаш ним само за да ти потврдат дека твојот телефон е waterproof, ништо друго. Цената исто крeна бидејќи воведуваат wireless charging и 5г модемот. И новиот дисплеј 120 херцниот кошта валјда ама ете лани со најдобриот дисплеј за 2019та поминаа и пак цената беше 150 евра поефтина од оваа сега.

  И ради тој рејтинг, не само што крена цената туку и мораа да го уништат најдобриот дисплеј на пазарот full screen experience бидејќи движечката камера им пречеше кон добивање на ip68 сертификатот. Како и да е, пак останува поефтин од компаративниот Самсунг или Iphone и го добиваш најбрзиот и најчистиот софтвер. Ама што нема да платам, нема да платам. Ќе начекам 7Тпро на попуст некаде ќе терам убав екран додека не извадат за 2-3 години underscreen камери.
   
  Последна промена: 9 Април 2020
  На Happy и NikolovskiM им се допаѓа ова.
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
  Reverse wireless charging 3W

  Смешно !

  S20 ке врти кругови околу OP8 па и околу Pro верзијава. Ценава плафон. Далеку се од флегшип килер.
   
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,876
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Како бе лански сензор на ОП8? не ми е јасно што прават овие или мислат дека останатите два ОП8 ќе се шлепаат на славата на ОП8 про!
  ОП8 ми е многу чуден производ, точно дека СД865 е скап и уредот последователно ќе биде скап но гледајќи од спецификациите воопшто нема никаква врска неговото постоење, ОП7Т про е далеку подобар и поевтин уред сем чипсетот и 5Г, па дури и обичниот ОП7Т има подобри камери.

  Потоа фали лајт моделот, дали медиатек се криви или ОП намерно го одложија не знам но јас повеќе мислам дека е второто. Димензити 1000 вака на папир е одличен но што значи "лајт" за ОП кога веќе ОП8 е доста лајт :confused:? Зошто ги кријат спецификациите на лајтот?

  Годинава сите се фалат со 1000+ EUR (добри) монструми но остатокот кај сите е "meh" ...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  335
  701
  15 oктомври 2013
  Машко
  Нека си се фалат.. Нека си ги купуваат ова нивните фрикови, си останувам јас на С10+.
   
  На gremlin и DrMTR им се допаѓа ова.
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
  OP7T и OP8 ги имаат истиот екран буквално. Истиот refresh rate и ред други параметри кои се благо речено идентични. Освен цената што нема да биде идентична. Очекувам 200е плус на новиов модел, со кој што не добиваш ништо екстра за цената што ја плаќаш. Комедии. Овие одат накај Ејпл филмот.
   
  Последна промена: 9 Април 2020
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  335
  701
  15 oктомври 2013
  Машко
  Сите одат накаj Епл филмот, посебно до Самсунг сум разочаран.
   
  На Astraion и DrMTR им се допаѓа ова.
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  Го купи од физичка продавница од Грција? Која?
   
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,349
  795
  12 Април 2017
  Машко
  Ептен сум разочаран од новите модели, во најголем дел заради камерата.... Незнам зошто е потребно да има ИП68, а со тоа да се загуби поп-ап камерата шо овозможува непопречена видливост на екранот.

  Незнам и 5Г зошто е потрено дури па и на сите модели... Стави еден 5Г модел што е поскап и другите нека си бидат со нормална (флегшип килер) цена.

  Во тој ценовен ранг (околу 1000 евра) мал дел на луѓе ќе одберат ОП8 Про. Зошто би го одбрале? Базирано на слава на 7-мицата?

  Не дека ми прави некоја огромна разлика пошо најверојатно нема да зимам телефон оваа година пак али жално е вака да се репозиционира ОП.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 16. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  Поради актуелната ситуација мислам дека сите телефони треба да се IP68, т.е. сите што работат со луѓе деновиве верувам дека кога доаѓаат дома перат раце, се тушираат, алишта за перење и некаква дезинфекција на телефонот, олеснителна околност е да можеш да го испереш како раце под млаз со вода и течен сапун.

  Секако не по таа цена.
   
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,876
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Немора да има ип68 телефонот за да може да се дезинфицира ... но не е тоа поентата, телефоните од 1000+ евра си имаат со што да си ја правдаат цената а овие од 600-800 малку тешко, иронично нели, плус истото не е само кај оп8, ете го и ми10 и самсунг со А71 5г ...
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  5G е мандаторно со скапаниот 865, заради QC.

