Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Он.нет со "успешен" маркетинг?

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
Сајтот кој ги претрка Google и Yahoo повторно добитник на Златна Бубамара

Порталот он.нет.мк е најпознатиот веб сајт за македонската интернет публика, додека во категоријата brand awareness, за македонските сурфери тој е попознат и од глобалните интернет конгломерати како Google и Yahoo, стои во резултатите од пошироката анализа на интернет пазарот во Македонија која ја спроведе агенцијата Аналитика.
Статистичко/аналитички, Он.нет господари со интернет тројството: 1. најпознат; 2.најпосетуван; и 3. најомилен сајт во Македонија. Подетално тоа изгледа вака:
Најпознат
На прашањето Кои веб сајтови ги познавате? Он.нет.мк е првиот одговор во 31% од случаите, додека на истото прашање Јаху добива 28% а Гугл 15%.
Најпосетуван
За 40% од испитаниците, он.нет.мк е првата македонска веб адреса која ја посетуваат кога ќе се конектираат на интернет. Имињата и бројките на останатите испитувани мк портали ќе ги изоставиме од џентлменски причини :) Само како напомена, второпласираниот, "ни дише во врат" со освоени 15%.
Најомилен
Освен фактите (посетеноста и познатоста), испитуван е и вредносниот став на домашните сурфери кон македонските интернет содржини кои ги посетуваат. 41% изјавиле дека www.on.net.mk е сајт кој најмногу им се допаѓа.

trendo.jpg

* Истражувањето e спроведено на репрезентативен статистички примерок во тек на два месеца со користење на квантитативна методологија по пат на интервјуа лице в лице со испитаниците. Опфатени се мажи и жени на возраст од 15 до 50 години од урбани (17 градови) и субурбани средини на цела територија на Р.Македонија.
Надвор од ова, Он.нет.мк годинава втор пат по ред ја доби наградата Златна Бубамара, за најдобра македонска интернет страница.
Превземено од http://biz.on.net.mk
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
Проблемот...

Епа вака,

Он.нет тврди дека е најпознат, најпосетуван и најомилен веб сајт на македонското сајбер небо...

Ок, го прочитав насловот и си викам, во ред е... до некаде е точно тоа... Он.нет е најпосетуван македонски веб сајт, има добри аргументи за тоа..

Арно ама, си земав од времето скапоцено да го прочитам текстот кој дури и ме збуни за храбростa на Он.нет да објави вакво, крајно непрофесионално истражување на заслуга на агенцијата Аналитика, како што вели текстот.

Агенцијата тврди дека Он.нет е најпознат, најпосетуван, најомилен веб сајт според "репрезентативен статистички примерок во тек на два месеца со користење на квантитативна методологија по пат на интервјуа лице в лице со испитаниците. Опфатени се мажи и жени на возраст од 15 до 50 години од урбани (17 градови) и субурбани средини на цела територија на Р.Македонија."

Сеуште не го гледате проблемот? И јас не би го гледал доколку Он.нет и Аналтика изјавиле дека Он.нет е најпојзнат, најпосетуван и најомилен веб сајт САМО во .mk домените.

Епа драги мои, јас првин го гледам проблемот што недостасуваат бројки во анкетата.... второ, тоа што методологијата која е користена не е соодветна на ова истражување.

Зарем методологијата за анкетирање лице-в-лице е соодветна за да се установи кој е најактивен веб сајт во Македонија?

Доколку не сте запознаени, постојат различен број на методологии за истражување, по телефон, по пошта, лице-в-лице, и таа методологија што според мене највеќе би одговарала за оваа ситуација е ОН-ЛАЈН интервјуа и анкети.

Користејќи ја таа методологија нема промашај во таргет групата како во користената методологија на Аналитика (лице-в-лице интервју на сред пазар со човек на 50 години кој нема врска што е тоа компјутер и Google а има слушано на вести Он.нет е валиден примерок!?!) затоа што македонските сурфери се тие што ќе ги "тегнат конците".

Мислите дека не сум во право за ова мислење?

Запрашајте се само колку од Вас имаат сетирано Google како почетна страна на пребарувачот и колку пати дневно одите на Google а колку на Он.нет?

Во НИКОЈ случај не верувам дека Он.нет е попосетуван од Google од страна на македонските сурфери.... МНОГУ, МНОГУ очаен обид на Он.нет да најде клиенти! :confused:
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
I jas pred nekoe vreme go analizirav ubavo ovoj slucaj i mislam deka i od avion ;) se gleda deka toa ne e vistina.
Eden MK surfer vo denot najmnogu ednas ili dva pati go posetuva onnet a najmalku 20 pati google hehehe.
A oni moze mislele na biz.on.net.mk bidejki ima mnogu WADSL korisnici koi se zalat za nekvalitetnata usluga po 20 pati na den toa moze da e ;) hahaha.
Pozdrav.
 

