1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

OnePlus паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 1 Јуни 2017.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,391
  27,090
  4 Септември 2008
  Јас не се согласувам со наградите (дел од нив)

  Телефон на годината треба да биде 11 Pro Max, или Note 10 +

  Најдобар голем телефон на годината Note 10 + тука не смее да има дискусија, а тек па некој друг да земе.

  Дизајн на годината треба да иде кај OP7P или Note 10 + кој го тестирал/држел во рака Note 10 + ќе разбере, се друго се празни муабети.
   
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Стигна апдејтот![​IMG]
   
  На goran_oh и Astraion им се допаѓа ова.
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Потреба за драматизирање. Скоро и да нема разлика од андроид до андроид лањо. Претходниот беше миуи сега емуи, исто е. Лг е малце посреден. Полошо од андроид е само Иос.
   
 4. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,057
  636
  8 Август 2017
  Машко
  Мислам дека Ноте серијата доста е запоставена и игнорирана од ревјуерите оваа година, највеќе пошто С серијата беше неверојатно добра и се дига поголем хајп на почетокот на годината.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Happy

  Happy
  Баниран/a

  1,081
  441
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Се извинувам однапред.

  Тоа камерата предна во средина на Note10 и Note10+ ко куршум во чело.

  Ем знаеја дека ке биде најхејтан заради џекот, ем знаеја дека е доволно feature - rich за да ја земе круната.

  Некоја позадина со крв да тече и таман погодок на годината.


  Ontopic:

  OnePlus се извадија со 7T и 7Tpro.

  6T беше минорен апгрејд на op6, а 7T и 7Тpro беше она што требаше да бидат OP7 и OP7pro .

  Софтверот ко софтвер и OP6 ке ти збрка работа. Во камерата е штосот.
  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,391
  27,090
  4 Септември 2008
  Tака е, не знам зошто не направија нешто вакво како M30p пример,


  Screenshot_8.jpg


  Они со цел памет оваа гнаснава точка,


  Screenshot_4.jpg
   
 7. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,663
  2,515
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Стигна и кај мене ама ќе те почекам недела дена ако веќе си го бапнал, да напишеш ред-два компарација со ООС 9 Питата.
  Има поделени мислења на ОП сабредитот, затоа сакам од наши форумаши да прочитам импресии/критики. Не се брзам. :)
   
 8. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  945
  1,300
  25 oктомври 2012
  Машко
  Која верзија стигна кај тебе, 10.3.0? Ја сум нестрплив и си ги симињам со Oxygen updater дента кога ќе искочат. Првата верзија беше прилично крш во однос на траење на батерија. На вториот апдејт од Андроид 10 имаше еден баг со Инстаграм и слични апликации каде што не ми лоудаше видеа, морав clear cache да праам на секое пуштање на апликацијата. Од оваа последнава - 10.3.0 сум прилично задоволен и не можам да приметам било какви багови. Инаку да напоменам дека не сум напраил чиста инсталација ни фактори ресет откога сум го земал телефонов, така што баговите може се должат и на тоа.
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,663
  2,515
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  10.3.0 да.
  Исто и мојот 6т решив дека овојпат (после ОП1 и ОП3Т) нема потреба да го рутнам и го оставив заклучен БЛ, сакав да видам како ќе ги хендла самиот телефон апдејтите. Досега немав никаков проблем после апдејтирање, а ако видам дека ајдл потрошувачката мава накај 1мАх+ на саат, одма чистење кеш во рикавери, и после 1-2 дена се нормализира 0.5-0.6 мАх. (Акубатери Азис)

  Епа ќе го бапнам викендов ако е таква работата, фала за инфо. :)
   
 10. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  721
  1,054
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Барем има функција, за разлика од непотребната дупка, која можеше да се изведе како teardrop notch.
  huawei-mate-30-pro-front-notch-1.jpg
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,391
  27,090
  4 Септември 2008
  1.Која е разликата од teadrop notch, до решението на Samsung?

  2. Која опција е подобра, смета помалце при видеа и сурфање, и дали Mate 30 имa стерео звучници?
   
 12. Happy

  Happy
  Баниран/a

  1,081
  441
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Се изнапишував и агресивно користење на меморија ми го избриша постот. Traitor Huawei.

  Во кратки црти:

  Шала е постот во нормална смисла. (Не е да ги исмејавам)
  Ноч, не ноч се е едно, доколку имаш опција да го скриеш. Или се навикнуваш и не го приметуваш.

  За надворешен дизајн не ги бранам Хуавеи. М30про претерано заоблен = повеќе проблеми одколку придобивки. Сите флагшипи со исклучок на Apple го превзедоа глупиот заоблен дизајн.

  На Хуавеи не им чини што исто немаат џек/sd card/Dual speakers. Таа NM мемориска карта кошта 4 пати поскапо од обична сд карта. Јес да е помала ама безвезе. IR blasterce тука е.

  Ме интересира дали сте имале со OxigenUI и OneUI проблем со агресивен рам менаџмент?

  (Пример отворени 10 апликации и емаил. Пишуваш на Tapatalk одиш на хром па се враќаш пак на Tapatalk и апликацијата се рестартира.)
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,391
  27,090
  4 Септември 2008
  На OP да, на S10 не, ама не верувам дека на OP7 има релоади.
   
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Се е ок, само ночот или го има исполнет co wallpaper боја или го крие ама саатот го симиња подоле еден ред, најдов код за да се врати по старо но во fullscreen apps на некои апликации саатот вифи и сл не ги дава, на тоа место се е црно, штом ги минимизираш се враќа саатот и компанија.
   
 15. Happy

  Happy
  Баниран/a

  1,081
  441
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Ако има функција подобро да го има исечокот.

  Инаку најдобра имплементација по мене оваа година за ноч ми се zenfone6 (без ноч со ротирачка камера) и rog2 (мал безел скоро чист дисплеј и предни звучки ги собра таму)

  Rog2>punchole = ноч

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 16. Happy

  Happy
  Баниран/a

  1,081
  441
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,391
  27,090
  4 Септември 2008
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,391
  27,090
  4 Септември 2008
  OnePlus unveils new 120Hz QHD OLED display, likely coming to the OnePlus 8 Pro

   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,391
  27,090
  4 Септември 2008
 20. Happy

  Happy
  Баниран/a

  1,081
  441
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Тоа 8.3ms rendering each frame вањда е мили секунди на дисплејот. Сите телефони се под 8ms а има и по 4ms, освен ако се работи за некој нов параметар што не го знам?

  Маркетиншки трик ми мириса.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 21. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  562
  526
  20 ноември 2013
  Машко
 22. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,180
  645
  12 Април 2017
  Машко
  Искрено си платив +6-7000 само заради попап камерата.

  Не ми е јасно зошто се префрлат на hole punch.

  За OP8 Pro велат дека ќе има чип кој ќе креира додатни фрејмови и ќе го прави видеото од 30 фпс на 60, па дури и 120 фпс.

  Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,180
  645
  12 Април 2017
  Машко
 24. Happy

  Happy
  Баниран/a

  1,081
  441
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Такви екрани имаат самсунг на лагер и + да сменат малце по што би се разликувале од стара генерација.

  Чим имаш тазе телефон почекај некоја година за да излезат телефони со невидлива камера.

  Оптичките сензори за отклучување со прст веќе се невидливи, па од таму доага и концептот за невидлива камера под дисплеј.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 25. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,180
  645
  12 Април 2017
  Машко
  Така и си мислам да направам. Само тешко мене телефон да ме издржи 2-3 години. Не ставам маска.
   

Сподели

Вчитување...