  Нешто те буни, главната причина покрај чипсетот за скок на цена не е IP68, него сензорот - IMX689.
  Ама како би идело тоа? не можеш ваљда да го порачаш и да ти вратат 20% или w/e? не е тоа само за достапен продукт у продавница?
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,358
  26 Март 2016
  Даскал
  Грк бизнис сопственик си порачува роба од странство по MSRP цена. При влез во земја, плаќа данок на додадена вредност која што за нив е 24 посто и е генерално горе долу толку низ EU. Ама бидејќи ние кутрите не сме во ЕУ, ете ни дозволуваат тој данок да не го плаќаме. Мобиларите во Грција можат да ти го порачаат којшто сакаш телефон на овој начин, па и други видови на бизниси го прават тоа ако имаш комуникација.

  Во мојот случај, јас купувам со години музичка опрема од едно бате од Лерин, и пред 2-3 години кога го земав OP5T му реков дај наместо тоа и тоа, порачај ми телефон. Него апсолутно НИШТО не му менува што ќе порача, процедурата е тотално иста. Јас му платив фул цена кога го земав т.е. ПЛУС 24 посто данок за да биде тој покриен, а потоа мене грчката влада (ПРЕКУ НЕГО) ми ги врате тие FULL 24 посто данок. ПАЖНЈА: Има курнази грчки бизниси не ја враќаат целосната вредност. Ама во генерала од лично искуство враќаат 24 посто помалите бизниси. Така и за компјутерски делови и за музичка опрема и за телефони имам со кој соработувам. Треба да се избере вистинскиот грчки бизнис. Значи замислата дека мора ние македонците да плаќаме повеќе од другите е неточна. АКО човек сака да купува од македонски бизнис за да му помогне на нашата економија тоа е друго и тоа е ваш личен избор.

  Мене во време да го подигнам телефонот ме кошташе максимум 60 минути од Битола до Лерин и назад плус 60 мин. кога го земав данокот. Некој од Скопје пример може така да порача телефон преку интернет, вибер, мејл и да им каже да му го испорачаат до некој град блиску граница за цена од 3 евра испорака. Потоа, може да оди да си го подигне од таму.
   
  Последна промена: 10 Април 2020
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  Ти тука нешто мешаш.

  Ќе земам дека твојот 5Т коштал 1000 еур за полесно сметање.

  Ако е MSRP 1000еур и ако твојот грк го зима за 1000еур и на тоа додава 240 еур (24% данок) = 1240 еур. Не му се исплати.

  Друга работа е што ако го купува од ЕУ фирма он ДДВто кое веќе го има во 1000 еур си го одбива, како кај нас меѓу 2 МК фирми.

  Трета работа нема он ќар ако го купува по MSRP.

  Ај вака наједноставно - колку му лати на гркот и колку еур зема назад од поврат на данок.
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,358
  26 Март 2016
  Даскал
  MSRP на launch на послабата верзија беше 500 евра за европски пазар. Јас го најдов на веб страна на попуст 470 евра бидејќи беа поминати неколку месеци (два-три не се сеќавам) после launch. На гркот јас му платив околу 580 евра. Тие 110 евра плус минус ми беа вратени назад и телефонот ме кошташе 470 евра. Не знам тие како си прават рачуни таму, ама ја платив цената што беше од страната ни увоз ни ништо.
   
  Последна промена: 10 Април 2020
 22. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,358
  26 Март 2016
  Даскал
  Се решив да земам OP7PRO (non-T верзија). Да не беше коронава лесно ќе го најдев од странство на попуст ова она aма сеа со затворени граници и без шипинг услуги... а баш сега чивија ме фаќа. Да не знае некој кај нас дали може да се најде некаде? Ако го нема нов па и на старо ќе побарам. Со огромна надеж дека нашиве продавачи имаат сенс за тоа дека тој телефон е веќе 3та последна генерација и дека следствено треба да му следи попуст како што тоа се случува во странски држави (што ретко се случува кај нас). Некој да има инфо за достапност на OP7PRO?
   
 23. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  537
  367
  22 Март 2016
  Машко
  One Plus | Mobelix Premium Mobilara

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,876
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  Ако има ист сензор, никако не се исплати да се купи, зошто?

  1. S855 плус е секако многу брз чип, а 7T е исто така 90hz, така да раликата нема да биде ништо драматично.

  2. Камерата е истата, со некои мали пеглања ќе биде подобра, но подоцна тие апдејти секако ќе стигнат кај OP7T (или најверојатно)

  3. Според мене голема грешка е тоа што не го сменија сензорот, а цената рипна за цели 250$

  ТLDR, ако сакате OP телефон, или зимате OP8p или OP7p, друго не би гледал.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...