Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Он.нет прави "р'шум" со нови понуди! [ексклузивно]

Статус
Затворена за нови мислења.

Acid

Intern
17 април 2007
45
36
www.kajgana.com
Очекуван беше контра удар од провајдерот кој веќе подолго време му „пакости“ на Телеком! Осеќам дека тие што веќе потпишаа договор со Мт.нет ќе се покајат затоа што не почекале уште 2-3 дена за да ги видат новите ADSL понуди од Он.нет! Почна да се "шушка" за понудите на темата за WiFi и WADSL, но еве што викаат рекламите во дневните весници.

Даклем,


Значи, без трошоци за модем, без трошоци за приклучоци!
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
hahaha, lelel se ocekuvase vakvo nesto, bravo bravo, nego ne mi e jasno ova so 1 denar sto e?


valjda samo za prviot paket ke se plaka 1 edenar do nova godina.

nego neli na mtnet cenata e 1600 denari? on net ispagaat poskapi za 100 denari
 

mishkovski

Intern
28 април 2007
10
0
Interesno e da se odgovori na prashanjeto dali ovie ponudi vazat i za tie sto imaat potpisano dogovor na dve godini bidejkji raskinuvanjeto na dogovorot e skapa rabota!
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
MtNet - 1024/256 * 2 GB = 589 ден. со ДДВ
OnNet - 1024/256 * 3 GB = 589 ден. со ДДВ

MtNet - 1536/256 * 10 GB = 1179 ден. со ДДВ
OnNet - 1024/256 * 15 GB = 1286 ден. со ДДВ

MtNet - 2048/256 * 100 GB = 1651 ден. со ДДВ
OnNet - 2048/256 * 101 GB = 1758 ден. со ДДВ

Хммм... :chudenje:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Хех.. А кај беа досега? И да, незнам зошто некој од МтНет би се покајал кога исто **** се и ОнНет

Ако се прашувам јас, стабилноста на МтНет е многу поголема од таа на ОнНет, од тука, не гледам нешто којзнае што со кое што ОнНет ќе може да се бори.. Вака барем ќе ги задржи муштериите што веќе склучиле договор и поставиле антени, nothing more.

Сликата на мастер drown кажува се
 
M

Mr.Alien

Гостин
Interesno e da se odgovori na prashanjeto dali ovie ponudi vazat i za tie sto imaat potpisano dogovor na dve godini bidejkji raskinuvanjeto na dogovorot e skapa rabota!
Ова го приметив дури сега. Утре ќе проверам кај мој познаник во Оннет, дали ќе има опција за измена на постоечките договори.

@ Andrijeski
Се сложувам. Тоа особено доаѓа до израз при online играње. Кај МТНет нема лаг (или е далеку помал во однос на другите провајдери).
 
D

DimitarMK

Гостин
леле....и пак не направија некоја понуда од 50 ГБ.... 101 ГБ нема за што да ги потрошам... :):):)
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Чекај чекај уште е рано и се крчка ќе следи бран на уште пожешка конкуренција. Незнам кога, но најверојатно наскоро. Wi Max....
 

Acid

Intern
17 април 2007
45
36
www.kajgana.com
Drown, upload-от на сите пакети од Он.нет е 256kbps, нема потреба од прашалници. :tainstven:


Хех.. А кај беа досега? И да, незнам зошто некој од МтНет би се покајал кога исто **** се и ОнНет
Незнам зошто беше избришан информативниот флаер од првиот пост, ама ајде... Најверојатно D сметал дека станува збор за "реклама" наместо корисна информација, па го избришал. Првиот пакет нуди 1мегабит со 3 гига за 1 денар месечно. Во превод - бесплатен интернет до 3 гига. Дури ни модемот не треба да се плати (што не е случај со пакетите од Мт.нет). Понатаму, се доплаќа само 90 денари за секој поминат 1 гигабајт трансфер. Тоа мене ми изгледа како одличен пакет на кој обичниот корисник (не зборам за хеви даунлодерите како нас) може доста да заштеди. Така да, дефинитивно не се исто срање.

И да, со самото тоа што и покрај нелојалната конкуренција Он.нет воведува волку поволни пакети за нас корисниците, укажува на тоа дека не се двата провајдера исто ср**е. Јас сум WADSL корисник. Одвај чекам да се префрлам на "стокецот" утре! :bravo:

Ако се прашувам јас, стабилноста на МтНет е многу поголема од таа на ОнНет, од тука, не гледам нешто којзнае што со кое што ОнНет ќе може да се бори.. Вака барем ќе ги задржи муштериите што веќе склучиле договор и поставиле антени, nothing more.
Стабилноста на Мт.нет ADSL е поголема од стабилноста на Он.нет WADSL - тоа е точно. Меѓутоа, тука станува збор за ADSL пакети кои ќе се нудат преку оптика. Значи, истата жица што ја користи Телеком. За стабилноста на ADSL-от понатаму мислам дека нема потреба да разговараме...
Ова го приметив дури сега. Утре ќе проверам кај мој познаник во Оннет, дали ќе има опција за измена на постоечките договори.

