1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

On.Net Проблеми ?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Stane, 20 Мај 2009.

1. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    76
    4 oктомври 2007
    Мислам дека вчера почна интернетот да ме зафркава. По 15 минути успева да се конектирам на интернет,а по 15 ми снемува,пак по 15 минути успевам да се конектирам итн... Дали има некој што е на On.Net ваков проблем ? Да знам дали е до нив или до мојот компјутер :D

2. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,829
    26,024
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Јави се у Он.Нет прашај си:)

3. Cevi

Cevi
    Intern

333
    32
    5 Февруари 2009
    Машко
    Брат.Прво провери дали ти се ок поврзани каблите во мрежата.Значи многу е битно главниот телефонски кабел да влегува директно во сплитерот.Па после од сплитерот да ти бидат поврзани компјутерот и телефонот.Секој во сопствениот влез.Ако имаш повеќе телефони гледај да ги поврзеш после сплитерот на телефонскиот излез.Потоа.Прати дали паѓањето на конекцијата ти е постојано во текот на денот или обично ти се дешава приквечер.Мене обично ми паѓаше навечер.Така ќе знаеш дали ти е до компјутерот или е до нив.И кога ќе се осигураш дека не е до тебе проблемот слободно јави се и отерај ги у к..ац.На крај краева сега имаме голем избор на провајдери.
    Поздрав и чекам да ми кажеш што се десило.
    :bravo:

4. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    76
    4 oктомври 2007
    Друже заборавив да кажам бежичен ми е интернетот :)) Тоа ми се случува преку цел ден,ај ке им се јавам да ги прашам :)

5. Cevi

Cevi
    Intern

333
    32
    5 Февруари 2009
    Машко
    Брат.И јас на почетокот го користев бежжичниот и си имав многу мака.(ко сеа да немам :D )Ама откако се префрлив на овој телефонскиот многу помалку зеза конекцијата.Ако си во можност префли се на еден од тие пакети.

6. DynamicMK

DynamicMK
    GFX

1,624
    161
    11 Април 2007
    Машко
    Ако мислиш на бежичен WADSL интернет и јас го имам но немам никакви проблеми.

7. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    76
    4 oктомври 2007
    Ке размислам малку за менување на пакетот,порано беше добро,се надевам и сега,само ова е некој мал проблем,имам еден другар што има телефонски и не е баш задоволен :))

ПС : Сеа ке видам дали ке можам да се конектирам на линуксот и колку ке трае ако сака на линукс тогаш значи дека е до XP :D

8. Cevi

Cevi
    Intern

333
    32
    5 Февруари 2009
    Машко
    Среќник си тогаш.Мислам дека игра голема улога на која локација си.
    Јас сум од Бутел и имав проблеми.Покриеноста не им е како што треба.

9. S

S
    pwnz0r1lla

1,550
    52
    8 Март 2007
    Зашто не се префрлите на adsl на телефонската линија. Префрлањето е бесплатно и конекцијата е ок (за наши услови) - дисконектирање еднаш до двапати дневно. :)

10. hmmm

hmmm
    Gaining Experience

1,242
    81
    30 ноември 2007
    On.Net solo sucks :ua::ua:

3 дена е добар, 2 дена паѓање нон стоп..

WADSL-от беше многу подобар...

11. Haralampie

Haralampie
    Intern

74
    3
    2 Јануари 2009
    @Stane: Ne e do tebe. Posledniov pat (problemov mi se ima slucuvano nekolku pati) mi kazaa deka imale "problem so strujata". Kako e sega kaj tebe? Se sredi li?

Toa "za nasi uslovi" mi prerasna vo kosmar. Telefonskata linija ne mi e nisto poarna.

12. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    76
    4 oктомври 2007
    Уште брат,имаат нај лоша онлај подршка,мислам дека веќе го нема онлајн HelpDesk-от а и плус веке 2 дена не ми одговориле преку меил :ua:

13. Todor91

Todor91
    On your way to fame

779
    639
    8 Јануари 2008
    Машко
    ја сум на wadsl и не се залам бидејки мн ретко да ми падне нет тоа се случува 1 до 2 пати мак месечно а и сеа слушам ке го појачале ке имало 20 гб и 3 мбпс.али се зависи од дестинацијата

14. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    76
    4 oктомври 2007
    Слушнав дека и други имале ваков проблем,го решиле со менување на пакетот,телефонски,ама мислам дека и тој не е баш добар,бтњ тодор кај живееш(населба) да не има врска локацијата :plachko2::ninja2:

15. Chris

Chris
    Intern

102
    6
    24 Мај 2009
    И јас имам бежичен wadsl, порано паѓаше константно цело време се додека не ги викнав, дојдоа двајца еден на компјутер другиот горе кај антената го средија тип топ, од тогаш не падна ама ни еднаш, рекоа дека проблемот бил во тоа што антената се изместила од силен ветер

16. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    76
    4 oктомври 2007
    Абе мене ми рекоа дека ако уште не се поправи ке дојдат,ама вчера имаше доста време од 6 до 2 саат и мислев дека се поправило,ама сабајлево нешто пак ме зезаше,најверојатно ке треба да дојдат :D

17. stole_pesov

stole_pesov
    Intern

530
    17
    25 Април 2008
    Јас бев на WADSL ми помина договорот па си направив нов договор на DUO LITE пакетот.

Приквечер ми паќѓа (интернетот) a преку ден добар е. Се јавував во техничкаподрашка и ми кажаа дека ќе прателе налог да се провери линијата али помина една недела и пак си е исто.

Имам два фиксни, но и двата ми се поврзани после сплитерот значи пред сплитерот нема ништо.

Сега пак им кажував на ове овде локалните сервисери во градот дека имам проблем и тие ми кажаа дека ќе прателе пак некој си налог до македонски телекомуникации :)LOL:).

Ако и од тоа не биде нишо ќе треба да тражам друго чаре ќе ќинам договор јебига. ЈАс само вечер сум на интернет само вечер ми треба.

18. Crys1sw0w

Crys1sw0w
    Intern

15
    1
    31 Мај 2009
    Абе земи си таму MAX ADSL и бркај работа 24/7 :D :D :D Иако и тие во последно време забушаваат со работата :S али добри се :bravo:

19. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,268
    540
    3 Април 2008
    Што е чудното, МакедонскиТелеком има монопол врз last-mile бакарните парици (тие што доаѓаат кај тебе дома од централа) и Он.нет ги изнајмува за да ги поврзе своите корисници.

Ако нешто не е во ред со парицата, телеком мора да ги сервисира.

20. M@RKO

[email protected]
    Intern

585
    25
    3 Јуни 2009
    и ја имам проблеми такви
    се конектирам ама интернет нема:)

21. stole_pesov

stole_pesov
    Intern

530
    17
    25 Април 2008
    Сега пред малку дојде еден од македонски телекомуникации и само го смени кабелот од сплитерот до модемот зато што беше на на две места спојуван (надаван).

Што има врска кабелот со немањето интернет навечер ако преку ден има значи не е до опремата.

Оваа вечер ја чекам нестрпливо да видам дали ќе има нешто.

Инаку овој дојде затоа што се јавив сабајле и се искарав со нив и кажав дека договор ќе кинам.

Ако нема подобрување незнам што ќе правам. Сабајле кога се јавив во он.нет ми кажаа дека требало да менат некои склопки по телефонските бандери .

22. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,816
    5,014
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    do niv e ,do linijata e ,uzhasno lagira ...

Слични теми
  1. Romanticen
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    906
  2. HijackHacker
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    1,122
  3. ekonomist