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
Da i jas mislam deka anketava ne e bas na mesto, a posebno poradi toa sto verojatno lugeto koi gi sretnale za anketiranje verojatno retko sednuvaat na internet, a sekoj Makedonec moze da procita za stranata na on.net.mk na plakative niz grad znaci verojatno povekjeto od anketiranite slusnale za stranata a tesko deka coek od ulica koj prvpat go gledate ja posetuva on.net stranata najmnogu, a povekjeto luge ni internet nemaat doma.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Citat:
Најпосетуван
За 40% од испитаниците, он.нет.мк е првата македонска веб адреса која ја посетуваат кога ќе се конектираат на интернет. Имињата и бројките на останатите испитувани мк портали ќе ги изоставиме од џентлменски причини Само како напомена, второпласираниот, "ни дише во врат" со освоени 15%.

Tocno, mozebi e prvata, no neznaci deka e najposetuvana.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
Citat:
Најпосетуван
За 40% од испитаниците, он.нет.мк е првата македонска веб адреса која ја посетуваат кога ќе се конектираат на интернет. Имињата и бројките на останатите испитувани мк портали ќе ги изоставиме од џентлменски причини Само како напомена, второпласираниот, "ни дише во врат" со освоени 15%.

Tocno, mozebi e prvata, no neznaci deka e najposetuvana.

;-)

Не зборувам јас за тоа што всушност они се, туку уствари како го играат народот со зборови ми е крајната цел :)
 

Gorgi

Intern
6 април 2007
16
1
Таа статија им стои одамна и кога јас првпат ја прочитав останав ладнокрвен, од едноставна причина што денеска живееме во време кога маркетингот е најсилното оружје, а медиумите најкрвавото воено поле. Тоа не се случува само со Он нет, не се случува само во Македонија. Такви примери има секаде каде што владее капитализмот.
А башка и никогаш не сум ни верувал на анкетите, со тоа не можат ни 50% да се доближат до вистината, колку и да е реално спроведена.
 

bambam

Intern
9 април 2007
4
0
abe dobri si se on.net ama marketingot ne im cini. mi se dopadna toa
"Користејќи ја таа методологија нема промашај во таргет групата како во користената методологија на Аналитика (лице-в-лице интервју на сред пазар со човек на 50 години кој нема врска што е тоа компјутер и Google а има слушано на вести Он.нет е валиден примерок!?!) затоа што македонските сурфери се тие што ќе ги "тегнат конците"."
definitivno si vo pravo D :D
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Realno, ne se samo OnNet...Mnogu primeri ima na zloupotreba na marketingot kako sretstvo za promocija na prozivod, a negova primena za lazno informiranje na celni grupi. Nesto slicno kako i vestite niz svetot...CNN stvoruva mislenje kaj lugjeto kakvo sto ke posaka i sl...
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Прво и прво, споредуваат нешта што не можат да се споредат, он нет можеби е добар во некоја категорија, ама не во сите, и нема шанси 40% им е прва страница која ја посетуваат, за жал у македонија интернет пристапот не е како весник или телевизор на секого потребен, ако јас ставам интернет дома имам некоја причина а таква причина сигурно не е да го гледам он-нет.

Јас лично не сум ни бил на он-нет откако имам нет дома, отидов едншка оти имат добри галерии на тетки
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
on.net-yahoo-google, yahoo-on.net-google, google-yahoo-on.net kako i da go vrtish ne shtima...

samata pomisla na internet me asocira na google...
a kolku e uspeshen on.net vo marketingot kazuva i banerot "Чуму брза кола ако немаш бензин" (ili taka nekako)... i vo marketingot postoi etika :( site bi bile uspeshni na toa pole ako javno ja kritikuvaat konkurencijata...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
За коментарот "...i vo marketingot postoi etika...": Не... да имаше во маркетингот етика ти/ние немаше да чуеш/ме за многу фирми до сега.

За "site bi bile uspeshni na toa pole ako javno ja kritikuvaat konkurencijata...": Понекогаш.... Постојат огромни примери и за успех и неуспех при "оговарачки" маркетинг кампањи. Примери ако некој сака да истражува (барајте у стил: successful/bad marketing campaigns of...): Hertz и Avis, King Burger и McDonalds, Coca Cola, Pepsi и RC Cola, IBM, Microsoft и сл.

Колку и да не сакаме ние, Он.нет од што гледам до сега, успева со оваа тактика многумина да привлече.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
a kolku e uspeshen on.net vo marketingot kazuva i banerot "Чуму брза кола ако немаш бензин" (ili taka nekako)... i vo marketingot postoi etika :( site bi bile uspeshni na toa pole ako javno ja kritikuvaat konkurencijata...

:rolleyes: Зависи од кој аспект гледаш на рекламата :)
Од мој гледен аспект, Он.нет не само што ја критикуваат конкуренцијата туку се критикуваат и самите себеси бидејќи неколку GB не ги прават ништо подобри.
Во случајов, брзината им е побавна а после трошењето на нивниот 'полн резервоар' автомобилот неможеш ни да го туркаш бидејќи си ограничен на 32/32 kbps што е скоро двојно побавно од dial-up.

Во однос на тој маркетинг, ок, се сложувам дека на 'кратки патеки' ќе придобијат недоволно информирани или премногу разочарани АДСЛ муштерии. Според мене најважен фактор е сепак word of a mouth маркетинг.

