• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ONE mreza i internet

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,619
5,197
.. Т-Мобиле ми нуди други поволности а и тел апаратите им се поефтини поговото споредено со ОNE. .
Ова е една голема вистина. И во Т-Мобиле можеш да купиш на рати, а во ОНЕ не можеш.
Но затоа при разговори добиваш двојно повеќе со ОНЕ.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,619
5,197
Разгледај ги тотал тарифините модели...
Не се залетувај за промо пакетите.
Уствари зависи што ти треба.
Сите оператори кога ке кажат неограничени разговори мислат на разговори до 3000 минути. По закон тоа е заради фер користење. Прочитај поубаво ке ти стане јасно.
Или сакаш еден принт скрин од тарифен модел и после тоа состојба на бројчаник за потрошено од дозволено? :)
По мое мислење нема подобра понуда од понудата на ОНЕ со тотал тарифните модели.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,243
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Gledam ONE ja vratile ponudata od Select Promo, dali nekoj ovoj mesec bil da napravi dogovor za ovoj paket ?

Potocno mi treba info za 129 Denari Neograniceno kon ONE i 100 Denari 100 minuti kon drugite mrezi ?
 
O

Oliver!

Гостин
Еве ти сведоштво со споредба на VIP и ONE од истата локација во тек од 2 години.

Интернет: ONE супер - VIP супер спор.
Квалитет на мрежа: ONE не се случило да "сецне" - VIP праќаат порака по 7 часа дека имаш пропуштен повик (а телефонот нон-стоп вклучен)

VIP даваат поевтини телефони во пакет.
ONE имаат Select пакет/фазон, па си одбереш фино лепо што ти треба и пак за истата цена ем ќе имаш мрежа ем точно ќе користиш што сакаш, а не да платиш нешто што нема ни да ти служи на крај.

Верувал ти или не, за 2 месеци исто ми истекува договорот со VIP и уште пред некое време знам каде ќе одам по нов тел. број за промена. :]
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
423
211
Користам ОНЕ веќе 10 години и сум доста задоволен. Имав ВИП број 2 години како втор број, освен од ефтинијата од друго не бев многу импресиониран.
 
Јас ВИП воопшто не ги рачунам за оператор.

За да бидеш оператор, треба на луѓето да им нудиш непрекината комуникација. А не јас да правам муабет со другарите 2 минути, од кои 100 секунди се довикувања од типот "Ме слушаш бе?" "Се слушаме?" "Абе шушти многу ова" "Еј ми сецна на сред реченица, повтори уште еднаш"
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ceco

Dinamit

Gaining Experience
25 мај 2013
379
435
Мојот избор би бил вака!

1.Т-мобиле(број 1 мрежа дефинитивно,мана голема е што само на 5 места има да се плати сметка во скопјево)и секаде им работи по еден на каса,па додека да се плати ќе му се стемни на човек.Како и да е мрежата им е одлична

2.Вип-Некој вели дека немал негде во тунел мрежа.Па луѓе вие сте добро.Ова кај мене дома нема.:D Мора да шетам како улаф низ соба и двор.
Како и да е мислам дека во последно време се полоша им е мрежата.Веројатно ја утепаа конкуренцијата па мора вака сега за да се нормализира пазарот :)
Луѓе најмногу се префрлуваа на времето бидејќи т-мобиле беа скапи,а оне ајдуци.Но ако во скоро време не променат нешто ќе мора да го менувам операторот.Со изгубени живци сум веќе,а верувам и повеќето од вас.

3.ОНе ги ставам на последно место.Луѓе ова толку да се безобразни за мои пари,што не верувам дека некаде на друго место во светов ќе наидам на вакви.
5 години користев нивни припејд број,но откако ми направија еднаш сељачка финта,која и они самите гледаат дека ја направиле,си реков не ме гледате повеќе.А и многумина ќе ги изгубите.И така беше.Џабе им е сега.Народот веќе ги знае.Ќе им дадат на оние во пазарна инспекција по едно телефонче и мислат дека се семоќници и дека можат да го крадат народот.

Инаку гледам колега користи на ОНЕ и мрежата е добра,ама секогаш мора по малку да го украдат.:DМу велев стално крадат,он не ми веруваше.Кога еднаш го беа пратиле во Италија 20 дена и за само 10 дена кои беше тука виде дека му дошла поголема сметка.Отиде да праша,кога веќе конечно увиде дека навистина му го удриле.И прашал!Абе зашто ми стигнала сметка повеќе кога јас и овие минути не сум ги искористил.Таа во дуќанот му одговорила "Aбе дечко мораме и ние да живееме од нешто" :D
Ако имате живци да ве поткраднуваат по малку одберете ја Оне.барем ако ништо друго,гледам дека колегава не се жали за мрежа.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,036
717
јас имав негативно искуство со ОНЕ.
сега прочитав дека краделе и на други корисници.
имам отворено тема за мојот случај.
на кратко,вметнати 29 мин и 59 секунди на мој тандем број.разговор кон друг мој тандем број.
проверив во историја на повици на двата телефони,никаде не најдов таков повик.
+ тие телефони ги користат моите,двајца пензионери кој по цел ден се дома.
1.не би ги бришеле повиците
2.што ќе зборат 30 мин кога се по цел ден дома.

приговорот ми беше одбиен од ОНЕ.подадов приговор и до АЕК.и уште нема одговор.
100% сум сигурен дека ги имаат ставено тие 30 мин разговор.
значи ОНЕ крадат !!!
 