@ Andrijeski
Се сложувам. Тоа особено доаѓа до израз при online играње. Кај МТНет нема лаг (или е далеку помал во однос на другите провајдери).
Постои можност за префрлање, веќе се информирав. Треба да имаш телефонска линија и да ти е платена последната сметка. Тоа е тоа. А за лагот, во право си. И јас на WADSL имам прилично голем лаг, ама затоа што сум на тиња базна станица. На ADSL-ов од Он.нет не верувам дека лагот ќе се разликува од оној на Мт.нет...
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
A kade moze da se najde toj flaer??? Inace ne se losi ponudite a koristam WADSL i 2 dena nemav internet pa mozebi ke napravat nesto i okolu stabinosta ako ne letam na MT Net.
P.S. Imal li nekoj problem so WADSL ovie 2 dena??
 

Acid

Intern
17 април 2007
45
36
www.kajgana.com
зошто мораш да имаш телефонска линија??? оф...леле
ADSL иде преку жица, ти текнува? :LOL:
A kade moze da se najde toj flaer??? Inace ne se losi ponudite a koristam WADSL i 2 dena nemav internet pa mozebi ke napravat nesto i okolu stabinosta ako ne letam na MT Net.
P.S. Imal li nekoj problem so WADSL ovie 2 dena??

Гледам дека го избришале модераторите. Не ми е јасно зошто, баш добро беше опишано скоро се... Еве го уште еднаш. Ваљда не се „до толку“ да го окарактеризираат ова како некоја реклама.

onnet1.jpg
 
M

Mr.Alien

Гостин
Јас мислев на промена на актуелните WADSL пакети.....белки не се однесуваат новите понуди само за ADSL?
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Znaci ovaa e ADSL preku tel sto znaci (da se nadevame) ke bide po stabilen od WADSL i ke mozi da se smeni WADSL za ADSL??
P.S. Zosto cenite so ddv se napisani so tooolku mali bukvi??
 
D

DimitarMK

Гостин
за да не ги видиме ;)

инаку ќе може мене преку канопито да ми ги дадат тие 15 ГБ и таа брзина?или ќе мора преку жица ? :(
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Мене ова сеуште не ми изгледа актрактивно. Пуштиле срце па дале малце. Ќе си чекам јас сериозна конкуренција, а не тука да потпишувам договори на година дена.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
Гледам дека го избришале модераторите. Не ми е јасно зошто, баш добро беше опишано скоро се... Еве го уште еднаш. Ваљда не се „до толку“ да го окарактеризираат ова како некоја реклама.

Diskusii za dali e reklama ili ne e, tuka. :)
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Избор помеѓу намалување на брзина после поминат лимит и доплата од 90 ден. (цена со ддв 106 ден.) за секој следен ГБ - нема. Секој корисник на било кој од новите пакети на он.нет е приморан да доплатува 106 ден. за секој следен 1ГБ започнат сообраќај.

Проблемот е ако некој дојде до вашето корисничко име и лозинка. И да ја менувате лозинката секој ден, доволни се 24 часа да ви направат штета од 1000 ден. Да не спомнуваме за тоа ако до вашиот усер/пасс дојдат повеќе луѓе...

(Нормално, ова може да се избегне ако едно кориснично име се додели на еден телефонски број...)

--

Миграција од старите WADSL пакети на новите ADSL е бесплатна, со оглед на тоа што, ако ви преостануваат уште 3 (4,5...) месеци од постоечкиот договор, истиот ќе се "ресетира" и ќе склучите нов, 12 месечен договор. Од друга страна, корисниците кои имаат преостанато повеќе од 12 месеци од постоечкиот договор, истиот нема да се "ресетира", односно договорот ќе важи онолку месеци колку што ви преостануваат во моментов.

--

За најслабиот пакет, Solo 3, потпишаниот договор почнува да важи од 01.01.2008 без разлика дали сте го потпишале во сеп/окт/ное/дек 2007.

--

Инсталација на опремата потребна за ADSL-от на он.нет е 1000 ден. Секако, можете да си го земете модемот во просториите на он.нет и да си го инсталирате сами. :)

За корисниците кои мигрираат од старите на новите пакети, инсталацијата е бесплатна.

--

За мигрирање ви е потреба последна платена телефонска сметка, договорот со Македонски Телекомуникации за телефонската линија, договорот склучен со он.нет за WADSL и лична карта/пасош.
 
D

DimitarMK

Гостин
аааа...значи може од WADSL да се префрлам на ADSL... ајт за 2-3 дена ;)... се префрлам одма :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.503
Членови
35.564
Најнов член
songzhu
На врв Дно