На лагата и се кратки нозете. Секогаш ќе се најдат некои дечки како оние од р-Еволуција за да ја истакнат реалната ситуација. И што правиме после? Корисници кои склучиле договор на една година полни со омраза MTShit case v2 . На малку подолгорочен план - секако губат.


indexhfghh1cd7.jpg
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
'Hertz и Avis, King Burger и McDonalds, Coca Cola, Pepsi и RC Cola, IBM, Microsoft и сл.'

se se toa golemi brendovi koi vrtat multi-milionski profiti zar ne...
a toa deka vo marketingot ima etika ima, no kolku e zastapena toa e druga problematika...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
@ Andrijeski:

Точно е сето тоа што го кажуваш...

За word-of-mouth маркетинг: точно дека e eфикасен, но оди на принципот "не е битно дали се добри зборови или лоши, важно зборат за нас" што не е секогаш ефикасно за компанијата.

Според мене најефикасен е guerrilla маркетинг. Ефтин но еден од најефикасните маркетинг методи со длабок, длабок психолошки концепт кој ги експлоатира човечките мозоци за да се добие саканата цел. Со "правилен" герила маркетинг, нема промашај.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
@ DynamicMK

Зошто има разлика дали се мулти-милионски интернационали кампањи или локални-ниско буџетни маркетинг кампањи? Битна е суштината, концептот.
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
poentata bese toa deka kolku i da bila neuspeshna kanpanjata tie zarabotuvaat uspeshni se i se na vrvot vo svojata dejnost...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
poentata bese toa deka kolku i da bila neuspeshna kanpanjata tie zarabotuvaat uspeshni se i se na vrvot vo svojata dejnost...

Зависи... погрешна маркетинг кампања може целосно да те уништи. RC Cola веќе не постои затоа што последната маркетинг кампања им беше од стилот "Ние ќе бидеме на врвот...". King Burger сега е во многу големи проблеми (во последните неколку години) откако по неуспешна маркетинг кампања целиот извршен одбор, заедно со маркетинг тимот ја напуштија компанијата. Intel за малку ќе си ја упропастеше својата репутација (на времето пред едно 10тина години) кога во интернационална маркетинг кампања потрошија скоро милијарда долари без очекуваните успеси. И постојат уште голем број на вакви примери...

Со голема моќ доаѓа и голема одговорност, нели? :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
'Hertz и Avis, King Burger и McDonalds, Coca Cola, Pepsi и RC Cola, IBM, Microsoft и сл.'

se se toa golemi brendovi koi vrtat multi-milionski profiti zar ne...
a toa deka vo marketingot ima etika ima, no kolku e zastapena toa e druga problematika...

Во случајов стануваше збор за Он.нет. Неверувам дека успешноста на маркетингот има толку строги критериуми, во тоа е и поентата.
Во зависност од условите се применува начинот на рекламирање.

Нормално дека компаниите што ги спомена се рекламираат на таков начин ама сигурно е дека доколку Но.нет го применува нема да ги постигне истите резултати бидејќи се наоѓа во тотално различна ситуација од горенаведените. :)
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
"Po dobar konj prashina se diga"-ovaa prastara pogovorka drzi voda. Glavniot problem kaj nas e sto NEMAME izbor,za zal. On net se edinstvena solidna opcija. Telekabel ne isprakaat doma smetka, moras da odis da plakas, nemaat dobar tehnicki support i ako nekoj se priklucil divo na mrezata...tolku od netot. MtNet se preskapi, taka da, izborot e navistina samo On.net. Onie so golemi primanja, mozat da dobijat i flat-rate od Mt.net ili On.net.ili sega i neotel...
 

GotiX

Intern
13 април 2007
22
0
Flat Rate dr mr

Flat Rate za On Net ili ADSL seedno e seuste preeeeeskapo kako sakas gledaj. I da ima covek prilicno visoki primanja kazi mi koj bi dal 300 evra za Flat Rate paket?!? I TOA ZA DOMASNA UPOTREBA!!!
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Domasna upotreba i flat-rate se sprotivni. Simnuvanje na piratski filmovi i softveri ne e bash domasna upotreba neli? Se soglasuvam deka e preskapo za obicniot korisnik. no ke dojde vreme ke bide 20 evra. Nie samo treba da se iznacekame
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Domasna upotreba i flat-rate se sprotivni. Simnuvanje na piratski filmovi i softveri ne e bash domasna upotreba neli? Se soglasuvam deka e preskapo za obicniot korisnik. no ke dojde vreme ke bide 20 evra. Nie samo treba da se iznacekame

Корисник кој има Flatrate интернет незначи дека ќе симнува пиратски филмови и софтвери. И еве ако симнување на пиратерија не е за домашна употреба, за каква употреба е? За интернет кафе? Give me a break.

Дефинирај ми обичен корисник ако можеш. Имам проблеми со таквите термини (обичен и нормален).
Ако игра некој DotA по цели денови, нормално дека не му треба повеќе од 1 GB bandwidth
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
47.228
Мислења
976.918
Членови
35.537
Најнов член
martin987
На врв Дно