• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Он.нет со нова услуга

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
52
Велес - Скопје
Нова услуга од Он.нет еве накратко што пишува на официјалниот сајт:
Новата услуга се вика DUO(интернет и телефон во едно)

Со дуо добиваш:

* супербрз и неограничен интернет;
* неограничени разговори во Онтел и 300 минути гратис кон другите фиксни мрежи.
* заштеда на сите видови разговори (на фиксен, кон мобилни и во странство) до 70 %;
* бесплатно задржување на постојниот фиксен број.
* без претплата во Телеком
Линк : http://biz.on.net.mk/mk/node/530
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Да не е само како T-Home :

1 За неограничениот интернет сообраќај важи политика на фер користење која подразбира сообраќај од 150 GB месечно. Под надминувањето на овој сообраќај, брзината на пристап се намалува на 64/64 kbps
2 За неограничените разговори во локален и национален сообраќај важи политика на фер користење која подразбира телефонски разговори од 100 часа месечно. По надминувањето на овој праг, разговорите се наплатуваат по редовни цени.
 
Да не е само како T-Home :

1 За неограничениот интернет сообраќај важи политика на фер користење која подразбира сообраќај од 150 GB месечно. Под надминувањето на овој сообраќај, брзината на пристап се намалува на 64/64 kbps
2 За неограничените разговори во локален и национален сообраќај важи политика на фер користење која подразбира телефонски разговори од 100 часа месечно. По надминувањето на овој праг, разговорите се наплатуваат по редовни цени.

Епа видов на сајтот, и освен тоа дека цените се без ддв од 18% друго нешто со ситни буквички не успеав да уловам. Мода е стварно ограничен, а можда Офлеленет применуваат "dirty" маркетинг, т.е. не пишуваат ништо у фуснота, ама ке ти стои во договорот под некој член таму до 100-150 гига дека имаш фора. Дај боже да не е така.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Не верувам дека е така (100-150GB) со оглед на тоа што на пазарот веќе постојат пакети со толкав бендвит. А сум слушнал од пријатели дека оваа услуга (телефон+интернет) е веќе во употреба, само сега изгледа почнува кампањата.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Ги ставиле и новите пакети за SOLO10 и 30 , но чудно е тоа што WADSL веќе не постои.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Абе оно изгледа ќе си постои, ама изгледа ќе се нуди на тие кај што нема поставено мрежа на МТ или нема можност на веќе постоечката линија да се пушти адсл линија. Големи пари се фрлени за таа инфраструктура, не верувам дека ќе заврши како WiFi-то, мада може ќе дојде и тој ден.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Одлична понуда за нас, бидејќи ова ќе значи нова понуда и од Т-home за да не задржат нормално е сега каков е квалитетот неможам да кажам само ме нервира тоа со договорите уште си се штитат самите не знам зошто државата не донесе закон дека истите не може да склучуваат за услуги во телекомуникацискиот бизнис.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Стварно сам заинтересиран за оваа новата понуда на Он.Нет само ме занима шо интернет е воа АДСЛ ли е, колку е стабилен? Да не ми паѓа постојано оти тука на форумо некои членови бааги се жалеа на Он.Нет и нивнио интернет.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
adsl e

Он Нет е барем кај мене доста стабилен
само последнава недела нешто зеза почесто им пада конекцијава
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Дали ова е достапно само во Скопје?
На нивниот веб не гледам такво појаснување.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
52
Велес - Скопје
Не верувам дека е само за Скопје, сигурно важи и за останатите градови, да почекаме да видиме какви подолнителни информации ќе дадат од Он.нет.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
На почетокот услугите на Онтел ќе бидат достапни единствено за жителите на Скопје, а понатаму ќе бидат достапни во повеќето градови во Македонија.
Последно што знам за Охрид е дека се спремаат од Септември да почнат со работа со фиксната телефонија, ама дали почнаа незнам. Моментално во Охрид немаме од Он.Нет салон или застапништво, ништо:lut2:
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
52
Велес - Скопје
Вака сега со најпресни(најнови) информации:
Пакетот што е неограничен интернет моментално важел само за Скопје, за кратко време ќе бил и во останатите градови.
Што се однесува до лимитот, некои прашаа да не се намалува брзината после одреден број на ГБ, најверојатно нема, односно нема да важи fair usage policy. Што би било нормално бидејќи треба да се има подобра понуда од конкурентот, нели?:)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
А другиот пакет со ограничен интернет и фиксен телефон, дали веќе го има во другите градови?
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Слично нешто има и од страна на T-Home
Call & Surf
Што е Call & Surf?
Две во едно – интернет пристап и телефонски разговори во еден пакет
Слобода – долги и безгрижни разговори без страв од големи сметки
Едноставност – нема потреба од сложени пресметки
Заштеда – намалување и контрола на телефонските трошоци
Подготвеност за IP Телевизија.
Висококвалитетен повеќенаменски кориснички уред за интегриран пристап кој овозможува и безжично поврзување со компјутер или лаптоп

Што добивате?
ADSL широкопојасен интернет пристап
Интернет телефонија
Вклучена претплата за Фиксна телефонска линија,
Вклучени локални и национални разговори во мрежата на Македонски Телеком
Неограничени разговори со другите Call & Surf корисници
Попусти за меѓународни разговори

Подетално и повеќе за оваа услуга овде
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Темата е за Он.Нет не е за T-home.
А и понудата од Т-home важи до 31.12.2008 после важат стандардни цени.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.296
Мислења
892.121
Членови
31.475
Огласи
17
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно