• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

One Plus One

Кој смартфон би го купиле:


 • Вкупно гласале
  32
 • Анкетата е затворена .
 • Ја почнал/а темата
 • #1

viksa86

On your way to fame
22 април 2011
838
786
После долго чекање конечно ми стигна invitation за ONE+
Invitation.PNG Обавезно проверете маил кој аплицирал. НАПОМЕНА: Имате 24 часа да ја прифатите апликацијата откако ќе ја пратат.
YEEEEEEEEEEEE.jpg Сега 20 дена чекање ......
Повеќе за телефонот ТУКА и видео ТУКА
Целосна рецензија за 20-30 дена
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,079
29,082
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
LG G2,
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,079
29,082
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
G3 не вреди 15K + разликата меѓу нив не е голема.
 

aleksuperior

On your way to fame
6 декември 2012
669
928
Нека ти е со среќа и кога ќе го добиеш, сподели искуство за царина, па за телефонот! :)
 
OnePlus One се морони. Мислеа дека ќе создадат hype со fake demand и ексклузивност. Наместо тоа, го имате најлошото лансирање на мобилен телефон на пазарот некогаш направено. Колку луѓе го имаат телефонов? Двајца? Јас веќе го заборавив дека постои, а тоа ќе го направат и милиони други луѓе.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Екранот на G3 е лудило...
А ова си го видел па толку ти прави мерак? Јас сретнав неколку рецензии кајшто баш викаат дека екранот е најтапа моментот на телефонот, џабе има еден тон пиксели кога бојата е лоша. Не го тврдам ова, само тоа го прочитав.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
@viksa86 Доплаќаше нешто за шипинг, осигурување, тракинг? И ако не се лажам не испорачуваа до Македонија или тоа се смени? Би требало да ти стигнат уште 3 invites па ако ти се вишок кажи :)
Би го купил но многу е битно уште колку се доплаќа ако фати накај 17-18 илјади нема поента затоа што тука е LG G2 со гаранција без е*авања и чекање
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

viksa86

On your way to fame
22 април 2011
838
786
@viksa86 Доплаќаше нешто за шипинг, осигурување, тракинг? И ако не се лажам не испорачуваа до Македонија или тоа се смени? Би требало да ти стигнат уште 3 invites па ако ти се вишок кажи :)
Би го купил но многу е битно уште колку се доплаќа ако фати накај 17-18 илјади нема поента затоа што тука е LG G2 со гаранција без е*авања и чекање
Уште ми немаат стигнато invites за да можам да праќам, инаку 11 долари е поштарина го пратив кај роднини во LA, па после тоа ке видиме како ќе иде за МК. Има неколку опции како да се направи тоа:
Да се купи како резервни делови со ф-ра од 20 долари, да причекам до септември да дојдат да ми го донесат ( НЕ Е ОПЦИЈА НИКАКО) ќе смислиме нешто македонци сме :D
Ке споделам искуство, прво да стигне LA.

А ова си го видел па толку ти прави мерак? Јас сретнав неколку рецензии кајшто баш викаат дека екранот е најтапа моментот на телефонот, џабе има еден тон пиксели кога бојата е лоша. Не го тврдам ова, само тоа го прочитав.
Не сум го тестирал Г3, сепак по спецификации гледано изгледа одлично.
 
Изменето од модератор:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

tomi

Guru
16 април 2007
9,832
8,978
Скопје
Јас штотуку го купив One M8 и сега за сега е лудило. Многу ми праи мерак ептен ми е тазе неколку дена, па уште го чепкам средувам импресии :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

viksa86

On your way to fame
22 април 2011
838
786
Јас штотуку го купив One M8 и сега за сега е лудило. Многу ми праи мерак ептен ми е тазе неколку дена, па уште го чепкам средувам импресии :D
Топ телефонче пукај една рецензија, да се запознаеме со телефонот :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

viksa86

On your way to fame
22 април 2011
838
786
Телефонот стигна во ЛА, е сега како да го донесеме во МК.
Кај другарка во ЛА е дај те совет како најлесно и безболно да го пратиме за МК.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,246
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
USPS - 10$ пакет мислам е.
 