FrukaZ

Gaining Experience
16 август 2013
312
362
Prague
FrukaZ's setup  
Processor & Cooler
i5- 3470 3.20GHZ/Cooler Master Seidon 120V V.2
Motherboard
Asus P8P67 PRO
Storage
1TB WD Caviar Green/SSD HyperX Fury 120gb
PSU
Thermaltake 530W Smart SE
RAM
2x4gb Kingston (8gb)
Video card
Gigabyte R9 280X - 3GD
Case
Zalman Z11
Mouse
Microsoft Intellimouse 1.1
Keyboard
Logitech G19
Audio
Nikola Tesla HI-FI
Monitor
LG Flatron L204WS
OS
Windows 8.1
До сега сум немал проблем со ОНЕ (сепак уште ми пише Cosmofon.. затоа што ми е од 2004 година картичката од оние жтите првите :D) Да ти кажам сум задоволем ептен ... до сега не паднала мрежата и слично интернет имаш ефтини пакети.. јас користам од 120 денари мислам дека беше 3 недели или така нешто 1гб интернет јас не го трошам ногу кога немаш ви-фи користам 3г и слично немаш мака со ОНЕ јас ти препорачувам со ОНЕ твое си е натаки :D
ЕDIT: ОНЕ и секогаш имааат интересни понуди...
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,947
јас имав негативно искуство со ОНЕ.
сега прочитав дека краделе и на други корисници.
имам отворено тема за мојот случај.
на кратко,вметнати 29 мин и 59 секунди на мој тандем број.разговор кон друг мој тандем број.
проверив во историја на повици на двата телефони,никаде не најдов таков повик.
+ тие телефони ги користат моите,двајца пензионери кој по цел ден се дома.
1.не би ги бришеле повиците
2.што ќе зборат 30 мин кога се по цел ден дома.

приговорот ми беше одбиен од ОНЕ.подадов приговор и до АЕК.и уште нема одговор.
100% сум сигурен дека ги имаат ставено тие 30 мин разговор.
значи ОНЕ крадат !!!
ONE крадат, имам и докази. Крадат и на припејд и на постпејд. Неколку пати ме имаат украдено.
 

dejanm

Intern
15 јануари 2014
94
31
ја користам Оне досега не ме украле на постпејд... а за квалитет има нормално сигнал добар и интернет многу добар( со замерка дека не е цела држава покриена некаде неможиш интернет да приклучиш)
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,385
3,717
Скопје
Мојот избор би бил вака!

1.Т-мобиле(број 1 мрежа дефинитивно,мана голема е што само на 5 места има да се плати сметка во скопјево)и секаде им работи по еден на каса,па додека да се плати ќе му се стемни на човек.Како и да е мрежата им е одлична

...
Картичките што служат за плаќање на ибеј и алиекспрес ги примаат на сајтот на т-мобил па не мораш да чекаш у ред
 

CHIMPANZEE

Gaining Experience
23 февруари 2011
361
111
Скопје
Јас сум корисник на ОНЕ од јануари минатата година. Морам да ти кажам дека ја фатив таа „превтливата“ понуда со 5000 минути, смс и интернет и ограниченост на 200 повици месечно.

Искрено, задоволен сум од целиот третман на ОНЕ кон мене. Живеам во Кисела Вода, мрежата им е одлична, покриеноста на 3G e солидна (не можам да кажам одлична бидејќи некогаш знае од дома EDGE да фати, меѓутоа голем дел низ градов, пред се централното градско подрачје е добро покриено.

Што се однесува до некакви проблеми, јас ги контактирам на Твитер и добивам одговори за помалку од 5 минути. Еве ти една слика да видиш, тестирано кај Хотел Карпош на Нексус 5.

 
  • Ја почнал/а темата
  • #42

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,631
skopje
k2laptop.mk
One e daleku podobar od Vip po tvojava slika

eve slika od vip skopje tobako 2 lokacija signal full samsung s4 9505

i internetot od telekom , of mori majko
Screenshot_2014-01-24-17-47-13.png
 

CHIMPANZEE

Gaining Experience
23 февруари 2011
361
111
Скопје
Знам. Другарче на Вип на iPhone 5S кај железничка живее, еве ти слика подоле да видиш што е ужас. Кога се јавил да се буни, му рекле до апаратот ви е :geek:

Ако сакаш добра и брза услуга, добра мрежа, солиден интернет и живци на место, слободно иди на ОНЕ.

 
  • Ја почнал/а темата
  • #45

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,631
skopje
k2laptop.mk
+++++ cena momentalno nesporedliva so nikoj
3gb internet + neogranicen razgovor kon site mrezi (bez mali bukvi realen no limit) 399 dinari, vazi use 2 dena
 
  • Ја почнал/а темата
  • #48

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,631
skopje
k2laptop.mk
Има лимит, 1500 минути мислам, што искрено не верувам дека ќе ги надминеш.
nema od 01 01 2014 nema limit sigurno provereno, a za 3g imam limit postaveno na 2,8gb premnogu e skap ako prefrlam nad 3gb, ama realno na mobilen 3gb e premnogu
 

CHIMPANZEE

Gaining Experience
23 февруари 2011
361
111
Скопје
Јас имам 5 гига и само еднаш имам направено 3.400 МБ и тоа моето 3g беше селска курва во средно, на сите им пуштав хотспот.
 

masta

Intern
8 април 2014
1
0
Што биде другар, зема ли на One број на претплата, и ако си земал кажи дали и колку си задоволен. Јас слушнав дека сеуште имаат проблем со 3g.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,726
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно