1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

One со нови пакети

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од filipvselena, 29 ноември 2013.

1. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Fix/Net/TV Promo

Одберете совршен пакет за вашиот дом, со три услуги и само една претплата. ONE ви нуди промотивен пакет Fix/Net/TV Promo со кој добивате:
    • фиксна линија со неограничени разговори кон сите мобилни и фиксни броеви на ONE
    • неограничен интернет со супер брзина до 10 Мbps
    • најпопуларната дигитална телевизија BoomTV со 2 бесплатни уреди
    • лаптоп за 0 денари
    • бесплатен Wi-Fi рутер за безжична интернет конекција
    Плус, бесплатно можете да го префрлите вашиот постоечки фиксен број во мрежата на ОNE.
    Понудата со лаптопот е промотивна и достапна со договор на само 24 месеци. Понудата е достапна за сите приватни и бизнис корисници.
    Целосната понуда на лаптопи погледнете ја тука.

http://one.mk/promotivni_paketi.html

На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,497
    2,512
    14 Мај 2008
    Машко
    Абе тепаат кој нејќе.

3. ARMac

ARMac
    Орган

5,923
    6,615
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ова е тотално нејасно. Настрана супер брзините (и upload до 1 megabit), кога кликаш на лаптопите од понудата се спомнува некаква претплата покрај пакетот со 3 услуги од тел/инт/тв.

Значи плаќаш пакетот Fix/Net/TV Promо од 999 денари месечно, плус плаќаш рата од 779 ден. (за DELL 3521) и добиваш лаптоп за 0 денари и обврска од 2 години? Живели, дај од тоа нафтата уште по една. Алал математика.

shifty, prichina и на krema им се допаѓа ова.
  4. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,832
    5,014
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    повици кон фиксни национални мрежи - 1,2 ден/мин
    повици кон мобилни национални мрежи - 10,9 ден/мин

- Дали ова се стандардни цени за повици или овие се со попус као генерално у пакетов ?

- а, океј scratch that, глеам важи и за тоа дали ќе се фиксаш или не, таа е цената, со тоа што ако се фиксаш добиваш бесплатни кон one мрежа, а ја неам ниту еден од фамилија или пријатели/ки што се на One. Не ми ни треба да се фиксам...ај утре ќе мигрирам, ми се свиѓа дека е 10mbit и дека не е со фер користење туку е неограничен вистински. Алелуја им текна...

5. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,832
    5,014
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Него, не знам зашо WADSL - ов им е толку тиња? Што рутер даваат ? Или ова е одоној антенскиот , што ти даваат 2 и пол метра антена надвор што ја ставаш ?

- Понудата на лап топи им е тиња

6. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,497
    2,512
    14 Мај 2008
    Машко
    Тоа се лаптопи кои во продавница се продаваат за 13-14000 денари, а според речуницата на ARMac, One ќе ти ги наплати 19000 за 2 години. Машала камата.

T-Home барем имаат камата помала од банка кога купуваш нешто на сметка.....

7. psyside

psyside
    Rising Star

25,205
    25,533
    4 Септември 2008
    • неограничен интернет со супер брзина до 10 Мbps

facepalmzzzp11.gif

ТАТА_МАТА, malimali, Sukhoi и на уште 1 им се допаѓа ова.
  8. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,832
    5,014
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
  9. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,180
    752
    8 Мај 2010
    Машко
    Кога сме кај втората точка (знам сите пишавте погоре).
    Исто така брзините се за download. За уплоад важат оние ДО 1Mbps кои се пишани во фус нотата.:)

10. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,668
    2,656
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    Понудава не е грабеж „воопшто“

11. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,773
    4,327
    20 Февруари 2011
    Машко
    Aiii sto napravile za isti pari pokacile 4mb/ps

Standart 6mb/ps 400gb Tv + fix / 1.000 Denari
    Nova 10mb/ps 400 + 1000gb Tv + fix 1.000 Denari

Da im se mocam na tie 1.000gb + namesto da pokacat brxina vidi gi sto pravat...

12. bobmkd

bobmkd
    Gaining Experience

362
    190
    18 ноември 2008
    Машко

Немаат како да покачат брзина кога ги изнајмуваат бакарните парици од Мак. Телеком. На бакар максимум е 12Мб/сек и тоа само ако е одлична парицата и блиску до централа.
    Мене се уште не ми е јасно како се обидуваат да егзистираат на овој пазар без оптика? и со овој тиња бум тв?

На olikomerc и uwemi им се допаѓа ова.
  13. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,832
    5,014
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Може да ми каже некој дали wireless рутерчињава што ги даваат се океј ?

14. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,773
    4,327
    20 Февруари 2011
    Машко
    Nesto vo rang na Tp-Link 740N se, taka da dobri se za doma. :)

15. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,832
    5,014
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Еј, откачени се one жими се....се јавив во информации, велам: Добар ден, ја разгледав промотивната понуда и сакам да го обновам постоечкиот договор, исто така сакам да земам wireless рутер од понудата.
    - Во ред господине, нема проблем, одете во било кој од салоните со опремата, ќе ви ги обноват договорот
    По саат време, одам до салонот на One, и велам на девојчето: Добар ден, се јавив предмалку на информации, за да го обновам договорот, ми рекоа да дојдам во еден одвашите салони и ќе завршиме работа...
    - Господине, јас тука имам некој стари податоци од вас за договор, 2-3 години (ги глеа предходните договори...) ,а гледам до 4ти јануар 2014 ви е договорот, јас морам да пратам меил, за одобрение, се извинувам, штом добијам одговор ќе ви се јавам да дојдете да си ја земете новата опрема (wireless рутерот) и да го обновите договорот.....
    Океј викам. Доаѓам дома, се јавувам повторно на информации, им велам: Пред извесно време се јавив дека сакам да го обновам постоечкиот договор со новата промотивна понуда...
    - И што ви рекоа господине? Јас: Во салонот ми рекоа дека треба да прати меил за да добие одговор.
    - Па да господине, тие работи одат на друго место за одобрение.
    Јас: Па, зошто не ми рековте предходно, отидов сосе опрема и се вратив со опремата назад дома, ме разбирате?
    - Да, господине ве разбираме.
    Јас: Дали може некако да се убрза процесор.
    - Па, штом добијам одговор овде, ќе проверам и ќе ве известам по телефон......
    Јас: Добро, фала, пријатно..
    - Фала господине, пријатно, се најубаво, пријатен ден...

(крај на приказната)

(мора gif-ов, епик е :D)

На Speedy, psyside, bobmkd и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...