nikigo

Gaining Experience
6 март 2013
274
271
nikigo's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] Noctua NHD14
Motherboard
Gigabyte GA-X58A-UD7 (rev. 1.0)
Storage
2xLiteonit 120GB RAID0, WD10EZEX
PSU
Cooler Master V700
RAM
6 x 2GB Kingston HyperX 1600
Video card
GIGABYTE GTX 1070 G1 Gaming
Case
Coolermaster HAF XB
Mouse
Logitech MX518
Keyboard
IBM Model M
Audio
Steinberg UR12, Raspberry Pi HiFiBerry, Yamaha AS-500, JBL Studio 530, Pioneer HPM50, Grado SR-60
Monitor
DELL U2312HM
OS
Windows 7
LG G2!!! после два месеци користење, никакво успорување со нерутиран андроид киткат, не памтам кога последен пат сум направил рестарт, батерија како во старите добри денови кога немораш да го полниш телефонот секоја вечер или при секое влегување во автомобил, одлична камера и екран, LG IR и ред други работи. Единствена забелешка е слаб микрофон, некои соговорници се жалат дека слабо ме слушаат... Незнам зошто го нема во листата, на форумов е култен како best buy...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

viksa86

On your way to fame
22 април 2011
838
786
Не сакам да ризикувам со обична пошта, дај те некој предлог за брза пошта , а да не биде 200$.
Гледав TNT 120 $ е меѓутоа плус данок и царина ќе испадне многу пари....
Некој совет како да го донесам веќе 2 недели ми стои во америка ...
:(
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,079
29,082
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Брзи пошти = мандаторни давачки од 1500 + денари. Избегавај ги како огин!
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,512
3,259
И USPS (US Postal Service) испраќаат брзи меѓународни пратки, доколку ти пуштат преку нив пакетот ќе стигне во нашата пошта.

Ова е еден пример за големина на пакет и цена.

Priority Mail Express International
USPS-Produced Box: 13-5/8" x 11-7/8" x 3-3/8" or 11" x 8-1/2" x 5-1/2" (34.60 x 30.16 x 8.57 cm or 27.94 x 21.59 x 13.97 cm)
Maximum weight: 20 pounds.
Scheduled Delivery: 3 - 5 business days to many major markets 1, 2
Price: $84.95
Online Price: $78.25
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

viksa86

On your way to fame
22 април 2011
838
786
И USPS (US Postal Service) испраќаат брзи меѓународни пратки, доколку ти пуштат преку нив пакетот ќе стигне во нашата пошта.

Ова е еден пример за големина на пакет и цена.

Priority Mail Express International
USPS-Produced Box: 13-5/8" x 11-7/8" x 3-3/8" or 11" x 8-1/2" x 5-1/2" (34.60 x 30.16 x 8.57 cm or 27.94 x 21.59 x 13.97 cm)
Maximum weight: 20 pounds.
Scheduled Delivery: 3 - 5 business days to many major markets 1, 2
Price: $84.95
Online Price: $78.25
На тоа ќе треба да платам плус данок плус царина = 200$ + shipping = 300$ min
Тоа е премногу за телефон што го платив 350 $
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,079
29,082
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
На брзи пошти ќе платиш секако и данок и царина, со далеку поголема веројатност него стандарден транспорт.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,512
3,259
Абе брза пошта што стасува во нашата пошта меѓународна, не оди ова преку приватните пошти. Нека наведат таму роднините вредност 50 долари, може ќе помине тоа без царина и данок знаејќи колку се релаксирани тие поштенските цариници у ПТТ.

Преку USPS нема брза небрза за меѓународни пратки, сите се брзи пратки. Само предноста од другите е што се најевтини и што пратките нивни ги примаат во нашата државна пошта.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,860
5,055
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Кога видов нови постови, мислев више ти стигнал, импресии пишуваш :/ Док ти стигне ќе остаре..еве ги самсунг најавија нов телефон, нешто испод 1000 долари :) (патетични се :) )
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,554
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно